Zakres tematyczny szkolenia
Jak w każdej dziedzinie, w której człowiek stara się postępować rozumnie, tak i w zarządzaniu projektem, utworzenie celu, zdanie sobie sprawy jaki jest cel (głównie: zakres, koszty, czas) co chcemy osiągnąć, co nas zadowala (a zatem także, co jest niezadowalające!) ma znaczenie decydujące. Zarządzanie projektem jest sztuką realizacji czegoś jednorazowego/nowego z udziałem innych osób, poprzez wpływanie na ich działania, to sztuka osiągania założonych parametrów, która optymalizuje użycie zasobów, dla osiągnięcia pożądanych rezultatów.
Szkolenie, które Państwu proponujemy, wyposaża uczestników w umiejętność przygotowania i przeprowadzania projektów w taki sposób, by osiągnąć zakładane cele.
- Uczestnik zna różnice (jak również to, co wspólne) dla zarządzania projektem i innych form zarządzania
- Uczestnik wie czym jest projekt, kim są interesariusze projektu
- Uczestnik zna procesy/fazy projektu
- Uczestnik umie wyznaczać zakres i posługiwać się głównymi dokumentami, w których opisany jest zakres/cel projektu: Karta Projektu; Wstępna Deklaracja Zakresu Projektu; Deklaracja Zakresu Projektu
- Uczestnik umie ustalać dla projektu cele w formie SMART i potrafi posługiwać się celami SMART.
- Uczestnik w toku projektu umie posługiwać się strukturą: cel-plan-negocjowanie -kontrola i reakcja na nieosiąganie celu
- Uczestnik umie tworzyć plan kierowania projektem: głownie w aspekcie, zakresu, kosztów i czasu, lecz także jakości, komunikacji, ryzyka
- Uczestnik umie zarządzać zespołem projektowym
- Uczestnik umie komunikować się ze wszystkimi interesariuszami
- Uczestnik rozumie interesy stojącej za sporami, nie unika trudnych tematów, jest asertywny w komunikacji - umie komunikować nie wzbudzając agresji i jednocześnie osiągając założone cele.
- Uczestnik wykorzystuje wpływ społeczny w toku przeprowadzania projektu i umie rozpoznać i odpowiadać na wpływ wywierany na niego.
Szkolenie zarządzanie projektem zakłada pracę wokół czterech zagadnień: planowanie wstępne, planowanie szczegółowe, uruchomienie i monitorowanie oraz przegląd wykonawczy. Uczestnicy szkolenia zarządzanie projektami uczą się ustalania priorytetów i celów związanych z zadaniem, kierowania zespołem, kontrolowania czy prace przebiegają zgodnie z planem oraz tego, jak dokonywać oceny prac zespołu projektowego oraz kompletowania dokumentacji.
Trening zarządzanie projektem służy opanowaniu sztuki zarządzania projektem, uczy i ćwiczy wszystkie procesy/fazy jego wykonania: Faza/Proces Inicjowania; Faza/Proces planowania projektu: Faza/Proces realizacji projektu; Faza/Proces monitorowania projektu; Faza/Proces zakończania projektu. Trening/warsztat ukazuje i uczy jak osiągać założone cele projektu nie ulegając negatywnemu wpływowi i nie wywołując agresji. Warsztaty prowadzone są wg najnowszych technik uczenia ludzi dorosłych. Zaletą szkolenia zarządzanie projektem jest jego bardzo dynamiczny przebieg i przemyślany dobór ćwiczeń, dzięki któremu uzyskujemy dużą skuteczność wpływania na zmiany zachowań uczestników.
Program szkolenia
1) Czym jest projekt, czym jest zarządzanie projektem
- Różnice i podobieństwa miedzy różnymi formami i poziomami zarządzania, a zarządzaniem projektem
- Kim są interesariusze i czym jest środowisko projektu
2) Cel/zakres projektu jest najważniejszy
- Jakie cele przygotować
- Ile celów przygotować
- Cel w formie SMART
3)Procesy/ fazy projektu
- Faza/Proces inicjowania projektu
- Faza/Proces planowania projektu
- Faza/Proces realizacji projektu
- Faza/Proces monitorowania projektu
- Faza/Proces zakończania projektu
4) Zarządzanie projektem jest asertywną komunikacją
Aktywne słuchanie
- Parafrazowanie
- Pytania otwarte,
- Klasyfikowanie,
- Odzwierciedlanie,
Komunikat typu \"ja\"
5) Zarządzanie projektem to wywieranie wpływu
- wpływ oparty o wzajemność
- wpływ oparty o zaangażowanie i konsekwencję
- wpływ nacisku społecznego
- wpływ wynikający z bycia lubianym
- wpływ autorytetu
- wpływ, który pociąga ograniczenie dostępu, niepowtarzalność, bezpowrotność