
Chcesz, aby Twoje treści były czytelne i aby dobrze sprzedawały przekaz Twojej firmy? Czujesz, że Twoi klienci mają problem ze zrozumieniem języka branżowego, którym się posługujesz? Jak przekazać skomplikowane treści np. prawne tak, aby były zrozumiałe? Poznaj zasady PROSTEGO JĘZYKA – nowego standardu tworzenia treści urzędowych i firmowych. Prosty język upraszcza komunikację jednocześnie zachowując maksimum treści. Prosty język nie jest prostacki. To język szczerych, klarownych intencji. To nowy standard, który bierze pod uwagę rozproszenie współczesnego odbiorcy, który przyswaja treści skrolując.
„W biznesie prosty język jest przewagą konkurencyjną, w administracji państwowej — prawem człowieka” dr hab. Tomasz Piekot. Szkolenie ma formę warsztatową. Pracujemy na prawdziwych tekstach wspólnie je upraszczając. Dowiesz się, ile słów powinno mieć czytelne zdanie w zależności na jakich nośniku jest czytane. Poznasz zasadę: „jedna myśl=jedno zdanie” i nauczysz się ją stosować w praktyce. Dzięki udziałowi w szkoleniu zapomnisz o stronie biernej, która buduje dystans komunikacyjny. Zmiękczysz przekaz stosując bardziej przyjazne odbiorcy słowa np.: „wytyczne” – „wskazówki”, „zastrzeżenia” – „uwagi”, „zweryfikuj” – „sprawdź”.
Zdobyta wiedza pomoże Ci tworzyć przyjazną komunikację z klientem bez spoufalania się. Prosty język pomaga też tworzyć treści na strony internetowe – algorytmy największych wyszukiwarek są tak skonfigurowane, aby promować teksty maksymalnie czytelne.
Udział w szkoleniu sprawi, że Twoje teksty zaczną się przebijać przez szum komunikacyjny. Doświadczona trenerka, która zajmuje się pracą z tekstem od 20 lat nauczy Cię pisać teksty, które są skuteczne i zrozumiałe niezależnie od wykształcenia odbiorcy. Możesz przynieść na szkolenie swoją publikację, którą wspólnie uprościmy tak, aby była bardziej zrozumiała.
1. Czym jest szum i stres informacyjny?
2. Prosty język a prawo
3. Deklaracja Prostego Języka
4. Przejdźmy na ty
5. Zasady prostego języka
6. Architektura informacji i wizualny porządek w obrębie tekstu
7. Narzędziownik (jasnopis.pl, ortograf, kiedy i jak korzystać z chata GPT, Encyklopedia prostej polszczyzny)
8. Klątwa wiedzy, czyli dlaczego osoby spoza naszej bańki informacyjnej nas nie rozumieją?
9. Język polski w komunikacji z osobami, dla których nie jest językiem ojczystym.
1. Dla kogo jest to szkolenie? Czy muszę być prawnikiem żeby w nim uczestniczyć?
2. Co zrobić jeśli nie odpowiada mi żaden z proponowanych terminów szkolenia?
3. Jakie kroki podjąć, jeśli poszukuję takiego szkolenia w formie zamkniętej dla mojego zespołu?
4. Czy istnieje możliwość pozyskania dofinansowania na udział w tym szkoleniu?