Szukaj szkolenia

ARCHIWIZACJA DOKUMENTACJI W PODMIOTACH – AKTUALNE ZAGADNIENIA

Kategoria szkolenia: Administracja publiczna
Do ustalenia
848,70 zł (690,00 netto)

Zapraszamy do udziału w trzydziestym piątym – jubileuszowym – seminarium dotyczącym wyzwań w działalności archiwów oraz w procesie archiwizacji dokumentacji.
Tym razem, chcąc uczcić nasze jubileuszowe spotkanie, pragniemy więcej miejsca poświęcić archiwizacji dokumentacji elektronicznej, ale zamierzamy także dokonać przeglądu proponowanych zmian w ustawie archiwalnej i w ustawie o informatyzacji, a także nowych wskazówek i wytycznych archiwów państwowych dotyczących wartościowania wybranych rodzajów dokumentacji. 

Serdecznie zapraszamy do udziału. Przewidzieliśmy czas na pytania do prelegentów i dyskusję. 

PROGRAM

9:00 Przyjęcie prowadzenia seminarium, kilka zdań na początek
dr Ewa Perłakowska
(ekspert, analityk i wykładowca z zakresu zarządzania dokumentacją (w tym dokumentem elektronicznym), systemów klasy EZD, systemów kancelaryjnych, archiwistyki i prawa archiwalnego, funkcjonowania archiwów, informatyzacji podmiotów publicznych, Prezes Stowarzyszenia „Archiwizjoner”) 09:10 

Najnowsze projekty zmian legislacyjnych w zakresie elektronicznego zarządzania dokumentacją 

  • Zarys istniejącego stanu prawnego.
  • Stan prac legislacyjnych nad projektowanymi zmianami.
  • Projektowane przepisy dotyczące elektronicznego zarządzania dokumentacją
  • Projektowane przepisy dotyczące postępowania z dokumentami sporządzonymi w postaci innej niż elektroniczna, dla których wykonano odwzorowanie cyfrowe
  • Wybrane przepisy szczególne dotyczących postępowania z dokumentami sporządzonymi w postaci innej niż elektroniczna, dla których wykonano odwzorowanie cyfrowe.

dr hab. Marek Konstankiewicz
(prof. UMCS

10:10 Sesja pytań i odpowiedzi. Dyskusja
Moderowanie: dr Ewa Perłakowska 10:20 

Nowe wytyczne archiwów państwowych odnośnie wartościowania dokumentacji 

  • Wartościowanie/ kwalifikacja dokumentacji – wprowadzenie do tematu.
  • Wytyczne metodyczne dot. wartościowania, gromadzenia i porządkowania akt osobowych (2014).
  • Wskazówki dotyczące postępowania z dokumentacją artystyczną spektakli (2019).
  • Kryteria wartościowania dokumentacji uprawnień do kierowania pojazdami i dokumentacji rejestracji pojazdów (2019).
  • Kryteria wartościowania dokumentacji medycznej (2019).
  • Kryteria wartościowania dokumentacji akt osobowych studentów i prac dyplomowych (2020).
  • Wskazówki dotyczące wartościowania dokumentacji programów i projektów finansowanych z funduszy europejskich (2020).

Iwona Fischer
(Archiwum Narodowe w Krakowie

10:10 Sesja pytań i odpowiedzi. Dyskusja
Moderowanie: dr Ewa Perłakowska 11:30 Przerwa 11:50 

Przekazywanie elektronicznych materiałów archiwalnych do archiwów państwowych – aspekty proceduralne. 

  • Elektroniczne materiały archiwalne – co to jest?
  • Procedura przekazywania elektronicznych materiałów archiwalnych do archiwów państwowych zgodnie z obowiązującym stanem prawnym.

dr Ewa Perłakowska
(ekspert, analityk i wykładowca z zakresu zarządzania dokumentacją (w tym dokumentem elektronicznym), systemów klasy EZD, systemów kancelaryjnych, archiwistyki i prawa archiwalnego, funkcjonowania archiwów, informatyzacji podmiotów publicznych, Prezes Stowarzyszenia „Archiwizjoner”) 

12:30 

Przejmowanie materiałów archiwalnych do systemu Archiwum Dokumentów Elektronicznych (ADE) – doświadczenia Archiwum Państwowego w Katowicach 

  • wdrożenie ADE w archiwach państwowych;
  • omówienie procesu przejęcia paczki archiwalnej;
  • doświadczenia Archiwum Państwowego w Katowicach
  • przybliżenie informacji zawartych na stronie ade.gov.pl.

Barbara Olesiejuk
(absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego oraz od 2007 r. pracownik Archiwum Państwowego w Katowicach Oddziału II nadzoru archiwalnego. Od 2020 roku nadzoruje przejmowanie do systemu ADE materiałów archiwalnych w postaci elektronicznej) 

13:30 Sesja pytań i odpowiedzi. Dyskusja
Moderowanie: dr Ewa Perłakowska 13:45 Przerwa 14:00 

Archiwizacja Webu i Internet Archive – wstęp do zagadnienia 

  • Archiwizacja Webu jako sposób na zachowania istotnych źródeł historycznych
  • Definicje archiwizacji Webu
  • Działalność archiwów WWW – wartościowanie i selekcja, gromadzenie, opisywanie i udostępnianie
  • Podstawy korzystania z Wayback Machine

Bartłomiej Konopa
(starszy specjalista Departamentu Archiwistyki w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, słuchacz studiów doktoranckich z zakresu historii w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK) 

15:00 Sesja pytań i odpowiedzi. Dyskusja
Moderowanie: dr Ewa Perłakowska 15:15 Zakończenie XXXV seminarium 

Iwona Fischer

Historyk - archiwista z wieloletnim doświadczeniem i praktyką zawodową; absolwentka Wydziału Filozoficzno – Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – kierunek historia. Ukończone studia podyplomowe z zakresu archiwistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (Instytut Historii i Archiwistyki) oraz Podyplomowe Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej). Specjalizuje się w tematyce opracowania różnych rodzajów materiałów archiwalnych oraz wartościowania dokumentacji.
Pracownik Archiwum Narodowego w Krakowie, obecnie na stanowisku kierownika Oddziału IV - akt najnowszych wytworzonych po 1945 roku oraz akt jednostek gospodarczych z XIX i XX w., odpowiedzialnym za sprawy udostępniania, gromadzenia i opracowania dokumentacji oraz promocji zasobu. Członek Komisji Metodycznej, Komisji Archiwalnej Oceny Dokumentacji i Zespołu Zakupów Materiałów Archiwalnych w Archiwum Narodowym w Krakowie. W kadencji 2011-2016 Przewodnicząca Centralnej Komisji Archiwalnej Oceny Dokumentacji przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych w Warszawie (m.in. opracowanie nowych wskazówek dot. porządkowania i wartościowania akt osobowych). Trener na kursach kancelaryjno-archiwalnych I i II stopnia (od 2004 r.) w ramach działalności Archiwum Państwowego/Narodowego w Krakowie; od 2012 r. we współpracy z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej Małopolskim Instytutem Samorządu Terytorialnego i Administracji (MISTIA) w Krakowie, gdzie w 2013 r. została uhonorowana tytułem Wykładowca Roku. Szkoli z zakresu archiwistyki, metodyki archiwalnej i zarządzania dokumentacją - w skali lokalnej i ogólnopolskiej. Współpracowała z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Krakowie przy opracowywaniu egzaminów na technika – archiwistę. Szkoli według własnego autorskiego programu kursu kancelaryjno-archiwalnego II stopnia.
Wykładowca akademicki – prowadzenie zajęć dydaktycznych z zakresu prawa archiwalnego oraz zarządzania archiwum zakładowym w ramach specjalizacji archiwalnej na kierunku historia, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (lata 2006-2011); obecnie na studiach podyplomowych Dawna książka, zbiory specjalne i archiwalia (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Komunikacji Społecznej, Instytut Bibliotekoznawstwa).
Autorka artykułów i publikacji dot. metodyki archiwalnej m.in.: Przekazywanie akt do archiwów państwowych – praktyka, problemy, raport o stanie przekazywania; Konsekwencje wartościowania i selekcji dokumentacji masowej dla użytkowników archiwów; Problem wartościowania dokumentacji w świetle potrzeb użytkowników archiwów państwowych; Wielopostaciowa forma dokumentu – sposób postępowania z załącznikami do akt (załączniki elektroniczne, audio, wideo, biologiczne).
Aktywny uczestnik konferencji i seminariów krajowych i międzynarodowych z zakresu historii, historii Krakowa, archiwistyki, metodyki archiwalnej. Autorka i kustosz kilku wystaw historycznych i archiwalnych. Miłośnik Krakowa, członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, autorka licznych artykułów dot. historii tego miasta.
 

Bartłomiej Konopa

Absolwent kierunku Archiwistyka i Zarządzanie Dokumentacją na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z tytułem magistra. Od 2017 jest związany z Archiwami Państwowymi, najpierw jako starszy archiwista w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy, obecnie jako starszy specjalista Departamentu Archiwistyki w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Równocześnie jest słuchaczem studiów doktoranckich z zakresu historii na Instytucie Historii i Archiwistyki UMK. W ramach otwartego przewodu doktorskiego przygotowuje dysertację poświęconą archiwom WWW oraz zastosowaniu ich zasobów w nauce. Jego zainteresowania badawcze obejmują przede wszystkim problematykę archiwizacji Webu, w tym funkcjonujące na świecie inicjatywy archiwalne oraz stosowane przez nie metody i rozwiązania. Opublikował na ten temat kilkanaście artykułów naukowych, m.in. na łamach Archeionu, Archiwów – Kancelarii – Zbiorów oraz Toruńskich Studiów Bibliologicznych, a także prezentował związane z nią zagadnienia na zagranicznych konferencjach naukowych oraz warsztatach i zajęciach akademickich.

Marek Konstankiewicz

Doktor habilitowany dyscyplinie historia, zatrudniony na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. 
Absolwent Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej: studiów magisterskich - historycznych o specjalności archiwalnej (2001 r.) i administracyjnych (2002 r.) oraz podyplomowych w zakresie kształcenia kadry akademickiej do roli wykładowców przedmiotu „Ochrona własności intelektualnej” (2013 r.).
W latach 2005-2006 pracownik Archiwum Państwowego w Lublinie, a od 2006 r. pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej.
Wśród zainteresowań badawczych: 
• prawne aspekty działalności archiwalnej;
• historia zarządzania dokumentacją (historia kancelarii);
• elementy prawne i administracyjne w warsztacie zawodowym archiwisty, zarządcy dokumentacji i profesji pokrewnych;
• historia administracji ze szczególnym uwzględnieniem okresu II Rzeczypospolitej;
• historia kolejnictwa i historia transportu.
Współautor (wraz z dr hab. Adianem Niewęgłowskim) jedynego książkowego komentarza do ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (2016), autor lub współautor ponad 50 innych publikacji naukowych oraz ponad 50 referatów konferencyjnych. 
Od 2001 r. prowadzący zajęcia z zakresu archiwistyki na studiach licencjackich i magisterskich (kierunek „Historia” specjalność archiwistyczna oraz kierunek "Archiwistyka i nowoczesne zarządzanie zapisami informacyjnymi") i podyplomowych (kierunki : „Archiwistyka” oraz „Tradycyjne i Elektroniczne Zarządzanie Dokumentami”), a także w ramach szkoleń i warsztatów dla pracowników archiwów tudzież osób wykonujących zadania związane z zarządzaniem dokumentacją.

Ewa Perłakowska

Ekspert z zakresu zarządzania dokumentacją tradycyjną i elektroniczną, systemów klasy EZD, archiwistyki, prawa archiwalnego, funkcjonowania archiwów, systemów kancelaryjnych (instrukcji kancelaryjnej, archiwalnej i wykazów akt), informatyzacji administracji publicznej.
Historyk-archiwista, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczony trener na kursach i szkoleniach kancelaryjnych, archiwalnych oraz specjalistycznych z zakresu funkcjonowania systemów teleinformatycznych klasy EZD (ponad 30 kursów kancelaryjno-archiwalnych oraz prawie 520 szkoleń, ponad 4100 godzin szkoleniowych). Wykładowca uniwersytecki (UW, UMCS, UJ).
Ekspert, doradca i analityk przy wdrażaniu systemów teleinformatycznych, w szczególności klasy EZD, w podmiotach publicznych oraz ich optymalizacji, a także budowy w tych systemach modułu „archiwum”. Doświadczony praktyk. 
Prezes Stowarzyszenia „Archiwizjoner”. Członek Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Autorka publikacji w naukowych czasopismach archiwalnych i historycznych. Współautorka takich publikacji, jak:

  • „Procedury elektronicznego zarządzania dokumentacją w administracji” (Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2018),
  • „Dokumentacja elektroniczna w podmiotach publicznych” pod red. nauk. Grażyny Szpor (Wolters Kluwer, Warszawa 2013).

Długoletni pracownik sieci archiwów państwowych, w tym w latach 2009-2014 pierwszy dyrektor Departamentu Kształtowania Narodowego Zasobu Archiwalnego w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Była członkiem Rady Informatyzacji IV kadencji w latach 2011-2013 przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji, Rady Naukowej w Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Rady do spraw informatyzacji i digitalizacji przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych, Rady do Spraw Narodowego Zasobu Bibliotecznego oraz Rady Programowej Projektu „Archiwa Przełomu”.

Współautorka zasad dla systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD) w ramach prac nad rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. oraz szeregu aktów prawnych, m.in. nowelizacji ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach z 2015 r. oraz wielu rozporządzeń. Od początku pracy zawodowej interesuje się problematyką zarządzania dokumentacją, w szczególności wartościowaniem archiwalnym dokumentacji oraz dokumentem elektronicznym, a także organizacją i funkcjonowaniem archiwów zakładowych, w tym archiwów elektronicznych.

INFORMACJE:

 

Termin i Miejsce

Termin:

9 maja 2023

Miejsce:

szkolenie on-line 

 

Koszt 

Koszt udziału jednej osoby wynosi:

  • 690 zł + 23% VAT - przy zgłoszeniach nadesłanych do dnia 28 kwietnia
  • 790 zł + 23% VAT - przy zgłoszeniach nadesłanych od dnia 29 kwietnia
  •  
  • Informacje dodatkowe

Powyższy koszt obejmuje: udział w zajęciach dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia w formacie PDF, zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.

Warunkiem udziału jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (zakładka "Zgłoszenie"), faksem lub elektronicznie i otrzymanie drogą elektroniczną potwierdzenia udziału ze strony CPI. O przyjęciu zgłoszenia decyduje kolejność zgłoszeń. Ilość miejsc ograniczona.

 

Zapłata i Rezygnacja

Koszt udziału jest płatny na konto CPI, na podstawie potwierdzenia udziału. Faktury będą do odbioru podczas spotkania (przy szkoleniach on-line - elektronicznie).

Rezygnacja z udziału po 2 maja 2023 r. lub nieobecność na spotkaniu powoduje powstanie zobowiązania pokrycia pełnych kosztów udziału na podstawie faktury Centrum Promocji Informatyki. Rezygnacja możliwa jest tylko i wyłącznie w formie pisemnej.

 

Biuro Organizacyjne

Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o.
01-747 Warszawa, ul. Jerzego Ficowskiego 15
tel. 506 178 228, fax 22 355 86 79
e-mail:cpi@cpi.com.pl 

Trenerzy biorący udział

Centrum Promocji Informatyki Sp. z o. o.

Beata Kurpiewska
+48
Godziny kontaktu
8-16
Zapisz się na szkolenie
Błąd serwera.

Pozostałe szkolenia firmy

XX FORUM KOORDYNATORÓW CZYNNOŚCI KANCELARYJNYCH
Centrum Promocji Informatyki Sp. z o. o.
Do ustalenia
848,70 zł (690,00 netto)
KURS KANCELARYJNO-ARCHIWALNY II STOPNIA
Centrum Promocji Informatyki Sp. z o. o.
Do ustalenia
1 574,40 zł (1 280,00 netto)
STOSOWANIE PRZEPISÓW RODO W ARCHIWACH ZAKŁADOWYCH I SKŁADNICACH AKT
Centrum Promocji Informatyki Sp. z o. o.
Do ustalenia
971,70 zł (790,00 netto)

Polecane szkolenia

Zastosowanie Excela w controllingu
ADN Akademia
Do ustalenia
1 190,00 zł (967,48 netto)
Studium wykonalności - analiza finansowa i ekonomiczna
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
Tworzenie projektów współfinansowanych z EFS – warsztaty praktyczne
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
Współpraca partnerska na rzecz społeczności lokalnych
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
VAT 2014 – rewolucyjne zmiany w rozliczeniach podatku w jednostkach samorządowych
Kompetea
Do ustalenia
590,00 zł (479,67 netto)
Profilowanie klientów Powiatowego Urzędu Pracy
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
Kontrakt socjalny
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
Praca socjalna z rodziną problemową
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
Podatek od środków transportowych
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
Profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
Spółdzielnie mieszkaniowe wspólnoty na tle egzekucji administracyjnej opłaty śmieciowej
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
Kodeks postępowania administracyjnego- z uwzględnieniem najnowszych zmian
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
Postępowanie administracyjne w praktyce pomocy społecznej
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
Wykorzystanie możliwości ePUAP – elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
Metryka sprawy jako obligatoryjny element akt sprawy
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
Asystenci rodziny
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
Współpraca służb i instytucji na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
Controling Inwestycyjny – Planowanie i analiza opłacalności procesu inwestycyjnego 23-24.10
HILLWAY Training & Consulting Sp. J.
Do ustalenia
1 450,00 zł (1 178,86 netto)
Last Minute 20% Metody wyceny przedsiębiorstwa – szacowanie wartości spółki własnej lub kontrahenta 29-30.10 TERMIN PEWNY
HILLWAY Training & Consulting Sp. J.
Do ustalenia
1 300,00 zł (1 056,91 netto)
Coaching operacyjny w skutecznym zarządzaniu Działem Sprzedaży
HILLWAY Training & Consulting Sp. J.
Do ustalenia
1 300,00 zł (1 056,91 netto)
Fundusze Sołeckie w praktyce
ADEPT Sp. z o. o. Sp.k.
Do ustalenia
Strategie efektywnego podejmowania decyzji menedżerskich
HILLWAY Training & Consulting Sp. J.
Do ustalenia
Nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego
Kompetea
Do ustalenia
750,00 zł (609,76 netto)
zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe