Fotografia to nie tylko Twoja pasja, ale również sposób na życie? A może publikujesz zdjęcia na stronach internetowych lub w książkach? Weź udział w szkoleniu, dzięki którym nauczysz się bezpiecznie poruszać w świecie licencji i ochrony wizerunku. To warsztat dedykowany nie tylko fotografom, ale wszystkim, którzy pracują ze zdjęciami – wydawcom, pracownikom instytucji kultury czy agencji reklamowych.
Praktyczna Wiedza
Czy robiąc zdjęcia możesz naruszać czyjeś prawa? Co to jest dozwolony użytek utworów fotograficznych? W świecie, w którym wszyscy robią zdjęcia może się wydawać, że fotografia to przestrzeń wolna od ograniczeń. Przeciwnie – ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie reguluje przedmiot ochrony. Nieznajomość tych zasad może mieć nieprzyjemne prawne konsekwencji, dlatego zapisz się na nasz praktyczny warsztat. Naucz się na cudzych błędach – tak będzie najtaniej.
Nowe umiejętności
Dzięki uczestnictwu w tym szkoleniu poznasz zasady legalnego umieszczania zdjęć na portalach społecznościowych, blogach i w książkach. Na szkoleniu dowiesz czym różni się osobiste prawo autorskie od majątkowego prawa autorskiego, jaki jest czas ich trwania oraz jak sporządzać w oparciu o nie umowy. Wiedza zdobyta na warsztacie pomoże Ci opracować zasady udostępniania zdjęć klientom i udzielania licencji.
Doświadczony trener i indywidualne konsultacje
Udział w szkoleniu zapewni Ci solidną porcję wiedzy praktycznej i możliwość czerpania z doświadczeń prowadzącego, który od lat zajmuje się tematyką ochrony własności intelektualnej. Ważnym elementem szkolenia jest wymiana doświadczeń przez uczestników i możliwość konsultacji z prowadzącym problematycznych zagadnień przez każdego z uczestników.
Program Szkolenia
1. Źródła i zakres regulacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
- Źródła i zakres regulacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
2. Przedmiot ochrony prawa autorskiego:
- pojęcie utworu fotograficznego, rodzaje utworów fotograficznych, cechy utworu fotograficznego, edytoriale, lookbooki, fotografia reklamowa, fotografie do dokumentów tożsamości a fotografia portretowa, zdjęcia reprodukcyjne, zdjęcia katalogowe, ilustracje podręcznikowe, zdjęcia reporterskie.
3. Podmioty korzystające z ochrony prawa autorskiego:
- fotograf jako twórca, pracodawca twórcy (m.in. agencje reklamowe i fotograficzne) – sytuacja fotografa na etacie, licencjobiorcy i inne podmioty praw autorskich, współautorstwo (utwór fotograficzny jako utwór współautorski).
4. Treść prawa autorskiego:
- osobiste prawa autorskie (prawo do integralności utworu, prawo do rzetelnego wykorzystania utworu, prawo do autorstwa i inne), majątkowe prawa autorskie (treść prawa, pola eksploatacji, prawo do rozporządzania utworem i pobierania wynagrodzenia z tytułu jego udostępniania, prawo z tytułu droit de suite), czas trwania autorskich praw majątkowych.
5. Dozwolony użytek utworów fotograficznych
- dozwolony użytek osobisty, rozpowszechnianie w celach informacyjnych, korzystanie w celach oświatowych i naukowych, cytat fotograficzny, prawo panoramy, dozwolony użytek utworów osieroconych i niedostępnych w obrocie handlowym.
6. Wizerunek w fotografii
- rozpowszechnianie wizerunku a rozpowszechnianie informacji utrwalonej za pomocą zapisu wizualnegoustawowe wyłączenia obowiązku uzyskania zgody osoby przedstawionej na fotografii, umowy o korzystanie z wizerunku – praktyczne wskazówki, analiza najczęściej popełnianych błędów, wykorzystanie wizerunku małoletniego, odpowiedzialność za naruszenie prawa do wizerunku i środki ochrony przysługujące w razie naruszenia prawa do wizerunku.
7. Ochrona praw twórcy utworu fotograficznego
- instrumenty ochrony autorskich praw osobistych, instrumenty ochrony autorskich praw majątkowych, dobra osobiste.
8. Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich na gruncie prawa cywilnego i karnego
- case study – przykłady naruszeń praw autorskich, case study – przykłady naruszeń praw innych osób przez fotografów.
9. Prawa autorskie a ,,stare” fotografie
- ustawa z dnia 26 marca 1926 r. o prawie autorskim, ustawa z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim.
Często zadawane pytania
1. Dla kogo jest to szkolenie? Czy muszę być prawnikiem żeby w nim uczestniczyć?
- Szkolenie skierowane jest do czynnych zawodowo fotografików, fotografów, agencji reklamowych i fotograficznych, a nadto podmiotów prowadzących profesjonalne blogi branżowe, przedsiębiorców i instytucji kultury wykorzystujących fotografie, a także osób z branży modelingu. Wiedza ze szkolenia przyda się też w pracy wydawcom, dziennikarzom czy pisarzom przygotowującym swoje publikacje.
2. Co zrobić jeśli nie odpowiada mi żaden z proponowanych terminów szkolenia ?
- Skontaktuj się z nami! Wskaż jaki termin szkolenia odpowiadałby tobie najbardziej. Postaramy się uwzględnić Twoje życzenie podczas planowania harmonogramu szkoleń na kolejny okres.
3. Jakie kroki podjąć, jeśli poszukuję takiego szkolenia w formie zamkniętej dla mojego zespołu?
- Skontaktuj się z nami! Wskaż ile osób liczy twój zespół, gdzie i kiedy chciałbyś żeby szkolenie się odbyło. Porozmawiajmy o potrzebach twojego zespołu. Dostosujemy program i treści szkolenia do indywidualnych potrzeb twojego zespołu.
4. Czy istnieje możliwość pozyskania dofinansowania na udział w tym szkoleniu?
- Koszt udziału w szkoleniu może podlegać refundacji ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego lub Funduszu Pracy. Zapytaj nas o dostępność miejsc i refundacji. Chętnie dla Ciebie sprawdzimy, czy w Twoim przypadku jest taka możliwość.