W efekcie zmian w stosowaniu matrycy stawek VAT ujednoliceniu i uproszczeniu uległ sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) została zastąpiona Nomenklaturą Scaloną (CN).
Firmy dokonujące obrotu towarowego w ramach transakcji krajowych, unijnych i międzynarodowych mają obowiązek klasyfikować towary w Nomenklaturze Scalonej i stosować kody CN zamiast dotychczasowych PKWiU.
Istotnym zmianom uległy także zasady regulowania sytuacji prawnej towarów w obrocie międzynarodowym pomiędzy Unią Europejską a krajami trzecimi a także wymogi odnoszące się do deklaracji dokumentujących wewnątrzwspólnotowe przepływy towarowe w handlu pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
W celu zapewnienia poprawności danych przy obliczaniu wysokości należności celnych i podatkowych jak również najwyższej jakości dostarczanych danych statystycznych, niezbędnym staje się zaktualizowanie i pogłębienie wiedzy o klasyfikacji towarów w Nomenklaturze Scalonej CN, regułach pochodzenia towarów oraz metodach ustalania ich wartości celnej.
Kierując się perspektywą możliwości rozpoczęcia nowej lub rozszerzenia istniejącej działalności przedstawicielskiej poprzez zwiększenie zakresu usług przez osoby zawodowo przygotowane do wykonywania czynności przewidzianych przepisami Prawa celnego w imieniu własnym lub osób zobowiązanych, zajęcia kierowane są do pracowników biur rachunkowych, księgowych, agentów i agencji celnych, pracowników działów zakupów, logistyki, sprzedaży, exportu i importu, radców i doradców podatkowych a także pozostałych osób odpowiedzialnych za sprawy celne, podatkowe i sprawozdawcze w przedsiębiorstwach.
Szkolenie dostosowane jest do wszystkich poziomów zaawansowania słuchaczy.