WALORYZACJA UMÓW W ZAMÓWIENIACH PUBLICZNYCH
20 LUTEGO 2025 r.
Kontakt/Zgłoszenia:
tel. 22 651 80 75, 604 152 181,
e-mail: info@cge.com.pl.pl
W procedurach zamówień publicznych o wartości zamówienia poniżej 130 000 zł oraz objętych przepisami i trybami wskazanymi w ustawie pzp (wartość zamówienia równa lub powyżej 130 000 zł, także procedury unijne) istnieje obowiązek dysponowania po stronie zamawiającego wiedzą na temat przygotowania, prowadzenia postępowania oraz zasad realizacji umów, form ich zawarcia oraz wymagań, które muszą lub powinny się tam znaleźć. W trakcie szkolenia prowadzący omówi wymagania i obowiązki związane z umowami w zamówieniach publicznych obejmujące waloryzację wynagrodzenia w umowach – zamówieniach publicznych.
Kluczowym punktem szkolenia będzie szczegółowe omówienie USTAWY z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, która między innymi wprowadza odmienny od poprzedniego stanu prawnego mechanizm umożliwiający zmiany w umowach dotyczących zamówień publicznych – także tych już realizowanych. Na szkoleniu będzie podany przykładowy schemat postępowania i sposób zastosowania art. 48 pozwalający dokonać zmiany wynagrodzenia w już realizowanej umowie o zamówienie publiczne bez względu na wartość zamówienia.
Nie można wykluczyć, że wykonawca realizujący obecnie umowę o zamówienie publiczne na podstawie ww. ustawy będzie żądał zmian w umowie, która nie została jeszcze ukończona!
Cel, efekty szkolenia: w praktyczny sposób, na gotowych schematach i dokumentach przedstawić uczestnikom szkolenia główne elementy związane przygotowaniem i prowadzeniem postępowania oraz realizacji umowy w aspekcie waloryzacji umowy / zmiany wynagrodzenia wykonawcy.
W trakcie szkolenia uczestnicy uzyskają odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące zmian w umowie:
– Czy w trakcie realizacji umowy zamawiający może lub musi zmienić umowę na wniosek składany przez wykonawcę o zwiększenie wynagrodzenia?
– Jak zbudować strategię zmian w umowie / zmian wynagrodzenia?
– Jak powinna wyglądać klauzula waloryzacyjna w przypadku umów w postępowaniach objętych trybami zamówień publicznych, gdy przedmiotem zamówienia jest robota budowlana, dostawa lub usługa?
Efekty pozyskane z uczestnictwa w szkoleniu to między innymi:
Wskazanie fragmentów dokumentacji postępowania czy ogłoszenia o zamówieniu związane z często występującymi nieprawidłowościami dotyczące umów i waloryzacji. Zaproponowanie schematu postępowania, gdy istnieje potrzeba zmiany umowy w trakcie jej realizacji (jakie dokumenty i czynności).
Wskazanie na szkoleniu punktów krytycznych oraz nieprawidłowości pozwoli także w przyszłości uniknąć błędów, które czasami mogą skończyć się naliczeniem korekty finansowej, sporami z wykonawcą w sądach, odstąpieniem od umowy czy postawieniem zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
Materiał szkoleniowy w wersji elektronicznej udostępniony uczestnikom zawiera między innymi:
– niezbędny zestaw aktów prawnych w tym aktualne brzmienie ustawy pzp, aktów wykonawczych do ustawy pzp, ustaw, obwieszczeń i rozporządzeń koniecznych do przygotowania czy prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego,
– przykładowe rozwiązania omawiane na szkoleniu dotyczące zmian w umowach w tym zmian wynagrodzenia,
– opinie i interpretacje pomocne w podejmowaniu decyzji o sposobie wprowadzenia zmian w umowie w tym zmian wynagrodzenia,
– prezentacja na podstawie której są omawiane zagadnienia objęte programem szkolenia.
Szkolenie polecamy: Kierownikom zamawiającego, członkom komisji przetargowej, osobom sprawującym nadzór nad zamówieniami publicznymi, osobom kontrolującym zamówienia publiczne, wykonawcom uczestniczącym w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego bez względu na wartość zamówienia, podwykonawcom w ZP.