Pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników lub na wniosek co najmniej 10% załogi są zobowiązani do niezwłocznego powołania Rady Pracowników. Rady Pracowników mają zapewnić w firmach przepływ informacji pomiędzy pracownikami i pracodawcą, szczególnie tam gdzie nie działają związki zawodowe.
Plany rozwoju firmy, ekspansja krajowa i zagraniczna, plany dotyczące przyjmowania nowych i zwalniania pracowników – to tylko niektóre z informacji, jakich mogą domagać się członkowie Rad Pracowników od pracodawcy.
Niestety przepisy regulujące działanie Rad Pracowników są pełne sprzeczności, niekonsekwencji i wątpliwości interpretacyjnych, co utrudnia ich skuteczne działanie.
Zapraszamy Państwa do udziału w warsztatach szkoleniowych skierowanych do członków Rad Pracowników oraz przedstawicieli związków zawodowych odpowiedzialnych za współpracę i dialog społeczny z pracodawcą. Zapraszamy również przedstawicieli pracodawców odpowiedzialnych za powoływanie Rad Pracowników i tworzenie sprawnie funkcjonującego systemu informacyjno-konsultacyjnego w firmie.
PROGRAM SZKOLENIA:
1. Podstawy prawne funkcjonowania rady pracowników
2. Cele prowadzenia dialogu społecznego (funkcja ustawy o radach pracowników)
3. Implementacja prawa unijnego – Dyrektywa 2002/14/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2002r., dotycząca ustanowienia ogólnych ramowych warunków informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej
4. Powołanie Rady Pracowników
5. Charakter prawny przepisów prawa pracy (ustawy o informowaniu pracowników)
6. Budowanie polskiego modelu dialogu społecznego
7. Kompetencje Rady Pracowników
8. Obowiązki pracodawców wobec Rady Pracowników
9. Sposób prowadzenia konsultacji
10. Pomoc ekspertów
11. Zachowanie tajemnicy
12. Ochrona stosunku pracy członków rady pracowników
13. Zwolnienie z obowiązków świadczenia pracy członków rady pracowników
14. Rada pracowników a związki zawodowe – wzajemne relacje
15. Możliwości i podstawy prawne zawierania porozumień o współpracy i wspólnym działaniu pomiędzy radą pracowników a związkami zawodowymi
16. Pojęcie zakładowej organizacji związkowej
17. Koszty funkcjonowania rady pracowników i związków zawodowych u pracodawcy
18. Tryb i forma składania wniosków (zaskarżeń) na stanowiska pracodawcy do Państwowej Inspekcji Pracy przez radę pracowników
19. Sądowy tryb zaskarżeń decyzji pracodawcy przez radę pracowników
20. Uprawnienia PIP w zakresie kontroli realizacji praw rad pracowników i związków zawodowych u pracodawcy
21. Zmiana pracodawcy a funkcjonowanie Rady Pracowników
CELE I KORZYŚCI Z UDZIAŁU W SZKOLENIU:
Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z obowiązującymi przepisami regulującymi tworzenie i funkcjonowanie Rad Pracowników w zakładach pracy oraz z przykłady działalności Rad Pracowników w polskich przedsiębiorstwach.
Ważną ideą szkolenia jest również zapoznanie uczestników z regułami współpracy Rad Pracowników z pracodawcami, ich uprawnieniami oraz konsekwencjami prawnymi w przypadku braku takiego współdziałania ze strony pracodawcy.
Wszystkie zagadnienia omawiane na szkoleniu będą przedstawione na przykładach zaczerpniętych z bogatej praktyki wykładowcy, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszego orzecznictwa.
Wymagania sprzętowe:
Zaplanuj czas na szkolenie – 9:00-14:00.
8.30 – 9.00 Logowanie do platformy i sprawdzanie ustawień.
Cena szkolenia wynosi 690 zł netto.
Do podanej kwoty zostanie doliczony VAT w wysokości 23%.
Dla instytucji budżetowych i firm, które finansują szkolenie w ponad 70% z środków publicznych, istnieje możliwość wystawienia faktury VAT ze stawką zwolnioną. Aby uzyskać taką fakturę należy przesłać do nas oświadczenie o finansowaniu usługi szkoleniowej ze środków publicznych.
Cena szkolenia obejmuje: udział w szkoleniu z sesją pytań i odpowiedzi, materiały szkoleniowe w wersji pdf, elektroniczny certyfikat o podwyższeniu kwalifikacji zawodowych. Odpowiedzi na pytania nie są doradztwem prawnym. Doradztwo prawne proponujemy na indywidualne zlecenia w ramach usług świadczonych przez Effect Polska.
OSiI Effect nie wyraża zgody na jakąkolwiek formę utrwalania, powielania, udostępniania lub nagrywania przebiegu szkolenia. Treść szkolenia i materiały szkoleniowe objęte są prawami autorskimi.
SZKOLENIE ADRESOWANE JEST DO: