Adresaci szkolenia: Warsztaty są skierowane do archiwistów i koordynatorów czynności kancelaryjnych, posiadających podstawową wiedzę z zakresu zarządzania dokumentacją i chcących nabyć nowe umiejętności.
Korzyści: Uczestnicy szkolenia nabędą wiedzą na temat prawidłowego postępowania w sytuacjach problemowych. Wśród analizowanych zagadnień znajdą się m.in. kwestie: zmiany kategorii archiwalnej dokumentacji – np. z kategorii B na kategorię A –, brakowania dokumentacji odziedziczonej i identyfikacji najczęstszych błędów popełnianych w trakcie tworzenia ewidencji archiwalnej. Poruszona zostanie również kwestia budowania Jednolitych Rzeczowych Wykazów Akt.
Szkolenie ma charakter praktyczny. Słuchacze będą samodzielnie w asyście szkoleniowca rozwiązywać zadania.
Program szkolenia:
Obieg dokumentacji w jednostce organizacyjnej.
Formy grupowania i łączenia pism: teczka akt spraw, wydzielona grupa spraw, teczka podmiotu i przedmiotu sprawy, teczka akt nie tworzących akt spraw, teczka zbiorcza.
Identyfikacja najczęściej występujących błędów popełnianych przez pracowników merytorycznych w grupowaniu i łączeniu pism.
Budowa Jednolitego Rzeczowego Wykazu Akt. Ujęcie w normatywie klas, w obrębie których tworzy się teczki zbiorcze.
Identyfikacja najczęstszych błędów popełnianych w konstrukcji JRWA.
Zmiana kategorii archiwalnej dokumentacji na mocy decyzji Archiwum Państwowego.
Postępowanie w przypadku zmiany kategorii archiwalnej akt w obrębie dokumentacji niearchiwalnej oraz w przypadku podniesienia akt do kategorii A.
Naniesienie zmian na ewidencję archiwum zakładowego.
Sukcesja dokumentacji. Zadania przekazującego akta i sukcesora.
Procedura wnioskowania o wyrażenie zgody na brakowanie dokumentacji odziedziczonej.
Identyfikacja najczęstszych błędów w tworzeniu ewidencji archiwalnej.