Energia jest napędem gospodarki. W różnych postaciach: elektryczności, paliw płynnych i gazowych, ciepła, sprężonych cieczy i gazów. Porusza ona urządzeniami dając przedsiębiorstwom siłę sprawczą do uszlachetniania surowców i wytwórstwa produkcji gotowej. Praca w sektorze energetycznym ze względu na jego kluczową pozycję w gospodarce wymaga znajomości specjalistycznej wiedzy technicznej oraz prawnej. A rozwój technologii oraz dynamiczne otoczenie prawne, związane z dyrektywami unijnymi, wymagają ciągłego odświeżania i pogłębiania wiedzy od pracowników sektora.
Ze względu na strategiczne aspekty zapewniania bezpieczeństwa energetycznego, przedsiębiorstwa zajmujące się wytwórstwem, przesyłem i dystrybucją energii mają specjalne uprawnienia oraz obowiązki. Dlatego powstały specjalne prawnicze kursy energetyki szkolące w znajomości prawa z zakresu kierunków polityki energetycznej państwa, reguł dostarczania energii i paliw do odbiorców, zasady udzielania koncesji i ustalania taryf, a także służebnością sieci przesyłowych i inwestycjami sieciowymi przez cudze nieruchomości i ich wpływ na wartość tychże.
Znajomość tych przepisów daje pionom wykonawczym korzyści w postaci większej samodzielności decyzyjnej w powszechnie spotykanych sytuacjach jak naprawy linii przesyłowych. Oszczędność czasu na przygotowaniu zaplecza administracyjnego takich działań skutkuje krótszym czasem usuwania uszkodzeń, a co za tym idzie mniejszymi odszkodowaniami dla odbiorców energii z tytułu jej niedostarczenia. Dlatego tak ważne jest, aby właściciele zakładów energetycznych dbali o regularne podnoszenie kompetencji swoich pracowników, organizując dla nich zamknięte szkolenia energetyczne.
Techniczne szkolenia z energetyki dla pracowników przemysłu energetycznego, podwykonawców i podmiotów świadczących usługi w zakresie inwestycji energetycznych mogą obejmować różne zakresy w zależności od potrzeb konkretnej jednostki. Podstawowymi grupami kursów z energetyki są te obejmujące: urządzenia, instalacje i sieci do wytwarzania energii w postaci elektryczności, ciepła oraz paliw ciekłych i gazowych, a także końcowe odbiorniki tych rodzajów energii.
Kadra posiadająca wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi, konserwacji i napraw tych urządzeń stanowi trzon codziennego zabezpieczenia przedsiębiorstw w dostawy energii.