Zakres tematyczny szkolenia
Cel szkolenia
Zapoznanie z aktualnym orzecznictwem i przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego i ustaw z zakresu pomocy społecznej z uwzględnieniem ich wzajemnych relacji.
Ramowy program szkolenia
1.Kodeks postępowania administracyjnego a regulacja ustaw z zakresu pomocy społecznej / z uwzględnieniem najnowszych zmian wprowadzonych nowelą/
2.Postępowanie wyjaśniające w pomocy społecznej/ szczególne uprawnienia pracowników pomocy społecznej, podobieństwa do KPA i różnice wynikające z szczegółowych regulacji prawnych/
3.Zasady ogólne kodeksu postępowania administracyjnego w tym wskazanie praktycznego zastosowania w odniesieniu do pomocy społecznej:
4.Wyłączenie pracownika i organu;
5.Doręczenia, wezwania, terminy;
6.Protokoły i adnotacje, udostępnianie akt;
7.Uprawnienia strony postępowania administracyjnego;
8.Zawieszenie postępowania administracyjnego;
9.Wydawanie decyzji z zakresu ustawy o pomocy społecznej;
10.Postępowanie odwoławcze w sprawach z zakresu pomocy społecznej;
11.Weryfikacja ostatecznych decyzji dotyczących przyznanej pomocy;
12. Aktualne orzecznictwo sądowe i SKO. – wzory pism i decyzji;
Informacja o prelegencie
Prawnik, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1999 r. ukończyła aplikację administracyjną. Wykładowca przedmiotów prawniczych Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, współpracownik licznych firm szkoleniowych, certyfikowany trener z wieloletnim doświadczeniem z powodzeniem szkolący pracowników: ministerstw (m.in. Ministerstwo Budownictwa), organów kontroli finansowej, UOKiK urzędów wojewódzkich, urzędów miast i gmin, starostw, jednostek organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego, urzędów i izb skarbowych, radców prawnych, komorników sądowych. Tylko w ubiegłym półroczu w ramach szkoleń unijnych przeszkoliła około 4 000 słuchaczy. Stały trener Najwyższej Izby Kontroli. Autor licznych publikacji poświęconych zagadnieniom samorządu. Współpracownik Wydawnictw prawniczych takich jak Pro-Lex, Infor i Beck.
Swe szkoleniowe zainteresowania poświęca głównie egzekucji administracyjnej, postępowaniom administracyjnym i podatkowym, finansom publicznym oraz ochronie danych osobowych i dostępowi do informacji publicznej. Z racji zatrudnienia w administracji podatkowej w praktyce zajmuje się zagadnieniami egzekucji administracyjnej, postępowaniami administracyjnymi i podatkowymi, procedurami kontroli zarządczej oraz zagadnieniami odpowiedzialności za naruszenia finansów publicznych.