PROGRAM:
1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne jako podstawowy akt prawny regulujący kwestię granic nieruchomości i zasad ich ustalania.
2. Kodeks cywilny i kodeks postępowania cywilnego jako akty prawne regulujące zasady i tryb postępowania rozgraniczającego przed sądami.
3. Rodzaje postępowań rozgraniczających nieruchomości w systemie prawa polskiego – postępowanie przez geodetą – wójtem, burmistrzem, prezydentem i postępowanie przed sądami powszechnymi.
4. Zasady i przesłanki wszczynania postępowań rozgraniczających – różnice pomiędzy postępowaniem o wznowienie granicy a postępowaniem rozgraniczającym – skutki prawne dla stron.
5. Uprawnienia geodety/wójta, burmistrza, prezydenta prowadzącego postępowanie rozgraniczające, a uprawnienia sądu w postępowaniu sądowym – uczestnicy postępowań i ich prawa i obowiązki.
6. Decyzje o podziale nieruchomości wydawane na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami – podział na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i decyzji o warunkach zabudowy.
7. Podziały specjalne nieruchomości z art. 95, 99 ugn – podziały nieruchomości rolnych i leśnych w praktyce.
8. Orzecznictwo sądowe i praktyka organów administracji w zakresie podziałów nieruchomości.
9. Podziały nieruchomości wynikające ze specustawy drogowej i innych – znaczenie podziałów dla właścicieli nieruchomości i inwestorów.
10. Ujawnianie podziałów w księgach wieczystych i aktach administracyjnych indywidualnych – decyzjach administracyjnych.
11. Postępowanie scaleniowe jako szczególna forma podziału nieruchomości – zasady prowadzenia postępowania, organy uprawnione do wszczynania postępowania, zasady i formy podejmowania uchwały Rady Gminy o przystąpieniu do postępowania.
12. Uchwała Rady Gminy jako podstawa do podziału nieruchomości, skutki prawne i faktyczne dokonanego podziału nieruchomości trybie scalenia i podziału nieruchomości.