Szukaj szkolenia

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy CIOP - PIB

  • Szkolenia z zakresuBezpieczeństwo i Higiena Pracy, BHP

Instytut jest placówką naukowo-badawczą zajmującą się kompleksowo problematyką kształtowania warunków pracy zgodnie z psychofizycznymi możliwościami człowieka.

 

Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych prowadzących do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych w zakresie ochrony pracy w dziedzinie bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii oraz wykonywanie innych zadań szczególnie ważnych dla osiągnięcia celów polityki społeczno-gospodarczej państwa w tej dziedzinie.

 

Instytut w swojej ofercie edukacyjnej posiada studia podyplomowe, szkolenia okresowe, specjalistyczne i problemowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Do zakresu działania Instytutu należy

 

  • prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz realizacja innych zadań ustalonych dla Instytutu przez Radę Ministrów w programach wieloletnich
  • prowadzenie innych niż określone w pkt. 1 badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie ochrony pracy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, a także wdrażanie ich wyników do praktyki w celu eliminacji lub ograniczenia przyczyn powodujących wypadki przy pracy i choroby zawodowe,
  • upowszechnianie wyników ww. prac, przez wydawnictwa, publikacje, konkursy, wystawy, konferencje naukowe, sympozja i seminaria,
  • podejmowanie działalności w zakresie doskonalenia metod prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych,
  • tworzenie programów i pomocy edukacyjnych dla systemu edukacji narodowej oraz prowadzenie szkoleń i kształcenia podyplomowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii,
  • opracowywanie i opiniowanie standardów w zakresie ochrony pracy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, a także warunków przestrzegania tych standardów,
  • prowadzenie certyfikacji w zakresie uzyskanych akredytacji, a także certyfikacji innych wyrobów lub usług związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz wykonywanie badań laboratoryjnych do celów certyfikacji,
  • prowadzenie działalności w zakresie informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej, własności przemysłowej i intelektualnej oraz współpracy naukowej z wiodącymi ośrodkami w kraju i za granicą,
  • opracowywanie analiz, ocen i ekspertyz,
  • wykonywanie innych zadań zlecanych przez organ nadzorujący.

 

Instytut jest państwową jednostką organizacyjną wyodrębnioną pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym. Posiada osobowość prawną. Instytut posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinie inżynieria środowiska. Instytut zatrudnia obecnie ok. 250 osób, z czego 68 - to pracownicy naukowi. W grupie tej profesorowie stanowią 19%, adiunkci - 57%, a asystenci - 24%.

Centrum Edukacyjne

Centrum Edukacyjne powstało w 1994 roku jako część struktury organizacyjnej Instytutu utworzonej w celu realizowania zadań statutowych związanych z kształceniem w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Oferta edukacyjna jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy, głównie do pracowników służby bhp, pracodawców, wykładowców, kadry inżynieryjno-technicznej, pracowników akredytowanych laboratoriów i stacji sanitarno-epidemiologicznych, inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, osób zajmujących się pomiarami parametrów środowiska pracy, pracowników ośrodków szkoleniowych 
i firm świadczących usługi z zakresu bhp.

Z usług Centrum Edukacyjnego korzysta ponad 1000 zakładów pracy i instytucji rocznie. Najliczniejszą grupą słuchaczy są uczestnicy szkoleń specjalistycznych z zakresu zagrożeń środowiska pracy, zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz oceny ryzyka zawodowego.

 

Liczna grupa osób kończy w Centrum szkolenia okresowe z zakresu bhp. Są to przede wszystkim osoby na stanowiskach kierowniczych i pracownicy służby bhp.

 

Do najbardziej prestiżowych form działalności edukacyjnej należą studia podyplomowe. Instytut prowadzi je od 1997 r. Studia ukończyło dotychczas 85 grup słuchaczy, tj. ok. 2300 osób. Na studia zgłasza się coraz więcej ludzi młodych, którzy uznają ten obszar wiedzy za ważny z punktu widzenia własnej aktywności zawodowej.

 

W celu podtrzymania więzi między absolwentami oraz absolwentów z Instytutem, w 2000 r. zarejestrowano Stowarzyszenie Absolwentów Studiów Podyplomowych CIOP-PIB.

 

Centrum Edukacyjne zajmuje się:

  • przygotowaniem oferty edukacyjnej Instytutu,
  • przygotowaniem programów, materiałów edukacyjnych dla słuchaczy 
    i niezbędnych pomocy dla wykładowców,
  • organizacją pracy autorów przygotowujących i nowelizujących materiały edukacyjne,
  • doskonaleniem wiedzy i umiejętności wykładowców,
  • oceną potrzeb rynku edukacyjnego i dostosowaniem do nich oferty,
  • współdziałaniem z absolwentami studiów podyplomowych i szkoleń.

Formy edukacyjne


Podstawowe formy edukacyjne prowadzone w Centrum Edukacyjnym CIOP-PIB:

 

  1. Studia podyplomowe
    Od 1997 roku prowadzone są studia pn. „Bezpieczeństwo i ochrona człowieka 
    w środowisku pracy”.
  2. Szkolenia wynikające z rozporządzenia MGiP
    - Szkolenia okresowe dla pracowników służby BHP 
    - Szkolenia okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
    - Szkolenia okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych
  3. Szkolenia problemowe i specjalistyczne
    Szkolenia związane z problematyką kształtowania bezpiecznego, higienicznego

     i ergonomicznego środowiska pracy i życia człowieka

  1. Szkolenia na zamówienie
    Szkolenia organizowane na indywidualne zamówienie

AKTUALNA OFERTA EDUKACYJNA

https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P52400190031573044068523

Kadra

 

Programy oferowane przez Centrum Edukacyjne realizuje około 60 wykładowców. Są to pracownicy nauki i specjaliści zatrudnieni w CIOP-PIB oraz pracownicy instytucji państwowych i współdziałających instytutów naukowych. Wykładowcy uczestniczyli w szkoleniach pedagogicznych związanych z metodyką szkolenia ludzi dorosłych, odbyli szkolenia zagraniczne w ośrodkach edukacyjnych w USA i Szwecji. Wszyscy dysponują wieloletnim doświadczeniem edukacyjnym. Praca wykładowców podlega systematycznej ocenie.

Programy i materiały edukacyjne

 

Centrum Edukacyjne dysponuje programami i pakietami edukacyjnymi dla każdego typu oferowanych szkoleń. Pakiety składają się z materiału źródłowego, poradników dla wykładowcy i słuchacza oraz prezentacji komputerowych.

 

Studia podyplomowe

 

W CIOP-PIB od 1997 roku prowadzone są studia pn. „Bezpieczeństwo i ochrona człowieka 
w środowisku pracy”.

 

Organizacja studiów
Studia trwają 2 lub 3 semestry (252 godziny dydaktyczne). Program podzielony jest na 15 zjazdów. 

 

Program
Program studiów został tak zaprojektowany, aby orientował słuchaczy we wszystkich najważniejszych problemach z obszaru bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii.                     

 

Ocena efektów nauczania (ewaluacja), forma zakończenia studiów
Studia kończą się obroną prac dyplomowych. Tematy prac dyplomowych dotyczą problemów związanych z tematyką studiów. Kryterium ważnym jest ich użyteczność, możliwość praktycznego zastosowania. Akceptowane są również prace o charakterze edukacyjnym. Ocena pracy dyplomowej i suma punktów uzyskanych z testów końcowych składają się na notę związaną z ukończeniem studiów podyplomowych. 
Na zakończenie studiów słuchacze otrzymują świadectwa ukończenia studiów.

 

Centrum Edukacyjne

dr Beata Taradejna-Nawrath

Kontakt: 22 623 37 56, betar@ciop.pl

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy CIOP - PIB

Czerniakowska 16
00-701 Warszawa, mazowieckie
NIP 5250008270
REGON 000018046
KRS 0000033480
22 22
Godziny kontaktu
8-16
zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe