Zakres tematyczny szkolenia

Wszyscy znamy odczucie przymusu, by w pewnych sytuacjach zachować się w określony sposób. Spodziewając się negatywnej reakcji otoczenia, rezygnujemy z bycia sobą. W takich chwilach asertywność pozwala się obronić. Dzięki niej będziesz mówić otwarcie i egzekwować realizację potrzeb biznesowych oraz własnych - w komfortowy także dla innych sposób. Uwolnij prawdziwego siebie! Szkolenie 1-dniowe lub 2-dniowe
+ trening indywidualny.
Cena pakietu: od 657 do1590 zł netto
OBLICZ CENĘ / ZAPISZ UCZESTNIKA
- Efekty szkolenia
- Co zawiera pakiet szkoleniowy i czym
wyróżniamy się wśród konkurencji - Informacje organizacyjne
- Opinie o szkoleniu
- Trener prowadzący
- Metodologia szkolenia
- Jak nie stracić budżetu szkoleniowego
Program szkolenia
Kurs asertywności jest prowadzony w dwóch wariantach. Wariant dwudniowy zawiera dodatkowy trening asertywności, szerszy zakres merytoryczny, więcej technik, narzędzi i ćwiczeń zgrupowanych w module oznaczonym gwiazdką.
Asertywność – dobra wiadomość
Bardzo często mamy w otoczeniu osoby określane jako „silne osobowości”, które potrafią odmówić i postawić na swoim - patrzymy na nie z zazdrością: „Ja też bym chciał taki być…”. Myślimy o nich, że są asertywne. Błąd!
Asertywność jest czymś o wiele większym i lepszym! Asertywność to nie tylko skuteczność operacyjna. Asertywność to skuteczność interpersonalna. To realizacja swoich interesów z uwzględnianiem relacji, uczuć i potrzeb innych.
Asertywność to największa przysługa jaką możesz wyświadczyć sobie i swojemu otoczeniu.
No to do rzeczy:
Wyrzucamy bariery asertywności
- Zdarza się, że po fakcie myślisz: „Znowu się zgodziłem…”, „Mogłam coś powiedzieć, zareagować…” Pokażę Ci mechanizmy obronne, które to powodują i nauczę strategii świadomego reagowania na sytuację w danym momencie.
- Co inni pomyślą? Co powiedzą? Jak zareagują? Może lepiej nie mówić głośno tego, co myślę? Będą się śmiać! To się nie uda! – w Twojej głowie toczy się monolog, negatywnie oceniasz siebie, tworzysz czarne scenariusze, wizje katastrofy? Pokaże Ci jak zatrzymać te antyasertywne myślenie i zmienić je na myślenie sprzyjające asertywności.
Przejdź na naszą stronę, żeby zapoznać się z programem szkolenia: Asertywność i obrona przed manipulacjami lub czytaj dalej.
Filary asertywności
Uruchom w sobie odwagę
Idziesz do prezesa zarządu z pomysłem… i zawracasz w połowie drogi? Bierzesz telefon do ręki… i za chwilę odkładasz go z powrotem? Wahasz się, masz wątpliwości… i nie działasz? Jednocześnie widzisz, że inni niejako automatycznie przechodzą od pomysłu do działania….Zdradzimy Ci sekret ludzi odważnych! Nauczę Cię posługiwać się techniką, dzięki której włączysz w sobie odwagę, kiedy tylko zechcesz, w każdych warunkach.
Na Twoich przykładach przećwiczymy 7 kroków skutecznego uruchamiania asertywnego zachowania.
- Wzmocnij poczucie własnej wartości*
Czy łapiesz się czasami na tym, że mając swój własny cel, wybierasz interesy innych a nie swoje? Myślisz: „Powinienem najpierw zadbać o innych”, „Nie mogę odmówić…”. Zmienimy to tak, by nie odbywało się to kosztem Twoich interesów i potrzeb. Mało tego, będziesz w większym stopniu dbać o innych, bo będziesz mieć więcej do zaoferowania. Pokażę Ci, jak wzmocnić poczucie własnej wartości stosując Zasadę TOBe™.
- Zbuduj pewność siebie*
Są sytuacje, w których myślisz „Nie poradzę sobie…”? Nie wiesz jak się zachować? Pojawia się zakłopotanie, niepewność? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Pewność siebie opiera się na poczuciu własnej wartości połączonej z krótką strategią myślową, której Cię nauczę. Nawet jeśli masz niskie poczucie własnej wartości, możesz zastosować Strategię SZM™ i zwiększyć swoją pewność siebie.
Jak stosować techniki asertywności
Teraz, gdy już wyeliminowaliśmy bariery asertywności oraz wyposażyliśmy się w narzędzia wzmacniania poczucia własnej wartości, budowania pewności siebie i uruchamiania w sobie odwagi, gdy już rozumiesz, jak potężnym obszarem jest asertywność, czas na konkretne techniki działania w sytuacji, gdy ktoś:
- nie akceptuje Twojej odpowiedzi, prośby i forsuje dalej swój cel, a Ty chcesz zadbać o swoje interesy (technika Zdartej płyty)
- obraża Cię, poniża, ubliża, ośmiesza - na forum lub w cztery oczy, a Ty chcesz zachować swój autorytet i przejść sprawnie do rozwiązania problemu (technika Otwartych drzwi)
- zarzuca Ci jakiś błąd, zaniechanie w niekonstruktywny sposób, bez żadnej merytoryki, a Ty potrzebujesz dowiedzieć, o co konkretnie chodzi (technika Jujitsu)
- chce od Ciebie czegoś, na co nie chcesz się zgodzić i zależy Ci na tym, by odmówić w taki sposób, by ktoś poczuł się uskrzydlony i działał zgodnie z Twoją linią rozumowania (technika Zawiszy™)*
- stawia Cię w sytuacji, w której nie wiesz jeszcze, jak chcesz się zachować, co odpowiedzieć, a chcesz podjąć świadomą decyzję (technika odroczenia asertywnego)
- chce innego rozwiązania niż Ty, więc chcesz w dyplomatyczny sposób pokazać wartość swojego rozwiązania oraz uświadomić konsekwencje wyboru (technika Alternatywy™)*
- manipuluje - czujesz to, choć nie jesteś w stanie nic wprost jemu/jej zarzucić, a chcesz zachować się w zgodzie ze sobą (technika karty na stół)
- zwraca się do Ciebie w sposób, którego nie akceptujesz; zachowuje się w sposób, który Ci nie odpowiada (zasada POP™)
Asertywność bez poczucia winy*
- Jak wyjść z roli w Trójkącie Dramatycznym?
Czy czasami czujesz się jak Ratownik? Robisz wiele dla innych, zgadzasz się na to, co proponują, pomagasz? W zamian otrzymujesz niewiele, a jeśli już to są to pretensje. Gdy w Twojej głowie pojawia się pomysł zadbania o swoje interesy automatycznie pojawia się poczucie winy. Odsłonię przed Tobą nieświadome mechanizmy, w które się wplątujemy lub jesteśmy wplątywani i nauczę Cię dbać o siebie i nieść pomoc, gdy naprawdę masz na to ochotę, a nie wtedy, kiedy czujesz, że powinieneś.
- W co grasz? Analiza transakcyjna w praktyce
A może zdarzyło Ci się dostać reprymendę od szefa bądź klienta i poczuć się jak dziecko, które zrobiło coś złego? I zareagować jak dziecko: wybuchając emocjami lub wycofując się z dalszej dyskusji.To jedynie przykład – podobnych sytuacji jest więcej. Analiza transakcyjna opisuje interakcje międzyludzkie i schematy zachowania – różnego rodzaju gry psychologiczne, w których nie da się wygrać.
Pokażę Ci jak świadomie komunikować się z innymi, uwzględniając mechanizmy analizy transakcyjnej: jak samemu przejść do roli Dorosłego oraz jak sprowadzić do tej roli swojego rozmówcę i przekuć niekonstruktywny dialog w partnerską, merytoryczną rozmowę, w której obie strony są równe i obie strony „wygrywają”.
Wyobraź sobie jak stawiasz granice, stanowczo, uprzejmie. Wyobraź sobie komfort wspominając, jak minął dzień... To jest Twój dzień! Zadbaj teraz o SIEBIE!
Do spisu