Zakres tematyczny szkolenia
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest przygotowanie do pracy z rodzinami mającymi trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, zapoznanie z metodyką pracy asystenta rodziny oraz zdobycie praktycznych umiejętności niezbędnych do pracy z rodzinami wieloproblemowymi.
Ramowy program szkolenia
1. Zasady i formy wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych w świetle polskich przepisów prawnych.
2. Zadania i funkcje asystenta rodziny w świetle przepisów ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
3. Współpraca służb, udział asystenta w działaniach interdyscyplinarnych (zespół d.s. okresowej oceny sytuacji dziecka, zespół d.s. przeciwdziałania przemocy w rodzinie).
4. Asystent rodziny, a pracownik socjalny – podział zadań i kompetencji.
5. Omówienie przepisów dotyczących praw i obowiązków asystenta rodziny wynikających z ustawy.
6. Dokumentacja dotycząca pracy z rodziną – formy i zakres prowadzonej dokumentacji.
7. Zatrudnienie asystenta rodziny – rekrutacja, forma zatrudnienia, umowa z asystentem.
8. Prowadzenie dokumentacji personalnej osoby pracującej na stanowisku asystenta rodziny, dokumentowanie wykonywanej pracy.
Informacja o prelegencie
Prawniczka, doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji U.W. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się prawami dziecka oraz rodziną w kryzysie. Prowadzi szkolenia w zakresie prawa rodzinnego i karnego, praw dziecka oraz przemocy w rodzinie. Absolwentka Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia. Autorka informatorów prawnych, w tym skierowanych do osób pomagających rodzinom w kryzysie, osobom doznającym przemocy w rodzinie oraz rodzinom zastępczym.