Adresaci:
- Szkolenie dedykowane jest przede wszystkim dla pracowników działów HR - specjalistów ds. personalnych, specjalistów ds. kadr i płac kadrowych, specjalistów ds. ubezpieczeń społecznych oraz innych osób zainteresowanych tematyką emerytur pomostowych.
Cel szkolenia:
- Uczestnicy szkolenia dowiedzą się jak przygotować wniosek o emeryturę pomostową oraz jakie dokumenty należy do niego dołączyć.
- Zapoznają się z postępowaniem w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych oraz obowiązkami wobec ZUS, które spoczywają na pracodawcy / płatniku składek.
- Poznają zasady nabywania uprawnień i ustalania wysokości emerytury pomostowej.
- Uczestnicy poznają najnowsze zmiany legislacyjne związane z tematyką emerytur pomostowych, w tym zmiany dotyczące warunków niezbędnych do przyznania emerytury pomostowej.
Treść szkolenia:
1. Podstawowe zagadnienia dotyczące nabywania uprawnień i ustalania wysokości emerytur pomostowych
- Jakimi pracami są prace w szczególnych warunkach w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych?
- Jakimi pracami są prace o szczególnym charakterze w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych?
- Jakie warunki trzeba spełnić, aby nabyć prawo do emerytury pomostowej?
- Kiedy ustaje prawo do emerytury pomostowej?
- Jakie czynniki decydują o wysokości emerytury pomostowej?
- Kiedy można przeliczyć wysokość emerytury pomostowej?
- Jak składki na koncie ubezpieczonego i subkoncie w ZUS wpływają na wysokość emerytury pomostowej?
- Jak kapitał początkowy wpływa na wysokość emerytury pomostowej?
- Jakie są skutki korekt dokonywanych przez płatnika składek na wysokość emerytury pomostowej?
- Jaki wpływ na przyznanie i wypłatę emerytury pomostowej ma rozwiązanie stosunku pracy?
- Czy można łączyć dalszą aktywność zarobkową z pobieraniem emerytury pomostowej?
- Czy emerytura pomostowa podlega waloryzacji?
- Jak wykonywanie prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wpływa na wysokość emerytury w powszechnym wieku emerytalnym?
- Jak pobieranie emerytury pomostowej wpływa na wysokość emerytury w powszechnym wieku emerytalnym?
2. Postępowanie w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych oraz obowiązki wobec ZUS spoczywające na pracodawcy / płatniku składek
- Jakie wnioski należy złożyć do ZUS, aby nabyć prawo / przeliczyć wysokość świadczenia emerytalno-rentowego?
- Kiedy należy złożyć wniosek o emeryturę / przeliczenie emerytury? Jak data zgłoszenia wniosku wpływa na wysokość świadczenia?
- Jakie środki dowodowe trzeba dołączyć do wniosku o emeryturę / przeliczenie emerytury?
- Jakie obowiązują terminy w postępowaniu o świadczenia emerytalno-rentowe?
- Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy / płatniku składek w związku z przejściem pracownika na emeryturę?
- Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy / płatniku składek w związku z zatrudnianiem świadczeniobiorcy?
- Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy / płatniku składek w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (raport informacyjny ZUS RIA, raport ZUS RPA, zaktualizowane ZUS ZWUA)?
- Jakie zmiany w postępowaniu w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych związane są ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją?
3. Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych i inne obowiązku płatnika składek
- Za kogo istnieje obowiązek opłacania składek na FEP?
- Jaka jest wysokość stopy składki na FEP?
- Kto finansuje składki na FEP?
- Jakie obowiązki informacyjne spoczywają na płatniku składek w związku z zatrudnianiem pracownika, za którego jest obowiązany opłacać składkę na FEP?
- Kiedy płatnik składek jest zobowiązany składać formularz ZUS ZSWA?
- Jakie wykazy i ewidencje zobowiązany jest prowadzić płatnik składek, u którego wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz w związku z zatrudnianiem pracowników, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na FEP?
4. Zmiany związane z tematyką emerytur pomostowych (ostatnie zmiany, które weszły w życie w 2022 r. i 2023 r. lub zaczną obowiązywać od 2024 r.)
- Jakie zmiany dotyczące wpływu rozwiązania stosunku pracy na prawo do emerytury pomostowej przewiduje nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych z 9 marca 2022 r.?
- Jakie nowe kompetencje przysługują Państwowej Inspekcji Pracy?
- W jakich sytuacjach pracownikowi przysługuje skarga do PIP?
- Jak ww. ustawa zmieniająca wpływa na zasady dotyczące możliwości uzyskania przez przedsiębiorców dofinansowania na projekty poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy?
- Kto nabędzie prawo do emerytury pomostowej od 2024 r., kiedy z ustawy o emeryturach pomostowych wyeliminowana zostanie przesłanka warunkująca wygasający charakter tego świadczenia?
- Jak nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych z 22 sierpnia 2023 r. zmienia definicję rekompensaty za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze?
5. Inne pytania od uczestników szkolenia.
Atutem naszych szkoleń jest mała liczebność grup sprzyjająca aktywnemu uczestnictwu, swobodnej wymianie doświadczeń oraz efektywnym konsultacjom.
Prowadzący:
Ekspert z zakresu problematyki ubezpieczeń społecznych, specjalizujący się m.in. w zagadnieniach dotyczących świadczeń emerytalno-rentowych. Doświadczony wykładowca i szkoleniowiec. Autor i współautor publikacji i artykułów poświęconych tematyce ubezpieczeń społecznych. W prowadzonych szkoleniach skupia się nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim na zagadnieniach praktycznych, wyjaśniając skomplikowane rozwiązania prawne w sposób zrozumiały dla uczestników.
Informacje:
- Cena od osoby obejmuje: dostęp do platformy w czasie realizacji szkolenia z możliwością zadawania pytań poprzez czat z wykładowcą, materiały szkoleniowe, zaświadczenie
- Rozpoczęcie szkolenia o godz. 9.00
Cena:
570,00 zł
Opiekun szkolenia:
Ewa Sokalska
Tel:
33 812-91-04
Email:
e.sokalska@bt.bielsko.pl
Miejsce szkolenia:
Online