Nowa klasyfikacja opłat i duże zmiany !
Szkolenie „REFORMA” OPŁAT ZA ŻŁOBKI 2025 –
zasady prawidłowej księgowości opłat pobieranych przez samorządowe żłobki od rodziców i od ZUS po zmianach klasyfikacji budżetowej, w świetle nadchodzących zmian zasad ustalania wysokości opłat za wyżywienie
Program szkolenia
Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji w zakresie zasad prawidłowej księgowości opłat pobieranych przez samorządowe żłobki z punktu widzenia jednostek samorządu terytorialnego tworzących żłobki i kluby dziecięce w formie samorządowych jednostek budżetowych. Na szkoleniu przedstawione zostaną schematy księgowań rozliczeń opłat za pobyt, wyżywienie i godzinę dodatkową od rodziców (opiekunów) i od ZUS z uwzględnieniem zmian w klasyfikacji budżetowej obowiązujących wstecz od 2025 i od 2026 roku.
Na szkoleniu omówione zostaną kolejne zmiany wynikające z ustawy zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw, które komplikują zasady poboru opłat za wyżywienie i pobyt.
Wysokość opłaty za wyżywienie w żłobku lub klubie dziecięcym ustalać ma bowiem odpowiednio dyrektor żłobka lub osoba kierująca pracą klubu dziecięcego w porozumieniu z podmiotem prowadzącym odpowiednio żłobek lub klub dziecięcy.
To rozwiązanie odwołujące się do zasad obowiązujących w szkołach i przedszkolach skomplikuje niepotrzebnie pobór opłat za żłobki, gdyż trzeba będzie zamiast jednej wystawić dwie decyzje na rodzica/opiekuna.
Osobną za żywienie i osobną za pobyt. To zbędna komplikacja w świetle zmian w klasyfikacji budżetowej.
Szkolenie 1-dniowe dla jednostek samorządu terytorialnego, ich urzędów oraz jednostek bezpośrednio realizujących to zadanie tj.: żłobków i klubów dziecięcych.
- Charakter prawny opłat za wyżywienie i pobyt w żłobkach w świetle obowiązujących od 1 stycznia 2010 roku przepisów art. 60-67 ustawy o finansach publicznych i nowych stanowisk RIO z 2024 roku.
- Opłaty za korzystanie z posiłku w żłobu, w klubie dziecięcym oraz opłaty za pobyt i godzinę dodatkową w żłobku, klubie dziecięcym a podatek VAT – analiza aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych i interpretacji MF i RIO oraz typowe nieprawidłowości związane z opodatkowaniem VAT opłat za pobyt i wyżywienie dziecka i dokumentowaniem wpływów niepotrzebnie wystawionymi fakturami VAT.
- Zakres zastosowania przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego i odpowiednio przepisów działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa do opłat za pobyt i wyżywienie – decyzje a przypisy należności, płatności z „góry” czy „z dołu”, odsetki, rozliczanie wpłat, umorzenie należności, wpłaty przez osoby „trzecie” takie jak ZUS czy Fundusz Pracy, nadpłaty i ich rozliczanie, itd..
- Wzory decyzji ustalającej wysokość opłaty za wyżywienie i pobyt w żłobku i klubie dziecięcym oraz wzór wniosku o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań dot. opłat za wyżywienie i pobyt dla rodziców (opiekunów) rozliczających się „z góry”.
- Wyjaśnienie dlaczego decyzję należy wydawać „z dołu”, a nie na początku danego miesiąca i jak podejść po 20 dniu danego miesiąca do wpłaty od ZUS za miesiąc poprzedni.
- Zasady generowania decyzji administracyjnych - kto może upoważnić kierownika jednostki do wystawiania decyzji administracyjnych w gminach, a kto w powiatach oraz obowiązek stosowania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych dla żłobków i klubów dziecięcych.
- Zakres zastosowania art. 62b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa do rozliczania opłat za pobyt dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym i do świadczenia "aktywnie w żłobku" przekazywanego na rachunek bankowy jednostki samorządu terytorialnego jako podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna.
- Zakres zastosowania paragrafu 9 rozporządzenia MRiF w rachunkowości i planów kont do kwot przekazywanych 20 dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni przez ZUS – jak księgować wpłaty od ZUS.
- Rozliczanie opłat za żywienie a rozliczanie opłat za pobyt dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym z uwzględnieniem „babciowego” – wzory i schematy prawidłowych księgowań żłobek-urząd-organ jeśli ZUS wpłaca na koto organu oraz w przypadku wpłaty na konto urzędu gminy lub konto żłobka.
- Zmiany klasyfikacji budżetowej oraz ich zastosowanie w żłobkach i klubach dziecięcych – problem błędnego stosowania paragrafu 083 Wpływy z usług do opłat za pobyt i wyżywienie w żłobkach.
- Nowy opis do paragrafu 067 Wpływy z opłat za wyżywienie w żłobku, przedszkolu lub szkole i jego zastosowanie praktyce.
- Nowy opis do paragrafu 069 Wpływy z różnych opłat w zakresie opłaty za pobyt dziecka w żłobku i jego zastosowanie w praktyce.
- „Reforma” żłobków - projektowane zamiany art.23 i art.58 i art.59 zapisane w ustawie zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw i wynikająca z nich zbędna komplikacja systemu wydawania decyzji, 14 dniowych terminów płatności z art. 67 ustawy o finansach publicznych i z art. 47 paragraf 1 Ordynacja podatkowa, rozliczania i księgowania opłat za wyżywienie i pobyt w żłobku po zmianach klasyfikacji budżetowej.
- Odpowiedzi na pytania.