Nowoczesne i sprawdzone, okraszone nowinkami neuropsychologii przywództwa, podejście do rozwijania i wzmacniania kluczowych kompetencji liderskich oraz umiejętności menadżerów do sprawnego zarządzania sobą, ludźmi i sytuacjami we współczesnych realiach biznesu.
WPROWADZENIE:
Nie ma czegoś takiego, jak urodzony mówca. Nikt się nie rodzi pisarzem, stolarzem albo politykiem. Liderem również nie musisz się urodzić, by nim być i robić to dobrze. Liderstwo to zestaw kompetencji i umiejętności, których każdy może się nauczyć. Ale nas tego w szkołach nie uczą. Na studiach uczą, ale często w akademicki, nieżyciowy sposób.
Niektórzy mają liderstwo w swojej tożsamości, ale nie mają sprawnych narzędzi, wiedzy i często również brak im dojrzałości do tego, by swój potencjał efektywnie wdrażać w życie. Inni z tożsamością specjalisty zmagają się z wyzwaniem bycia liderem dla swoich byłych współpracowników. Zmaganie się, to częste odczucie osób na stanowiskach menadżerskich. Użeranie się z ludźmi, absencje, rotacja pracowników, różnice pokoleniowe, roszczeniowa postawa, brak czasu, presja, oczekiwania, relacje, konflikty, wyniki. Ogromne obciążenie. Znikąd pomocy, brak wsparcia.
Trudności i wyzwania nie znikną ale liderstwa, które pozwala je przekuć na sukces, można się nauczyć.
Bycie liderem to zobowiązanie do ciągłego rozwoju, ale i wola korzystania z najskuteczniejszych form edukacji. Na tym dwudniowym warsztacie, w towarzystwie menadżerów z innych miast, branż, środowisk, w przestrzeni do wymiany doświadczeń, zrobisz milowy krok na drodze budowania swojej liderskiej tożsamości i konkretnych, skutecznych sposobów radzenia sobie z wyzwaniami twojej liderskiej codzienności.
KONKRETNE KORZYTŚCI ZE SZKOLENIA:
- Jak radzić sobie z byciem liderem w obecnych warunkach?- Potrzebujesz mieć świadomość skutecznych mechanizmów przywództwa na miarę naszych czasów
- Jak być dobrym liderem, docenianym przez ludzi i przełożonych? – Warto zdefiniować swoje role, jako lidera w organizacji.
- Jak zarządzać różnorodnością ludzką tak, by wydobywać z pracowników ich potencjał i zaangażowanie? - Zdaj sobie sprawę z różnych stylów przywództwa, swoich preferencji i wyzwań w rozwijaniu różnych stylów pod różnych odbiorców.
- Jak radzić sobie z emocjami i stresem, w którym działasz? – Poznaj skuteczne techniki radzenia sobie z emocjami i umiejętność zarządzania sytuacjami trudnymi, konfliktami.
- Jak rozmawiać z ludźmi, jak delegować zadania, jak konstruktywnie i asertywnie budować relacje przełożony – pracownik? – Stosuj komunikację asertywną i naucz się udzielania i przyjmowania informacji zwrotnych zależnych od tego, z kim masz do czynienia.
- Jak wpływać na pracowników reprezentujących różne pokolenia, jak oddziaływać i wyzwalać zaangażowanie w pracownikach z pokolenia Zet? – Odkryj potrzeby pracowników różnych pokoleń i wdróż takie do nich podejście, by dawali z siebie to, co w nich najlepsze.
- Jak radzić sobie z budowaniem autorytetu w oczach swoich podwładnych i otoczenia w organizacji? – Poznaj kluczowe zasady budowania autorytetu lidera.
- Jak wprowadzić trwałe zmiany w swoim podejściu do kwestii poruszanych na szkoleniu? – Weź udział w grze symulacyjnej i kreatywnych ćwiczeniach pozwalających na zintegrowanie wiedzy i kompetencji nabytych w trakcie szkolenia.
- Skąd wiedzieć, jak konkretnie radzą sobie w analogicznych do twoich sytuacjach inni menadżerowie? – Skorzystaj z możliwości wymiany doświadczeń z uczestnikami szkolenia.
PROGRAM SZKOLENIA: Lider przyszłości- od menedżera do przywódcy
DZIEŃ I
- DNA mam dane i tak zawsze już zostanie – cierpkie wprowadzenie, które u liderów pozostawia grymas na twarzach, jakby się napili kwasu… dezoksyrybonukleinowego.
- Integracja uczestników – gra symulacyjna i wnioski w kontekście tematu szkolenia – świetna zabawa, która pozwala wyciągnąć istotne wnioski.
- VUCA jest do BANI, więc co teraz będzie z NAMI – aktualne wyzwania dla liderów i procesów zarządzania – mały wykład prowadzącego w temacie wyzwań współczesności, przed jakimi stają liderzy – po nim czas na dyskusję i wymianę doświadczeń, co rysuje obraz potrzeb i oczekiwań uczestników względem szkolenia.
- Natura gumy, czyli jak ciągnąć, żeby nie pękła - Elastyczność Lidera – wpływ świadomości procesów zarządzania własnym mózgiem na umiejętne korzystanie z kluczowej kompetencji lidera XXI w. – metaforyczna opowieść o ludzkim mózgu i figlach jakie lubi nieświadomym liderom płatać – dyskusja na forum.
- Nerwy w konserwy – czyli jak radzić sobie z emocjami własnymi i naszych ludzi – najskuteczniejsze, szybkie w wykonaniu techniki i narzędzia służące zarządzaniu emocjami – jeśli czas pozwoli doświadczymy złożonej i wartej przeżycia relaksacji.
- Dali sobie po mordzie i spokój – testy na style odnoszenia się do sytuacji konfliktowych oraz skuteczne sposoby zarządzania konfliktem i sytuacją trudną – ciekawe case study z naszego rodzimego podwórka – dyskusja na forum.
- No przecież wiadomo, że każdy facet to ch… - męcząca praca z przekonaniami – ciekawe i skuteczne ćwiczenie służące neutralizacji przekonań, które nam nie służą i utrudniają realizację naszych liderskich zadań.
- Walk the talk – co ma autentyczność do lidera – o rozwijaniu swojego autorytetu, krótka opowieść prowadzącego, kluczowe czynniki budowania autorytetu – dyskusja na forum.
DZIEŃ II
- Od Ixa do Zeta – o przepaści i sposobach jej zasypania – zarządzanie międzypokoleniowe, świadomość sposobów myślenia, wartości, klucze do komunikacji i motywacji przedstawicieli pokoleń: X,Y,Z oraz różnice między nimi – bardzo ważne w świetle zarządzania pracownikami z pokolenia Z – dyskusja na forum grupy.
- Lider renesansu - Stylista, by ci się przydał – testy na style przywództwa i co z tymi stylami – praca nad rozwijaniem dostępu do różnych stylów – ważne w kontekście pracy nad zasobem elastyczności.
- Lider na poziomie - od stanowiska do osobowości – model Diltsa w kontekście przywództwa - o istotności dodania swojego liderstwa na poziom własnej tożsamości, tego kim jestem, jak siebie postrzegam, co jest dla mnie ważne – omówienie na forum.
- Szczebel z drabiny, która przyśniła się św. Jakubowi – model wnioskowania Chrisa Agryrisa – bardzo ważny model w kontekście pragmatycznego i realistycznego odnoszenia się do relacji, komunikacji i podejmowania ważnych decyzji – DNA lidera – dyskusja na forum.
- 4 filary nośne świątyni liderowania – kluczowe czynniki budowania swojego liderstwa – prezentacja i dyskusja na forum.
- Budowla ze spiżu przetrwa każdą burzę - 6 kolumn stoickich – prezentacja i omówienie na forum.
- 10 przykazań na jednej tablicy – co to znaczy być liderem, dziesięć zasad, których przestrzeganie zamienia menadżera w lidera.
- Narzędzia w samodoskonaleniu i budowaniu wpływu na rozwój innych:
- 3 pozycje percepcji – model służący poszerzeniu perspektywy menadżera w procesach decyzyjnych oraz przygotowaniu do zadań. Jeden z kluczowych czynników zwiększania efektywności lidera.
- Dziennik samodoskonalenia – osobisty plan działania.
9. Podsumowanie warsztatu. Sesja pytań i odpowiedzi. Wprowadzenie rozwiązań do codzienności zawodowej uczestników.
CZAS TRWANIA SZKOLENIA: 2 dni (16 h szkoleniowych, 1 h szkoleniowa = 45 minut)