Instytut Kognitywistyki, Maciej Bennewicz
Kognitywistyka to nauka o człowieku, który postrzegany jest jako jedność, całość. Stanowi ona połączenie dorobku nauk, które dotychczas naszą egzystencję rozdzielały na różne – rzekomo samodzielne i niezależne – dyscypliny: socjologię, psychologię klasyczną, filozofię, lingwistykę, neurobiologię i antropologię.
To zapewnia holistyczne (całościowe) podejście do człowieka, który jest sumą (wynikiem) swoich przekonań, biologii, związanych z tym procesów psychicznych itd.
Kognitywistyka poszukuje m.in. odpowiedzi na kluczowe dla nas pytania: w jaki sposób postrzegamy świat, co sprawia, że podejmujemy takie a nie inne decyzje, kim jesteśmy jako indywidualni ludzie oraz jako zbiorowości, po co jesteśmy, jakie jest znaczenie i sens naszej obecności tutaj?
W Instytucie realizujemy praktyczne, narzędziowe podejście do kognitywistyki, jako metanauki o człowieku. Stosujemy je w programach szkoleniowych z zakresu coachingu, mentoringu, tutoringu, psychologii archetypalnej i transpersonalnej.
Jesteśmy przekonani, że tylko takie podejście do człowieka, jego psychiki i procesów psychologicznych prowadzi do trwałej zmiany w jego życiu. W ten sposób może on dostrzec unikatowy sens swojej obecności, realizować się zgodnie z swoją najgłębszą potrzebą.
O Instytucie Kognitywistyki
Kognitywistyka – nauka o człowieku
W każdej sytuacji, w toku życiowych okoliczności oraz podejmowanych ról – czy będzie to zabawa z dzieckiem, czy praca zarobkowa, gotowanie obiadu, czy tankowanie paliwa – człowiek działa w złożonym środowisku, kieruje się wieloma motywacjami i jest uwarunkowany rozlicznymi czynnikami.
Kognitywistyka bada je wszystkie i każdy z osobna. Uwzględnia również efekt synergii, czyli złożone uwarunkowania ludzkich decyzji. Synergia to wynik, codzienny wybór np. jedzenia i drogi do pracy, oglądanego filmu i tematu rozmowy. Niektóre z tych wyborów są z pozoru bez znaczenia, umykają na planie życia. Dopóki pewnego dnia ktoś, tak jak co dzień, jadąc tą samą trasą co zwykle, nie przyspieszy gwałtownie wypadając z drogi na zakręcie.
Kognitywistyka jest tak fascynująca, gdyż jest nauką praktyczną – pozwala przewidzieć trudności i przeciwdziałać nieszczęściom lecz przede wszystkim umożliwia zmianę schematów poznawczych, które kierują naszym życiem. Co prawda codziennie umacniamy w sobie iluzję racjonalności, to znaczy sądzimy, że jesteśmy rozsądni, logiczni i przewidujący, gdy tymczasem większość decyzji zapadła już dawno w naszej nieświadomości, zaś świadomość (racjonalność), jest o nich jedynie informowana.
Praktyczna strona kognitywistyki umożliwia nie tylko przypatrywanie się własnej nieświadomości, lecz również w toku rozwoju osobistego wpływa na osłabienie (a niekiedy zniknięcie) bariery oddzielającej świat nieświadomy od świadomego.
Kognitywistyka umożliwia również zdystansowanie się do fascynującego obszaru zwanego przez Junga nieświadomością zbiorową. W niej bowiem, w społecznej presji, wykuwa się zbiorowy nacisk na jednostkę, powstają wzory, kultury, schematy poznawcze i stereotypy, które bierzemy (częstokroć przez całe życie) za rozsądne, uczciwe i racjonalne.
Kognitywistyka – jako metoda pracy z drugim człowiekiem – to droga do wolności, Twojego osobistego przebudzenia.
Kliknij po więcej informacji na nasz temat: www.instytutbennewicz.pl