Efektywna organizacja pracy nie jest łatwa, ale jest niezbędna do tego, by odnosić w niej sukcesy. Bez dobrej organizacji nie ma mowy o wydajnym wykorzystaniu czasu i rozplanowaniu działań w taki sposób, by możliwe było osiągnięcie celu. Na szczęście drobne nawyki mogą wpłynąć na to, by każdy kolejny dzień był bardziej efektywny. Wystarczy tylko poznać techniki organizacji czasu pracy. Zatem, jak dobrze zaplanować czas?
Dobra organizacja pracy nie jest czymś, co można wypracować raz, a później już tylko odcinać od niej kupony. To stały rozwój i praca, którą najlepiej opisuje cykl podnoszenia efektywności działań. Jak łatwo się domyślić "cykl" oznacza, że wypracowane sposoby organizacji pracy wciąż należy udoskonalać. Pierwszym krokiem jest planowanie. Na tym etapie należy zebrać wszystkie niezbędne informacje na temat projektu oraz ustalić, jaki cel ma zostać osiągnięty. Podczas planowania koniecznie trzeba wyznaczyć terminy realizacji poszczególnych działań. Duże projekty warto podzielić na mniejsze etapy, by łatwiej nadzorować ich wykonanie. Kolejne etapy to wykonanie założeń planu oraz kontrola nad tym, czy wszystko przebiegło zgodnie z oczekiwaniami. Kluczowe na tym etapie jest upewnienie się, czy cel został osiągnięty. Jeżeli tak — to przyjęty plan można wprowadzić jako standard pracy. Jeśli nie — to planowanie należy rozpocząć od nowa i szukać takiego rozwiązania, które usprawni wykonywanie obowiązków.
Efektywna organizacja czasu pracy sprawdzi się w każdej firmie. Niestety jednak jej wypracowanie to bardzo trudne zadanie, które wymaga czasu i doświadczenia. Najczęściej opracowanie standardów wymaga kreatywności i ambicji. By sobie to ułatwić, warto poznać zasady realnego planowania i poprawnego formułowania celów. Dzięki temu można odróżnić plany możliwe do zrealizowania od tych nadto ambitnych. To dobry sposób na nauczenie się wyznaczania motywujących i realnych celów, które zachęcają do wytężonej pracy.
By efektywniej zorganizować swoją pracę, bardzo ważna jest analiza aktualnego stanu oraz identyfikacja ewentualnych "pożeraczy czasu". W każdej firmie mogą one być czymś innym. Czasami są to nieefektywne i przeciągające się zebrania, składanie długich raportów czy też zbyt częste przerwy na papierosa. W niektórych firmach problemem mogą być rozrywkowe strony internetowe, media społecznościowe czy zbyt specjalistyczne oprogramowanie, które wyraźnie spowalnia działanie komputerów. W każdym wypadku "pożeracza czasu" należy zidentyfikować, nazwać i znaleźć sposób na zniwelowanie jego negatywnych skutków. To pierwszy krok do uwolnienia czasu, który można wykorzystać dużo bardziej efektywnie.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą szkoleniowią Integra-consulting