Opis szkolenia
Szkolenie skierowane jest do pracowników przedsiębiorstw działających na każdym szczeblu łańcucha dostaw od importera, producenta poprzez dystrybutora i dalszego użytkownika jak również innych osób zainteresowanych zachowaniem zgodności z aktualnymi i nadchodzącymi zmianami wynikającymi z prawodawstwa dotyczacego obrotu chemikaliami.
W trakcie szkolenia przedstawione zostaną główne aspekty rozporządzenia REACH, rola i znaczenie karty charakterystyki jako narzędzia przekazywania informacji w łańcuchu dostaw, klasyfikacja i oznakowanie substancji i mieszanin stwarzających zagrożenie, aspekty bezpieczeństwa pracy w narażeniu na czynniki chemiczne oraz obowiązki producentów wyrobów zawierających substancje SVHC. Kadra kierownicza oraz wszyscy pracownicy odpowiedzialni za gospodarkę chemikaliami w ww. przedsiębiorstwach powinni mieć świadomość oraz odpowiednią wiedzę o obowiązkach oraz zagrożeniach karami, wynikających z istniejących uregulowań prawnych.
Celem szkolenia jest uzyskanie bądź pogłębienie wiedzy o rozporządzeniu 1907/2006/WE (REACH) narzucającym obowiązek rejestracji, oceny zagrożeń oraz ograniczenia w obrocie oraz stosowaniu chemikaliów, jak również o rozporządzeniu 1272/2008/WE (CLP) traktującym o sposobach klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji stwarzających zagrożenie. Obowiązki wynikające z prawodawstwa europejskiego zostaną zestawione z polskimi uregulowaniami prawnymi zawartymi w Ustawie z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach.
Program szkolenia
1) Rozporządzenie REACH
- informacje ogólne
- obowiązek rejestracji substancji (legalność substancji w obrocie)
- ograniczenia w stosowaniu chemikaliów (załącznik XVII - ostatnie zmiany)
- podmioty pełniące rolę dalszego użytkownika - definicja oraz obowiązki w łańcuchu dostaw
- substancje SVHC, obowiązki przekazywania informacji w łańcuchu dostaw, zastosowania objęte procedurą uzyskiwania zezwoleń
2) Przekazywanie informacji w łańcuchu dostaw (karta charakterystyki i scenariusze narażenia)
- karta charakterystyki - podstawy
- zmiany w zakresie informacji oraz strukturze karty charakterystyki
- przekazywanie klientom informacji dotyczących bezpiecznego stosowania
- sposób postepowania w przypadku szczególnych zastosowań, obowiązek powiadamiania ECHA
- obowiązek wykonania raportu bezpieczeństwa chemiczngo dalszego użytkownika
3) Rozporządzenie CLP, załącznik VIII
- notyfikacja mieszanin klasyfikowanych jako stwarzające zagrożenie (kody UFI, portal PCN)
4) Zagadnienia BHiP związane z pracą z chemikaliami
- normatywy higieniczne wspólnotowe i krajowe, wartości DNEL i PNEC
- przegląd przepisów dotyczących pracy w narażeniu na czynniki chemiczne
- środki kontroli ryzyka - sekcja 8 karty charakterystyki
5) Obowiązki producentów wyrobów
- notyfikacja do ECHA oraz zgłaszanie do bazy danych SCIP wyrobów zawierających substancje wzbudzające szczególne obawy (SVHC).
6) Pytania i dyskusja
CENA SZKOLENIA OBEJMUJE:
- udział w szkoleniu online na żywo
- materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej
- certyfikat ukończenia szkolenia w wersji PDF
INFORMACJE DODATKOWE
- nasze szkolenia online najczęściej organizujemy przy użyciu platformy szkoleniowej Clickmeeting lub też poprzez Microsoft Teams
- szkolenia organizowane są w firmie transmisji na żywo, co daje Państwu możliwość kontaktu z Prowadzącym w czasie rzeczywistym poprzez połączenie video lub też poprzez czat.
Większość naszych szkoleń otwartych możemy zorganizować dla Państwa w formie szkolenia zamkniętego, dedykowanego Państwa pracownikom - program szkolenia zostanie dopasowany do Państwa potrzeb i oczekiwań.