KONTROLE W ZAKRESIE NIECZYSTOŚCI CIEKŁYCH – jak się przygotować, jak przeprowadzić, jak podsumować
1 PAŹDZIERNIKA 2024 r.
Kontakt/Zgłoszenia:
tel. 22 651 80 75, 604 152 181,
e-mail: info@cge.com.pl
WAŻNE INFORMACJE O SZKOLENIU:
Na mocy nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jaka miała miejsce w lipcu 2022 roku do art. 6 dodane zostały dwa nowe ustępy dotyczące kontroli, o której mowa w ust. 5a. Jeden z nich – ust. 5aa wprowadza obowiązek dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta prowadzenia wyżej wymienionej kontroli, co najmniej raz na dwa lata zgodnie z planem kontroli, określającym co najmniej wykaz podmiotów podlegających kontroli w okresie kontrolowanym. 08.08.2024 zakończy się pierwszy, dwuletni cykl kontroli – podczas szkolenia przeanalizujemy wnioski z płynące z dotychczas zrealizowanych działań w tym obszarze, zaprezentowane zostaną rekomendacje co do potencjalnych zmian oraz omówimy procedury. Materiał szkoleniowy powstał m.in. w oparciu o wyjaśnienia jakich autorowi szkolenia udzielało Ministerstwo Infrastruktury, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz GIOŚ.
CELE I KORZYŚCI ZE SZKOLENIA:
Uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani z zostaną z poszczególnymi elementami działań kontrolnych – analizą ryzyka, planowaniem, zawiadomieniem, przebiegiem, podsumowaniem i sankcjami. Wskazane będą: sposoby pozyskiwania danych do kontroli krzyżowych oraz metody przetwarzania danych pozyskanych w ramach czynności kontrolnych. Odpowiemy na pytania: jak przygotować plan kontroli? Jakie czynności należy przeprowadzić przed rozpoczęciem kontroli? jak kontrolować przedsiębiorców posiadających zbiorniki bezodpływowe lub przydomowe oczyszczalnie ścieków? jak kontrolować podmioty świadczące usługi asenizacyjne? co stanowi zakres kontroli w odniesieniu do właścicieli nieruchomości wyposażonych w zb lub poś, a co w odniesieniu do podmiotów świadczących usługi asenizacyjne? czy umowa na opróżnianie ZB i POŚ powinna mieć formę pisemną czy może być ustna, a jeśli może to pod jakimi warunkami? Omówione zostaną zasady wdrażania tzw. wywozu zastępczego oraz ustalenia minimalnej częstotliwości opróżniania ZB czy też osadnika w instalacjach poś. Wyjaśnione zostaną kwestie dotyczące ustalenia właściciela nieruchomości, analizy sprawozdań kwartalnych, procedur związanych z brakiem zb lub poś, podsumowania kontroli i sankcji.
ADRESACI SZKOLENIA:
Pracownicy JST odpowiedzialni za kwestie dotyczące nieczystości ciekłych, ich przełożeni – Kierownicy Referatów Ochrony Środowiska lub Rolnictwa. Także włodarze gmin – wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast.