Szukaj szkolenia

Odmiany znaków towarowych – konwencjonalne i niekonwencjonalne znaki towarowe

 

Odmiany znaków towarowych – konwencjonalne i niekonwencjonalne znaki towarowe

 

Ze znakami towarowymi stykasz się każdego dnia. Na pewno kojarzysz logo takich firm jak Sony, BMW, Pepsi lub Adidas. Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że zastrzec można nazwę oraz logo firmy. Ciekaw jestem jedna czy wiedziałeś, że odmian znaków towarowych jest zdecydowanie więcej. W tej formie chronić można też kolor, kształt budynku a nawet zapach!

 

Definicja znaku towarowego

 

Czym jest znak towarowy? Najprościej rzecz ujmując jest to takie oznaczenie, które pozwala odróżnić produkty lub usługi jednej firmy od podobnych produktów lub usług innej firmy. Dzięki temu, że produkt o danej nazwie wyróżnia się na tle konkurencji, klient może podjąć świadomą decyzję czy go kupić. Producent z kolei promując taką markę podnosi jej sprzedaż.

 

Na marce buduje się popularność danego produktu lub danej usługi, w końcu konsumenci wybierają towary, które znają i którym ufają. Ochrona takiej marki (znaku towarowego) jest więc dla każdego przedsiębiorcy niezwykle ważna. Od strony formalnej robi się to zastrzegając znak towarowy w Urzędzie Patentowym.

 

Zobacz również:

 

 

 

 

Jakie są odmiany znaków towarowych?

 

Z definicji znaku towarowego wynika, że w tej formie chronić można niemal wszystko, nawet:

 

  • konkretny kolor towaru (Nivea),

  • jego kształt (cukierek Toffifee) a także

  • gest (ruch palcami z reklamy Twix).

 

Warunkiem rejestracji takiego oznaczenia jest możliwość odróżnienia za jego pomocą towarów

i usług. Właśnie tego kryterium większość nietradycyjnych znaków towarowych nie daje rady spełnić. Każdą z odmian znaków towarowych możemy przypisać do jednej z grup – znaków konwencjonalnych albo znaków niekonwencjonalnych. 

 

Kategoria konwencjonalnych znaków towarowych

 

Konwencjonalne znaki towarowe to te, z którymi masz najczęściej do czynienia, są to więc:

 

  1. Oznaczenia słowne (np. LEVI’S, VOLVO, NIKE)
  2. Oznaczenia graficzne (np. logo SHELL, Audi, Apple)
  3. Oznaczenia słowno-graficzne (np. logo TVN, Fanta, Intel)

 

Znaki słowne to takie, które zawierają jedynie słowa, nie posiadają natomiast grafiki. Coraz częstszą praktyką jest rejestrowanie jako znak słowny także adresów stron internetowych. Znak graficzny to logo o konkretnym kształcie, nie wykorzystujące słów (mogą to być sygnety, rysunki, grafiki). Znak słowno-graficzny stanowi połączenie obu poprzednich wersji znaków towarowych – jest to więc charakterystyczne słowo ubrane w szatę graficzną.

 

 

 

 

Kategoria niekonwencjonalnych znaków towarowych

 

 

Niekonwencjonalne znaki towarowe wbrew pozorom nie są aż tak rzadkie, a coraz więcej firm podejmuje próby rejestracji tego typu oznaczeń. Do tej grupy możemy zaliczyć takie odmiany znaków towarowych jak znaki widzialne oraz znaki niewidzialne.

 

Oznaczenia widzialne

 

Znaki towarowe widzialne zyskują na popularności przede wszystkim dzięki zniesieniu konieczności graficznego przedstawiania znaków. Nadal jednak obowiązuje zasada, że znak towarowy musi być jasno, precyzyjnie określony, a także posiadać cechy pozwalające na odróżnianie za jego pomocą towarów lub usług. Pojawia się więc problem jak traktować znaki towarowe zapachowe oraz smakowe.

 

1) Znak towarowy przestrzenny

 

Przestrzenny znak towarowy przedstawia kształt produktu w trójwymiarze. Znak tego rodzaju musi posiadać charakterystyczny kształt czyli taki, który odbiega od standardowego. Często znaki przestrzenne są łączone z elementami graficznymi czy słownymi. Oznaczenie przestrzenne to nie tylko kształt produktu ale i kształt opakowania. Chyba najbardziej znanym przykładem takiego znaku jest klasyczna butelka Coca-Coli. Innym przykładem może być opakowanie czekolady Toblerone.

 

Rejestracja znaków towarowych przestrzennych niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Coraz częściej duże marki podejmują próby rejestracji typowych kształtów. Udana rejestracja takiego znaku w praktyce oznacza ograniczenie wolnego rynku oraz daje firmie możliwość łatwego i taniego zwalczania konkurencji oraz zdobycia monopolu na rynku. Dlatego właśnie powstała zasada o odbiegającym od standardów kształcie.

 

2) Kolory oraz zestawienia kolorów

 

Kolory należą do grupy widzialnych znaków towarowych. Sam kolor jednak nie zawsze może być znakiem towarowym. Kolor można uznać za znak towarowy jeśli konsumenci kojarzą go z konkretnymi produktami lub usługami. Jakie można wymienić przykłady takich oznaczeń? Firma Orange, kojarzona właśnie poprzez pomarańczowy kolor czy popularne baterie Duracell korzystające z zestawienia dwóch kolorów.

 

 

 

3) Znaki pozycyjne

 

Charakterystyczną cechą tej odmiany znaków towarowych jest to, że swoją zdolność odróżniającą posiada tylko wtedy, gdy jest umiejscowiony w konkretnym miejscu na produkcie. Najbardziej popularnym tego typu znakiem jest czerwona podeszwa w butach Louboutin czy logo Adidas umieszczone z boku buta. Oznaczenia pozycyjne bywają krytykowane z tego względu,

że chronią one jedynie fragment produktu.

 

4) Znaki ruchome

 

Ruchomym znakiem towarowym jest animacja bez dźwięku. Obecnie w rejestrze nie przedstawia się ich już w formie kolejnych klatek ale jako pełny ruch. To spore ułatwienie – pozwala na dokładnie zapoznanie się z danym znakiem. Zapewne znasz słynne logo firmy Nokia – jest to właśnie przykład ruchomego znaku towarowego.

5) Gesty jako odmiana znaków towarowych

 

Również gest teoretycznie może być znakiem towarowym. Podobnie jak kolor, tak i gest może służyć odróżnianiu towarów na rynku jeśli konsumentom kojarzy się on z danym towarem. Znów jednak na taką ochronę mogą liczyć gesty które niemal każdemu kojarzą się z konkretnym produktem lub usługą.

 

6) Hologramy

 

Hologramy to także coraz chętniej wykorzystywana wersja znaku towarowego. Rejestracja tego typu znaków jest jak najbardziej możliwa. Jako że hologram charakteryzuje się zmianą wyglądu w zależności od perspektywy, konieczne jest precyzyjne przedstawienie takiego oznaczenia w rejestrze, najlepiej w postaci nagrania. Czy wiedziałeś, że firma Google posiada zarejestrowany znak towarowy tego rodzaju?

 

7) Znaki multimedialne

 

Multimedialne znaki towarowe stanowią połączenie obrazu, dźwięku i ruchu. Ten rodzaj znaku towarowego daje więc bardzo dużo możliwości. By taki znak został zaakceptowany nie może on być zbyt długi i zbyt rozbudowany. Ostatnio w Polsce w tej formie zastrzeżono charakterystyczną „cieszynkę” Krzysztofa Piątka.

 

8) Deseń, fraktura oraz pattern

 

Te oznaczenia z kolei zbudowane są z powtarzających się elementów. Znajdziesz je najczęściej na różnego rodzaju tkaninach czy ubraniach. Jeśli chciałbyś zarejestrować tego typu znak to musisz pamiętać, by posiadał on cechę odróżniającą. Oznaczenia zbyt proste i popularne nie mogą być zarejestrowane. Marka Louis Vuitton korzysta z tego rodzaju znaków, jednakże jeden z nich (charakterystyczna dwukolorowa kratka) został unieważniony, gdyż uznano go za pospolity.

 

 

Oznaczenia niewidzialne

 

A co ze znakami towarowymi, których nie widać? Co prawda nikt wprost nie zakazuje rejestracji znaków smakowych czy zapachowych, jednakże problemem jest sposób przedstawienia takiego oznaczenia w rejestrze. Dużo łatwiejsza jest natomiast rejestracja znaku dźwiękowego i takie przypadki się zdarzają.

 

1) Znak dźwiękowy

 

Dźwięk może bez problemu służyć jako znak towarowy. W rejestrze da się go przedstawić na dwa sposoby - jako zbiór nut lub jako plik mp3. Znak dźwiękowy musi mieć odpowiednią długość - nie może być ani zbyt krótki ani zbyt długi. Ponadto nie podlegają rejestracji dźwięki rodzajowe, czyli np. szczekanie psa oznaczające psią karmę. Ten rodzaj znaku towarowego na pewno już spotkałeś, chociażby w postaci słynnej czołówki filmowej studia 20th Century Fox czy motywu wykorzystywanego przez firmę Intel.

 

2) Znak zapachowy

 

Teoretycznie zapach mógłby być znakiem towarowym i w krajach takich jak Stany Zjednoczone, zapachowe znaki towarowe są rejestrowane. W Europie nie jest to jednak praktykowane z prostej przyczyny - przedstawienie zapachu w rejestrze jest niemożliwe.

 

3) Smak jako odmiana znaku towarowego

 

I tutaj występuje ten sam problem co w przypadku znaków zapachowych. Smaku jak i zapachu nie da się przedstawić

w rejestrze. Pojawia się też inny problem jeśli chodzi o smakowe znaki towarowe. Czy smak może służyć odróżnianiu towarów i usług? Jak dotąd żaden tego rodzaju znak towarowy nie został zarejestrowany, co wskazuje jakie stanowisko w tej sprawie mają urzędy.

 

 

 

 

4) Oznaczenia dotykowe

 

Możliwe, że o takim oznaczeniu nie słyszałeś. Nic dziwnego, gdyż jest to najrzadziej występujący znak towarowy. Są to oznaczenia, których elementem jest szczególna powierzchnia produktu, np. jakiegoś rodzaju materiał znajdujący się na produkcie. Jak każdy znak towarowy, także i ten musi posiadać zdolność odróżniającą, by mógł być zarejestrowany.

 

Odmiany znaków towarowych - podsumowanie

 

Odmiany znaków towarowych to temat bardzo szeroki i trudny dla osób niedoświadczonych. Wiesz już, że poza znakami słownymi czy graficznymi istnieje jeszcze wiele innych, nowych rodzajów znaków towarowych. Co warto zapamiętać to to,

że każdy z rodzajów znaków towarowych musi nadawać się do odróżniania produktów i usług na rynku oraz musi być przedstawiony w sposób precyzyjny i klarowny. Być może za jakiś czas możliwe stanie się rejestrowanie także smaków oraz zapachów. Jeśli zaś planujesz zarejestrować własną markę to skontaktuj się z rzecznikiem patentowym. Jego wiedza

i doświadczenie pomogą ci przejść przez proces rejestracji i uchronią cię przed wieloma nieprzyjemnościami.

 

 

 

Autor: wzoryprzemyslowe-blog.pl.

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe