Zakres tematyczny szkolenia
Możliwość dofinansowania udziału dla pracowników mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw - nawet do 80%, z Bazy Usług Rozwojowych! - Dowiedz się jak uzyskać dofinansowanie
Program szkolenia:
Wprowadzenie do tematyki związanej z raportowaniem do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji:
podstawy prawne – ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji oraz rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji,
raportowanie do Krajowej bazy, a system sprawozdawczości dot. opłat za korzystanie ze środowiska.
Zasady sporządzania raportów rocznych do Krajowej bazy:
podmioty objęte obowiązkiem sporządzenia i wysłania raportu,
zasady rejestracji podmiotów,
zasady aktualizacji danych dot. podmiotu w Krajowej bazie; rodzaje formularzy,
zasady sporządzenia raportu rocznego,
zakres raportu w zależności od rodzaju prowadzonej działalności skutkującej emisją zanieczyszczeń do powietrza,
zmiany w strukturze Krajowej bazy oraz zakresie raportu do Krajowej bazy w zależności od roku sprawozdawczego,
zasady wyliczania wielkości emisji do powietrza w oparciu o wskaźniki emisji i inne dostępne informacje (np. wskaźniki dla spalania paliw, spawania lub obliczanie emisji na podstawie kart charakterystyki).
W zależności od wersji szkolenia:
On-line:
prezentacja przykładów na systemie Krajowej bazy
istnieje możliwość prześledzenia przykładów z kont Uczestników – w przypadku Osób, które będą chciały udostępnić widok ze swojego komputera dla wszystkich Uczestników szkolenia.
Stacjonarne:
wprowadzanie raportów do Krajowej bazy, praca uczestników na swoich kontach w Krajowej bazie, bieżące konsultacje i pomoc w rozwiązywaniu problemów dot. sposobu wprowadzenia danych do raportu, sposobu interpretacji danych będących w posiadaniu Uczestnika szkolenia (dot. struktury technologicznej instalacji, charakterystyki źródeł emisji, rodzaju i wielkości emisji do powietrza, rodzaju, charakterystyki i ilości zużywanych paliw i surowców, przetwarzanych odpadów, itp.).
Na tę część szkolenia stacjonarnego Uczestnicy powinni przygotować zestaw danych w oparciu o posiadane dokumenty – m.in dane o zużyciu paliw, ilości uzupełnianych w danym roku sprawozdawczym czynników chłodniczych do klimatyzacji, parametry techniczno-technologiczne eksploatowanych instalacji i urządzeń (np. z tabliczek znamionowych), dokumentacje wnioskowe, zgłoszeniowe, posiadane pozwolenia na emisję itp.
Po tym szkoleniu będziesz wiedzieć m.in.:
w jakim terminie należy się wywiązać z obowiązku raportowania o emisjach, jakiego spektrum substancji emitowanych do powietrza dotyczy obowiązek sprawozdawczy i w jaki sposób podaje się dane o emisji do powietrza?
jakie mogą być źródła danych o emisji, z których można korzystać w ramach raportowania do Krajowej bazy?
jaka jest struktura raportu i jakie zawiera on elementy: rodzaje sprawozdań do wypełnienia w strukturze raportu, rodzaje miejsc korzystania ze środowiska, struktura technologiczna zakładu w podziale m.in. na: instalacje, źródła emisji wchodzące w skład instalacji, emitory, reduktory, paliwa, odpady, surowce, wielkość produkcji?
jakie są różnice w strukturze Krajowej bazy w zależności od roku sprawozdawczego?
Po tym szkoleniu będziesz umieć m.in.:
tworzyć właściwą strukturę raportu w zależności od tego, jaką działalność emisyjną prowadzi Twoje firma,
poprawnie konstruować strukturę sprawozdania dla miejsca korzystania ze środowiska z eksploatacją instalacji – zgodnie z rzeczywistą strukturą technologiczną instalacji eksploatowanej na terenie Twojego zakładu oraz sposobem monitorowania emisji,
wprowadzać do raportu dane emisyjne w sposób spójny z prowadzonymi przez Ciebie innymi rodzajami sprawozdawczości, w tym sprawozdawczością dot. opłat za korzystanie ze środowiska,
prawidłowo wprowadzać do raportu dokładnie te rodzaje emisyjnej działalności, jakie potrzebujesz umieć wprowadzić,
identyfikować na potrzeby raportu emisje, które miały miejsce w warunkach odbiegających od normalnych oraz emisje przypadkowe,
wprowadzać do raportu dane o posiadanych decyzjach emisyjnych i dokonanych zgłoszeniach eksploatacji instalacji,
wprowadzać do raportu dane o planowanych/realizowanych przedsięwzięciach inwestycyjnych.
Metody pracy:
prelekcja połączona z prezentacją multimedialną,
omawianie przykładów zgodnych z zapotrzebowaniem Uczestników,
dyskusja,
pokazywanie przykładów na systemie Krajowej bazy (w przypadku szkolenia on-line) lub warsztaty na własnych kontach w bazie KOBIZE (w przypadku szkolenia stacjonarnego).