UMOWY IT w sektorze publicznym – ZAGROŻENIA, SZANSE BIZNESOWE,
ZAMÓWIENIA PUBLICZNE I KONSEKWENCJE PRAWNE EPIDEMII KORONAWIRUSA
26 SIERPNIA 2020
Kontakt/Zgłoszenia:
tel. 22 651 80 75, 604 152 181, fax: 22 203 40 52
e-mail: info@certge.pl
Sytuacja spowodowana epidemią koronowiusa powoduje szereg pytań prawnych dotyczących zawierania i realizacji umów IT, w tym umów licencji, umów wdrożeniowych, serwisowych.
W szczególności pojawiają się pytania dotyczące odpowiedzialności za opóźnienie w realizacji projektów IT, niedochowanie SLA, czy możliwość zmiany lub rozwiązania umów.
Obawiając się kryzysu, cześć zamawiających rozważać będzie ograniczenie, czy wręcz zaprzestanie realizacji projektów IT. Od strony wykonawcy okazać może się wkrótce, że przyjęte w umowie wynagrodzenie nie pokrywa rzeczywistych kosztów realizacji umowy. Pojawiają się zatem pytania o możliwość rozwiązania umowy, renegocjacji czy zmiany przez sąd warunków zawartych umów IT.
Niewątpliwym skutkiem epidemii i recesji będzie zaprzestanie działalności oraz fala upadłości szeregu firm. Powoduje to powstanie szeregu ryzyk prawnych po stronie podmiotów korzystających z oprogramowania, czy usług IT (np. ryzyko utraty licencji, braku modyfikacji oprogramowania, zaprzestanie świadczenia wsparcia). Z drugiej strony, likwidacja i upadłość jednych firm, może stanowić szanse do uzyskanie wymiernych korzyści przez inne firmy (np. okazyjnego nabywania praw autorskich, licencji na oprogramowania).
Celem szkolenia jest przedstawienie wybranych kwestii prawnych dotyczących realizacji, odpowiedzialności i zabezpieczenia umów IT w sytuacji epidemii koronawirusa COVID 19 i spodziewanej recenzji. Podczas szkolenia omówione zostaną również tematy związane ze zmianami prawnymi w zamówieniach publicznych w kontekście Umów IT w sektorze publicznym.
Szkolenie szczególnie polecamy przedstawicielom sektora publicznego:
– Dyrektorom i szefom działów IT
– Kierownikom projektów IT
– Managerom i koordynatorom usług IT
– Osobom odpowiedzialnym za negocjację, zawieranie i zarządzanie umowami IT, w tym licencjami na oprogramowanie, umowami outsourcingowymi, serwisowymi, wdrożeniowymi,
– Osobom odpowiedzialnym za opracowanie strategii działania firm w trakcie kryzysu, zarządzanie ryzykiem związanym z epidemią i kryzysem,
– Managerom ds. licencji
– Radcom prawnym, adwokatom, prawnikom wewnętrznym firm.
W trakcie szkolenia dowiesz się między innymi:
– Czy wykonawca ponosi odpowiedzialność za zaprzestanie lub zwłokę w realizacji projektu IT (np. opóźnienie we wdrożeniu systemu informatycznego) spowodowane epidemią koronawirusa COVID 19?
– Czy klient może naliczać karę umowna za np. opóźnienie w realizacji projektu, niedotrzymanie SLA, spowodowane epidemią?
– Czy w związku z epidemią klient może zrezygnować z realizacji projektu IT (odstąpić od umowy wdrożeniowej) lub wypowiedzieć umowę outsourcingową?
– Czy ze względu na epidemię, strony mogą wystąpić do sądu o zmianę warunków umowy lub żądać rozwiązania umowy?
– Jak w aktualnie zawieranych kontraktach IT regulować kwestie konsekwencji i skutków epidemii koronawirusa COVID 19 (tzw. klauzule adaptacyjne).
– Co sprawdzić zanim rozstaniemy się z osobami realizującymi projekt IT (informatykami, kierownikami projektu). Problem skutecznego nabycia majątkowych praw autorskich.
– W jaki sposób upadłość producenta oprogramowania (wykonawcy) wpływa na dalszą realizację umowy IT, możliwość nabycia praw majątkowych autorskich, udzielone licencje?
– Czy w przypadku upadłości producenta oprogramowania udzielona licencja nadal obowiązuje?
– Jak zabezpieczyć możliwość prowadzenia biznesu, korzystanie oprogramowania, na wypadek upadłości producenta (np. w jaki sposób zapewnić sobie możliwość modyfikacji/rozbudowy oprogramowania).
– Czy można zarobić na kryzysie i upadłościach przedsiębiorców? W jaki sposób „skupować” majątkowe prawa autorskie, używane oprogramowanie z likwidowanych lub upadłych firm.