CEL KURSU
Celem szkolenia jest zbudowanie kompletnego i spójnego zestawu umiejętności, pozwalającego skutecznie realizować cele przedsięwzięć doradczych, projektowych i inwestycyjnych w branży architektonicznej i budowlanej. Kurs pozwoli uczestnikom osiągnąć ponadprzeciętne wyniki biznesowe zarządzanych lub wykonywanych projektach.
Poprzez przyswojenie kompletnej wiedzy popartej praktycznymi warsztatami uczestnik szkolenia posiądzie umiejętności pozwalające na samodzielne definiowanie i zarządzanie kluczowymi czynnikami sukcesu projektu.
Każdy z bloków wiedzy buduje podstawy coraz lepszego zrozumienia koncepcji projektu jako skutecznego środka do osiągania celów biznesowych. Zestaw praktycznych porad i warsztatów po zakończeniu każdego z działów pozwala uczestnikom szkolenia na usystematyzowanie wiedzy i zbudowanie własnego kontekstu dla przyswojonych informacji.
GRUPA DOCELOWA
Szkolenie przygotowane specjalnie pod kątem wyzwań, które spotykają w swojej codziennej pracy zarządzający zespołami lub aktywnie uczestniczący w realizacji projektów:
- Specjaliści
- Projektanci
- Architekci
- Kierownicy Budów
- Koordynatorzy Budów
- Menadżerowie Projektów
Praktyczny wymiar szkolenia uwzględnia specyfikę realizacji projektów w obszarze architektury i budownictwa. Nowe umiejętności uczestników przekładają się na skuteczność realizacji celów stawianych sobie przez branże takie jak:
- architektura
- usługi inżynieryjne
- budownictwo
- górnictwo i geologia
- zamówienia publiczne
- zarządy infrastruktury i nieruchomości
PROGRAM KURSU
- Podstawy zarządzania projektem
- Definiowanie zakresu projektu
- Definiowanie ryzyk związanych z projektem
- Zarządzanie budżetem projektu
- Zarządzanie harmonogramem projektu
- Zarządzanie zespołem
- Zarządzanie komunikacją i informacją
- Zarządzanie ryzykiem projektu
- Zarządzanie kontraktem / Zarządzanie zmianą
- Prognozowanie wyniku projektu – kontroling projektu
- Lean Construction - podstawy
OSOBA PROWADZĄCA
Łukasz Topoliński - Magister Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Gdańskiej od początku starający się połączyć pasję tworzenia z praktycznym podejściem do zarządzania projektami i zespołami. Ukończył studia Zarządzania i Ekonomii a także studia podyplomowe MBA Franklin University i Kontroling Finansowy na Akademii Leona Koźmińskiego po to by jeszcze lepiej zrozumieć i wdrażać dobre praktyki, które stoją za zyskownymi projektami. Na każdym etapie dotychczasowej kariery zawodowej poznawał od strony praktycznej i wdrażał technologie składające się na środowisko projektu BIM. Rozpoczynał od tworzenia modeli przestrzennych projektów drogowych w ramach prac dla Mott MacDonald Polska Sp. z o.o. i projekcie węzła drogowego Rzeszów Zachód. Następnie jako Project Manager wykorzystywał w trakcie przygotowania i realizacji projektów infrastrukturalnych najnowsze metody skaningu laserowego, wspomagania i sterowania maszyn budowlanych, modelowania i monitorowania postępu robót na poziomie BIM 4D i BIM 5D. Wchodząc w skład międzynarodowego zespołu menedżerskiego brał udział w implementowaniu środowiska BIM 5D na największym obecnie projekcie infrastrukturalnym w Europie: Obwodnicy Autostradowej Sztokholmu (E4 Stockholm By-pass). Właściciel firm działających w obszarze konsultingu oraz IT: Topoliński Consulting, Plainly.pl oraz BIM Process Sp. z o.o. Skupiony na podnoszeniu efektywności i jakości pracy w sektorze architektury i budownictwa dzięki wykorzystaniu potencjału BIM i nowoczesnych metod zarządzania projektami.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Po zakończonym szkoleniu uczestnik posiada wiedzę z zakresu:
- Podstawowych pojęć definiujących projekt i otoczenie projektu.
- Prawidłowego posługiwania się narzędziami pozwalającymi na definiowanie celu, zakresu i pojedynczych czynności składających się na projekt.
- Najważniejszych ograniczeń projektu i wie w jaki sposób połączyć je ze sobą tworząc ramy dla skutecznego zarzadzania całym przedsięwzięciem
- Budowania zrozumiałego i kompletnego budżetu projektu.
- Podstawowych zasad tworzenia harmonogramów projektowych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby stworzenia powiązań z celami biznesowymi i ryzykami projektu
- Podstawowych procesów i standardów zarządzania informacją i komunikacją zespołu dla pełnego cyklu realizacji przedsięwzięć budowlanych.
- Prawidłowej interpretacji pojęcia ryzyka projektowego oraz proces zarządzania ryzykiem projektowym
- Zarządzania relacjami w zespole i relacjami z klientem
- Różnych metod prognozowania wyniku projektu
Po zakończonym szkoleniu uczestnik posiada umiejętności takie jak:
- Samodzielnie identyfikuje i definiuje uzasadnienie biznesowe i kluczowe czynniki sukcesu dla nowego projektu
- Definiuje bliższe i dalsze otoczenie projektu ustala i podstawowe założenia strategii zarządzania grupami interesariuszy
- Wykorzystuje metodę Work Breakdown Structuring do prawidłowego zdefiniowania zakresu rzeczowego projektu
- Tworzy kompletną mapę ryzyk i szans projektowych. Przypisuje odpowiednie charakterystyki i wiąże ryzyka z odpowiednimi elementów projektu. Tworzy strategię zarządzania kluczowymi ryzykami i szansami.
- Zarządza budżetem w każdym z etapów cyklu życia projektu. Tworzy przejrzystą strukturę kosztów projektu, która ułatwia komunikację pomiędzy wszystkimi członkami zespołu projektowego.
- Tworzy harmonogramy projektowe pozwalające na przejrzyste kontrolowanie kluczowych czynników sukcesu projektu.
- Jako lider lub członek zespołu projektowego prawidłowo definiuje i egzekwuje zasady efektywnej pracy i komunikacji w grupie.
- Wykorzystuje i świadomie łączy ze sobą tradycyjne i elektroniczne metody komunikacji.
- Stosuje podstawowe techniki zarzadzania zmianą projektową. Prawidłowo identyfikuje współzależne obszary projektu i przygotowuje scenariusze implementacji zmian.
- Przygotowuje prognozy finansowe projektu mając na uwadze cel i wpływ tworzonych analiz na podejmowane decyzje biznesowe.
- Stosuje optymalną kombinację tradycyjnych (liniowych) i zwinnych metod zarządzania
Uczestnik po zakończonym szkoleniu świadomie wykorzystuje swoje nowe umiejętności w realizacji wielobranżowych projektów architektonicznych i budowlanych. Analizuje podstawy biznesowe przedsięwzięcia i określa najważniejsze ograniczenia i czynniki sukcesu.
Zrozumienie kontekstu i otoczenia biznesowego realizowanych projektów pozwala uczestnikowi szkolenia dostarczać wartościowe produkty tworząc jednocześnie długotrwałe relacje z klientami i użytkownikami.
Stosowanie najnowszych, zwinnych metodyk zarządzania projektem pozwala uczestnikowi szybko adaptować pracę zespołu do ciągle zmieniającym się warunków i skutecznie realizować złożone przedsięwzięcia budowlane
INFORMACJE DODATKOWE
- Czas trwania kursu - 13 godz. zegarowych
- Zajęcia prowadzone są w systemie stacjonarnym - w pracowniach Uczelni.
- Zajęcia odbywają 2 razy w tyg. x 6:30 godz. we wtorek i środę w godz. 08.30 - 16.00 (wliczając przerwy)
- Na wszystkie kursy w momencie rekrutacji wymagana jest wpłata zaliczki w wys. 100 zł. Pozostała część opłaty za kurs (1400 zł) wnoszona jest po otrzymaniu potwierdzenia ze strony organizatora o uruchomieniu kursu, nie później niż 5 dni przed rozpoczęciem pierwszych zajęć
- Kurs uruchamiany jest pod warunkiem zapisania się odpowiedniej ilości kandydatów
- W przypadku nieuruchomienia kursu Uczelnia zwraca pełną wpłaconą kwotę
- Uczestnicy otrzymują dyplom ukończenia kursu