Zakres tematyczny szkolenia.
Szczegółowe informacje uzyskacie Państwo pod nr telefonu: 22 853 35 23, tel. kom.: 607 573 053
UWAGA! Ten wpis dotyczy szkolenia zamkniętego. Podana cena za jedną osobę ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty. Szkolenia zamknięte organizujemy dla grup od 3-4 osób. Cena szkolenia uzgadniana jest indywidualnie z każdym Klientem.
OPIS SZKOLENIA:
Sprawna dystrybucja produktów do klientów jest warunkiem wykonania planu sprzedaży przedsiębiorstwa (w myśl zasady – tylko produkt dostępny może być sprzedany). Rozproszenie geograficzne klientów i rynków sprzedaży, rozbudowane portfolio produktów, znaczne zróżnicowanie profilu i poziomu popytu oraz organizacja łańcuchów dystrybucji (dystrybucja pośrednia i bezpośrednia; dystrybucja pierwotna i wtórna) z wykorzystaniem różnych opcji transportu i centrów dystrybucji, powodują dużą złożoność zagadnień planowania dystrybucji w sieci dostaw przedsiębiorstwa. Celem szkolenia jest omówienie zarówno planowania potrzeb dystrybucji wynikających z planów sprzedaży na docelowych rynkach, planowanie dostaw w dystrybucji wieloszczeblowej, alokacji zapasów w kanałach dystrybucji, planowania wszystkich operacji składających się na sprawną i niezawodną obsługę ładunku w realizacji dostaw oraz planowanie zasobów dystrybucji – głównie magazynowych i transportowych.
Wykonywane w trakcie szkolenia analizy i kontrole realizacji dostaw - terminowości, kompletności i jakości dostaw, poziomu obsługi klienta oraz doskonałości logistycznej (wskaźniki grupy OTIF), pozwalają kontrolować z jednej strony poziom satysfakcji klienta i jego wpływ na wzrost sprzedaży, a z drugiej poziom kosztów dystrybucji. Znaczący udział kosztów dystrybucji w sprzedawanych wyrobach (towarach), wywołuje potrzeby szczegółowej analizy sposobów realizacji dostaw lokalizacji i poziomów utrzymywanych zapasów, kosztów magazynowania i transportu we własnym zakresie oraz z wykorzystaniem outsourcingu.
Głównym celem jest pozyskanie wiedzy dot. umiejętności szybkiego, elastycznego, skutecznego i efektywnego reagowania pracowników dystrybucji na potrzeby klienta, planów sprzedaży i realizacji dostaw oraz wyników analizy kosztów.
Formy prowadzenia zajęć:
- analiza przypadków praktycznych połączona z metodami i formułami obliczeniowymi,
- analizy, ćwiczenia i rozwiązywanie problemów,
- forum decyzyjne.
PROGRAM SZKOLENIA:
1. ANALIZA POTRZEB W SIECI DYSTRYBUCJI:
- analiza lokalizacji i portfela zamówień klientów,
- analiza popytu i możliwości obsługi dostaw,
- planowanie potrzeb w sieci dystrybucji (bezpośredniej i pośredniej, pierwotnej i wtórnej),
- analiza strumieni towarowych w wieloszczeblowym systemie dystrybucji i wymagań obsługi ładunku (strumień ładunków jednorodnych i niejednorodnych); mapa przepływów towarowych
- analiza ABC i XYZ strumieni towarowych w dystrybucji,
- analiza lokalizacji zapasów w łańcuchu dystrybucji,
- analiza wymagań obsługi ładunku (np. opakowanie, wielkość ładunku, wielkość strumieni we/wy, operacje: przyjęcia, kompletacji, wysyłki) i magazynowania w centrum dystrybucji (np. przepustowość, wielkość magazynu, cross docking) .
- analiza wymagań obsługi transportowej.
2. ANALIZA I PLANOWANIE PRZEPŁYWU W SIECI DYSTRYBUCJI:
- analiza obrotu ładunkiem w sieci i centrum dystrybucji,
- analiza i prognozowanie popytu,
- planowanie zapasów i modeli sterowania zapasami w sieci dystrybucji,
- analiza wymagań magazynowania (program magazynowania, obliczenia powierzchni i przestrzeni magazynowania, cykli transportowych i operacyjnych, liczby urządzeń magazynowych i zatrudnienia pracowników),
- analiza i planowanie wymagań transportu dla obsługi dostaw i wysyłek, planowanie przewozów (planowanie tras transportowych i załadunku),
- analiza funkcjonalna systemu informatycznego zarządzania dystrybucją, magazynowaniem (WMS), zapasami, transportem,
- zastosowanie narzędzi automatycznej identyfikacji w procesie dystrybucji – systemy identyfikacji, elektroniczna wymiana danych, etykiety logistyczne, traceability.
3. KALKULACJA KOSZTÓW I ANALIZA WPŁYWU DYSTRYBUCJI NA WYNIK FINANSOWY PRZEDSIĘBIORSTWA:
- analiza wyników dystrybucji – jakość, koszty, czas, organizacja i niezawodność dostaw - system mierników kompleksowej oceny dystrybucji (wskaźniki grupy OTIF),
- ewidencja kosztów dystrybucji (zapasów, magazynowania, transportu) w zakładowym planie kont przedsiębiorstwa,
- kalkulacja i analiza kosztów dystrybucji,
- budżetowanie dystrybucji i realizacji dostaw,
- analiza wpływu zaopatrzenia na wynik finansowy przedsiębiorstwa.