Zmiany od 1 i 15 sierpnia 2024 roku mają kolosalne znaczenie dla przebiegu inwestycji budowlanych.
Jeśli chcesz wiedzieć jak zmiany wpłynęły na obowiązki inwestorów i urzędników wydających pozwolenia na budowę, masz dość szukania na własną rękę aktualnych przepisów, ich analizowania i zastanawiania się, czy są obowiązujące, weź udział w naszym szkoleniu, które uporządkuje Twoją wiedzę i zawiera stan prawny na dzień jego realizacji.
O nowościach i o planowanych zmianach w 2025 roku opowie nasz Ekspert Mariola Berdysz, która na co dzień doradza zamawiającym, wykonawcom, podwykonawcom i projektantom – jak skutecznie zabezpieczyć swoje interesy i zminimalizować ryzyko prawne wynikające z prowadzonej inwestycji.
Prawo budowlane zawiera wiele skomplikowanych regulacji, które spędzają sen inwestorom, ze względu na różnice w interpretacji przepisów przez organy kontrolne i administrację.
Istotną nowością dla uczestników procesu inwestycyjnego jest zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ściśle powiązana z Prawem budowlanym.
Odpowiemy na pytanie czy można budować na działce bez MPZP i decyzji o warunkach zabudowy?
Zwrócimy uwagę na wprowadzenie obowiązku przedkładania do zgłoszenia budowy decyzji o warunkach zabudowy (w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).
Jak stosować przepisy obowiązujące od 1 i 15 sierpnia 2024 roku?
Jak zmiany wpłynęły na proces budowlany, i czy mają wpływ na rozpoczęte inwestycje?
Czy coś się zmieni w najbliższym czasie?
Jak poradzić sobie w gąszczu przepisów, orzeczeń i interpretacji i uniknąć pułapek, realizując inwestycję budowlaną?</
Omówimy również planowane zmiany – Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, które zawierają znaczne ułatwienia i mają przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany oraz zmniejszyć obciążenia zarówno w stosunku do inwestorów, jak i organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.
Warto trzymać rękę na pulsie i sprawdzić, jak zmiany przepisów wpłyną na realizację Państwa inwestycji.
1. Najważniejsze zmiany w ustawie Prawo budowlane i okresy przejściowe tych zmian
obowiązujące przepisy przejściowe zmian z 2020 r. – zamierzenia budowlane realizowane w oparciu o „stary projekt budowlany”
2. Zmieniane i nowe definicje ze słowniczka ustawy PB
3. Zasady realizacji robót budowlanych
4. Zgłoszenie robót
5. Roboty rozbiórkowe – szczególne uregulowania
6. Odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych
7. Pozwolenie na budowę – cyfrowe procedury
8. Cyfrowy projekt budowlany
9. Zakres sprawdzenia dokumentacji projektowej przed wydaniem pozwolenia na budowę
10. Osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – obowiązki i uprawnienia po zmianach
11. Budowa
12. Istotne odstąpienie od zatwierdzonej dokumentacji projektowej i zmiany w projekcie technicznym – ustawowe kryteria kwalifikacji i zasady wprowadzania zmian
13. Oddanie obiektu do użytkowania – przypadki, stanowiska GUNB i orzeczenia sądów
14. Samowola budowlana – obowiązujące procedury legalizacyjne
15. Użytkowanie obiektów budowlanych
17. Cyfryzacja w budownictwa – etapy wprowadzania
Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy na temat zmian przepisów, które mają kolosalne znaczenie dla przebiegu inwestycji budowlanych.
Zaproszony Ekspert na praktycznych przykładach wyjaśni wątpliwości związane ze stosowaniem przepisów, zapozna Uczestników ze zmianami, które w znaczny sposób wpłynęły na proces inwestycyjny w 2024 roku, a w skrajnych przypadkach uniemożliwią realizację inwestycji.
Szczególny nacisk podczas szkolenia zostanie położony na praktyczne ujęcie tematu i zapoznanie z najnowszym orzecznictwem.
Wymagania sprzętowe:
Harmonogram godzinowy:
Zaplanuj czas na szkolenie w godzinach 9:00-15:00.
8.30 – 9.00 Logowanie do platformy i sprawdzanie ustawień
Cena szkolenia wynosi 790 zł netto.
Do podanej kwoty zostanie doliczony VAT w wysokości 23%.
Dla instytucji budżetowych i firm, które finansują szkolenie w ponad 70% z środków publicznych, istnieje możliwość wystawienia faktury VAT ze stawką zwolnioną. Aby uzyskać taką fakturę należy przesłać do nas oświadczenie o finansowaniu usługi szkoleniowej ze środków publicznych.
Cena szkolenia obejmuje: udział w szkoleniu z ćwiczeniami, materiały szkoleniowe w wersji pdf, elektroniczny certyfikat o podwyższeniu kwalifikacji zawodowych.
OSiI Effect nie wyraża zgody na jakąkolwiek formę utrwalania, powielania, udostępniania lub nagrywania przebiegu szkolenia. Treść szkolenia i materiały szkoleniowe objęte są prawami autorskimi.