Scenariusz symulacji
8 – 9 KWIETNIA 2025 R.
Dzień I i II
10.00 – 11.30 Sesja I
11.45 – 12.00 Przerwa kawowa
12.00 – 13.30 Sesja II
13.30 – 14.30 Obiad
14.30– 16.00 Sesja III
Rywalizacja systemowa mocarstw o to, kto ustanawia reguły wymiany towarowej, kapitałowej i usług w deglobalizującym się świecie.
Mistrz gry: Jacek Bartosiak i członkowie zespołu Strategy & Future
Wprowadzenie: Jacek Bartosiak
„Jak do tej pory wyglądały mechanizmy globalizacji i rynku globalnego?
Co podpowiada Heiko Borchert: jak będzie wyglądać rozpad globalizacji, gdyby następował?”
Założenia symulacji
Rozgrywka rozpoczyna się 20 stycznia 2025 roku. Symulacja odzwierciedla stan faktyczny wydarzeń na świecie po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich USA i wprowadzeniu na Chiny 60% ceł w większości branż i sektorów oraz zakazie powiązań kapitałowych w spółkach które chcą sprzedawać do USA, kupować w USA, produkować w USA lub mają cokolwiek związanego z supply chain który dotyczy w jakikolwiek stopniu USA. Trump rozważa wstrzymanie wypłat Chinom z tytułu posiadanych obligacji i puszcza w tej sprawie przecieki do prasy i mediów. Administracja USA oficjalnie przygotowuje legislację odcinającą Chiny od dostępu do dolara i 120 pozycji technologicznych, które decydują o czwartej rewolucji przemysłowej. Europa jest odcięta od rynku rosyjskiego w pełni.
Scenariusz gra rozpisany jest na dwa dni, podczas których rozegramy bardzo wiele tur.
Mistrzami gry będą Jacek Bartosiak i członkowie zespołu S&F: będą arbitrami postępu oraz narratorami przebiegu symulacji strategicznej.
Uwaga! Gra będzie oparta na realnych danych: będzie zawierała elementy groźby użycia siły wojskowej oraz również jej faktycznego użycia, w tym sygnalizacji strategicznej, demonstracji wojskowych oraz różnego rodzaju strategii katalitycznych.
Scenariusz symulacji zakłada zastosowanie metody kontroli zasad dokonywania strategicznych przepływów w dobie deglobalizacji i ustępowania ładu światowego skrótowo ostatnich lat (tzw. „Pax Americana”).
Po każdej turze gry otrzymasz ekspercki feedback dotyczący jej przebiegu, faktów i danych, które uczestnicy interpretowali i wykorzystywali w swoich działaniach taktycznych i strategicznych. Pozwoli Ci to zorientować się w kierunku rozwoju sytuacji globalnej – kluczowej dla Twoje sukcesu w grze.
Jednak decyzja zawsze będzie należeć do Ciebie – sam przekonasz się o konsekwencjach dokonanych wyborów. Na razie tylko w symulacji….
Cel symulacji
Celem jest pokazanie wieloscenariuszowego uniwersum biznesowo – strategicznego w defragmentującym się globalnym świecie. Zobaczysz wyraźnie kto będzie Twoim przeciwnikiem, kto będzie starać się osiągać swoje cele poprzez globalizację, a kto byłby za dalszą defragmentacją świata.
Zobaczysz na jakie opory napotykać będą poszczególne scenariusze strategiczne w najbliższym czasie.
Przekonasz się, że sankcje, demonstracje wojskowe i bezpieczeństwo są grą o to na jakich zasadach pracuje i funkcjonuje świat w tym Europa i europejski przemysł i, co za tym idzie, jak wygląda globalny system wymiany towarów, usług i przemieszczanie się kapitału. Gdzie w tym układzie odnajdujesz się Ty i Twoja organizacja?
Przebieg symulacji
Przystępując do gry przyjmiesz jedną z ról:
- Stany Zjednoczone
- Chiny
- Unię Europejską, ze szczególnym uwzględnieniem Niemiec i Francji
- Rosję
- Polskę
- Globalne Południe
Czy naprawdę wciąż „położenie na mapie determinuje historię”?
- Każdy gracz / zespół będzie miał czas na przemyślenie swoich strategii, celów końcowych i pośrednich oraz metody osiągania tych celów.
- Pomiędzy turami będzie dokonywany debriefing: przenalizujemy wspólnie w jaki sposób zespoły dochodziły do takich a nie innych decyzji strategicznych i wyborów taktycznych, co pokaże skomplikowanie realnych procesów decyzyjnych.
- Negocjacje pomiędzy zespołami w trakcie tur będą niejawne: będziesz miał swobodę manewru, choć Mistrzowie Gry będą oceniali realność realizacji podjętych decyzji, by utrzymać się w realiach symulacji.