Realizacja zadań z zakresu zdrowia publicznego jest podzielona pomiędzy administrację, rządową, służbę zdrowia, samorządy wszystkich szczebli oraz sektor prywatny. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie zamkniętych szkoleń ze zdrowia publicznego. Tematyka tego rodzaju kursów może zostać dopasowana do zakresu odpowiedzialności i wymagań prawnych, stawianych przed konkretną grupą pracowników, urzędników, menadżerów oraz przedsiębiorców.
Zadania stawiane przed osobami delegowanymi do dbania o zdrowie publiczne w administracji państwowej mają głównie charakter planistyczny, koordynacyjny i właścicielski. Działania te składają się na zarządzanie służbą zdrowia i analizowanie dostarczanych przez nią danych statystycznych w celu tworzenia nowych budżetów na ochronę zdrowia, profilaktykę schorzeń i uzależnień. Aby te zadania były realizowane sprawnie i efektywnie w ramach ograniczonych budżetów i możliwości kadrowych, jednostki centralne oraz samorządowe mogą delegować swoich pracowników na dedykowane kursy zdrowia publicznego.
Minimalizacja i monitorowanie zagrożeń związanych z działalnością gospodarczą, mających wpływ na zdrowie pracowników i konsumentów, są obowiązkiem zarządu przedsiębiorstwa. Stąd potrzeba kierowanie kadry menadżerskiej i pracowników na szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, bezpieczeństwa produktu oraz ochrony środowiska.
Chcąc zapewnić właściwy poziom ochrony, uniknąć wypadków oraz roszczeń z nimi związanych, pracodawcy powinni inwestować w podnoszenie kompetencji swoich pracowników. Udział w zamkniętym kursie z obszaru zdrowia publicznego pozwoli na uzupełnienie dotychczasowej wiedzy i zdobycie nowych kwalifikacji, co może znacząco poprawić jakość wykonywanej pracy.
Szkolenia ze zdrowia publicznego kierowane do osób pracujących w służbie zdrowia są skoncentrowane na aspektach zarządzania i administracji placówkami służby zdrowia, monitorowania zachorowalności oraz prowadzeniu działań edukacyjnych w zakresie profilaktyki schorzeń.