Kupujesz towary lub usługi? Czy zawsze wiesz co zrobić kiedy pojawi się w nich wada lub usterka? A może po prostu chcesz się zabezpieczyć na wypadek takiej sytuacji? Regulacje prawne dotyczące rękojmi i gwarancji bardzo często sprawiają problemy nawet doświadczonym przedsiębiorcom i kupcom. Weź udział w szkoleniu i dowiedz się jak je stosować w praktyce, tak żeby uniknąć niepotrzebnych kosztów i nie mnożyć sobie problemów.
Praktyczna Wiedza
To szkolenie zostało przygotowane przez praktyka dla praktyków. Tu nie ma zbędnej teorii, czy zagmatwanych prawniczych wykładów. Wiedza dotycząca obowiązujących regulacji prawnych jest przekazywana możliwie prosto i konkretnie. Ważną częścią szkolenia jest analiza zadań, przykładów i case study, dzięki którym uczestnicy mają okazję zapoznać się z sytuacjami, które mogą ich spotkać w ich własnych firmach. To wszystko w myśl zasady, że lepiej i taniej jest uczyć się na cudzych błędach.
Nowe Umiejętności
Istotnym punktem programu tego szkolenia jest nauka analizy, formułowania i rozumienia postanowień umów sprzedaży lub dostawy, a także przyjętych do stosowania regulaminów i ogólnych warunków sprzedaży pod kątem ochrony interesów kupującego. Sam(a) zobaczysz, jak szybko poczujesz zwrot z inwestycji w to szkolenie eliminując błędy w procesie zgłaszanych przez Ciebie reklamacji. Zdobyta wiedza przyda się w życiu zawodowym, ale również w życiu prywatnym.
Doświadczony trener i indywidualne konsultacje
Udział w szkoleniu zapewnia solidną porcję wiedzy praktycznej i możliwość czerpania z lat doświadczeń prowadzącego, którzy zajmuje się rękojmią i gwarancją od lat w swojej codziennej pracy jako radca prawny. Ważnym elementem szkolenia jest wymiana doświadczeń przez uczestników i możliwość konsultacji z prowadzącym problematycznych zagadnień przez każdego z uczestników.
Program Szkolenia
1. Rękojmia. Zasady ogólne i rękojmia konsumencka
- niezgodność z umową, wady fizyczne i wady prawne rzeczy sprzedanej
- wada znana kupującemu, wada widoczna, a wada ukryta
- rozkład ciężaru dowodu w sporach reklamacyjnych
- akty staranności kupującego konsumenta (w tym .in. obowiązek zbadania rzeczy i zawiadomienia o wadzie, zgłoszenie roszczeń – realizacja uprawnień)
- nieprzydatność rzeczy do wskazanego przez kupującego użytku, a odpowiedzialność sprzedawcy
- niekompletność rzeczy, odpowiedzialność sprzedawcy za braki ilościowe i opakowane rzeczy
- zakres odpowiedzialności sprzedawcy za wady rzeczy używanych
- zakres uprawnień konsumenta (w tym m.in. prawo do wymiany rzeczy, usunięcia wady, odstąpienia od umowy i obniżenia ceny)
- zwolnienie sprzedawcy od odpowiedzialności za wady fizyczne
- koszty obsługi procesu reklamacyjnego ( w tym m.in. koszt dostarczenia rzeczy wadliwej, koszt naprawy, wymiany, demontażu, ponownego montażu)
- termin na dochodzenie roszczeń z rękojmi oraz wygaśnięcie uprawnień z rękojmi za wady fizyczne
- modyfikacja zasad odpowiedzialności na podstawie umowy stron
- odpowiedzialność odszkodowawcza z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, a uprawnienia z gwarancji i rękojmi
2. Rękojmia w obrocie profesjonalnym
- nowa definicja wady, w tym fizycznej, fizycznej i jej wpływ na obrót obustronnie profesjonalny
- akty staranności kupującego profesjonalisty (w tym m.in. obowiązek zbadania rzeczy i zawiadomienia o wadzie, zgłoszenie roszczeń, realizacja uprawnień)
- uprawnienia kupującego profesjonalisty w przypadku wystąpienia wad rzeczy (w tym m.in. prawo do wymiany rzeczy, usunięcia wady, odstąpienia od umowy i obniżenia ceny)
- zwolnienie sprzedawcy od odpowiedzialności za wady fizyczne lub prawne
- koszty obsługi procesu reklamacyjnego (w tym m.in. koszt dostarczenia rzeczy wadliwej, koszt naprawy, wymiany, demontażu, ponownego montażu)
- termin na dochodzenie roszczeń z rękojmi oraz wygaśnięcie uprawnień z rękojmi za wady fizyczne w obrocie profesjonalnym
- modyfikacja zasad odpowiedzialności na podstawie umowy stron
- zakres swobody stron
- uprawnienia sprzedawcy w przypadku uwzględnienia roszczeń kupującego
- roszczenie regresowe.
3. Gwarancja
- wzajemna relacja uprawień z gwarancji i rękojmi
- udzielenie gwarancji, a dokument gwarancyjny
- obowiązki gwaranta i przesłanki jego odpowiedzialności
- uprawnienia kupującego z tytułu gwarancji
- zasady poprawnego formułowania warunków gwarancji z uwzględnieniem konieczności zapewniania ochrony interesów sprzedawcy
4. Praktyczne wskazówki
- postępowanie reklamacyjne od momentu zgłoszenia roszczenia do jej rozpatrzenia
- ujęcie praktyczne (w tym m.in. sposoby składania reklamacji, treść reklamacji, czas jej rozpoznania, weryfikacja formalna i merytoryczna reklamacji, uzasadnienie odmowy uznania reklamacji, skutki braku rozpatrzenia reklamacji w terminie, rozkład ciężaru dowodu w sporach reklamacyjnych).
- optymalizacja procesu reklamacyjnego z uwzględnieniem ochrony interesów kupującego, usługobiorcy, czy zamawiającego
Często zadawane pytania
1. Dla kogo jest to szkolenie? Czy muszę być prawnikiem żeby w nim uczestniczyć?
- Szkolenie jest dla wszystkich, którzy chcą uniknąć finansowych, rzeczowych i emocjonalnych kosztów, wynikających z problemów z reklamacjami. Szkolenie przeznaczone jest przede wszystkim dla kupców oraz innych osób przygotowujących umowy i nadzorujących ich wykonanie, a także dla menedżerów, członków zarządu, właścicieli firm. Żeby wziąć udział w szkoleniu nie trzeba posiadać wykształcenia prawniczego, ani być prawnikiem.
2. Co zrobić jeśli nie odpowiada mi żaden z proponowanych terminów szkolenia?
- Skontaktuj się z nami! Wskaż jaki termin szkolenia odpowiadałby tobie najbardziej. Postaramy się uwzględnić Twoje życzenie podczas planowania harmonogramu szkoleń na kolejny okres.
3. Jakie kroki podjąć, jeśli poszukuję takiego szkolenia w formie zamkniętej dla mojego zespołu?
- Skontaktuj się z nami! Wskaż ile osób liczy twój zespół, gdzie i kiedy chciałbyś żeby szkolenie się odbyło. Porozmawiajmy o potrzebach twojego zespołu. Dostosujemy program i treści szkolenia do indywidualnych potrzeb twojego zespołu.
4. Czy istnieje możliwość pozyskania dofinansowania na udział w tym szkoleniu?
- Koszt udziału w szkoleniu może podlegać refundacji ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego lub Funduszu Pracy. Zapytaj nas o dostępność miejsc i refundacji. Chętnie dla Ciebie sprawdzimy, czy w Twoim przypadku jest taka możliwość.
5. Jak długo trwa to szkolenie?
- Szkolenie trwa łącznie 14 godzin zegarowych, po 7 godzin każdego dnia, w godzinach od 9.00 do 17.00.