Zakres tematyczny szkolenia
Cel szkolenia
Umiejętność rozwiązania często występujących problemów prawnych na tle wybranych przepisów k.p.a., w tym zdobycie wiedzy na temat orzecznictwa sądowo-administracyjnego, otrzymanie materiałów szkoleniowych.
Ramowy program szkolenia
1. Zasady ogólne kpa i ich wpływ na postępowanie administracyjne.
2. Pojęcie sprawy administracyjnej.
3. Właściwość organów, pojęcie kompetencji.
4. Przesłanki wyłączenia pracownika.
5. Strona postępowania a doktrynalne pojęcie interesu prawnego, faktycznego,
publicznych praw podmiotowych.
6. Praktyczne problemy doręczania pism procesowych.
7. Terminy załatwiania spraw – a skutki bezczynności i przewlekłości postępowania na tle wybranego orzecznictwa.
8. Sposoby liczenia terminów wg kpa, przywracanie terminu.
9. Weryfikacja braków formalnych wniosku.
10. Prowadzenie postępowania dowodowego – możliwości i ograniczenia.
11. Ogólne informacje na temat decyzji administracyjnych wydawanych w toku postępowania administracyjnego i ich mocy wiążącej.
12. Zakres stosowania przepisów k.p.a. w postępowaniach prowadzonych przez FGŚP.
Informacja o prelegencie
Doktor nauk prawnych ze specjalnością - prawo administracyjne; od 2006 r. związana z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji UJ (prowadzi m.in. wykłady i ćwiczenia z przedmiotu: Prawo administracyjne); były pracownik samorządowy (7 lat pracy w Urzędzie Miasta Krakowa m.in. na stanowisku kierownika Referatu Ustalania Warunków Zabudowy oraz Referatu Prawnego w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Krakowa); w latach 2008-2012 zatrudniona również na stanowisku adiunkta na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie (prowadzone wykłady: Elementy prawa administracyjnego, Podstawy prawa); autorka szeregu publikacji z zakresu prawa administracyjnego, w szczególności z zakresu prawa budowlanego i zagospodarowania przestrzennego (m.in. monografii: „Sukcesja uprawnień i obowiązków administracyjnych”, WoltersKluwer, 2009).