Adresaci:
- Osoby początkujące i doświadczone w tematyce gospodarki odpadami
- Osoby odpowiedzialne za tematy związane z ochroną środowiska w przedsiębiorstwach oraz wszystkich innych podmiotach
- Przedsiębiorcy oraz menadżerowie w firmach zajmujących się gospodarowaniem odpadami (odbiorcy odpadów)
- Urzędnicy zajmujący się gospodarką odpadami (a w szczególności wydający pozwolenia na wytwarzanie odpadów oraz zezwolenia na odbiór odpadów)
- Osoby zajmujące się kontrolowaniem przedsiębiorców w zakresie gospodarki odpadami (urzędnicy, inspektorzy, audytorzy)
Cel szkolenia:
- Przedstawienie najnowszych zmian dotyczących odpadów budowlanych, kar i zabezpieczenia roszczeń
- Omówienie najnowszej ustawy o zmianie o odpadach obowiązującej od 18 października 2022 r.
- Zapoznanie się z aktualnym stanem prawnym dotyczącym wymagań i obowiązków jakie mają przedsiębiorcy w zakresie gospodarki odpadami po ostatnich (lata 2018-2021) radykalnych zmianach w przepisach oraz z sankcjami karnymi za nie przestrzegania tych obowiązków
- Przedstawienie informacji na temat sposobu załatwiania spraw w urzędach – składanie wniosków o wydanie pozwoleń na wytwarzanie odpadów oraz zezwoleń na odbiór odpadów (zbieranie, przetwarzanie)
- Przedstawienie aktualnie obowiązujących interpretacji przepisów zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska
- Dostarczenie wiedzy dotyczącej stosowania przepisów w praktyce
Treść szkolenia:
- Przegląd najważniejszych obowiązujących aktów prawnych związanych z gospodarką odpadami (dyrektywy, ustawy, rozporządzenia unijne i krajowe).
- Przegląd ostatnio wprowadzonych zmian w przepisach prawa i omówienie najważniejszych z nich.
- Wyłączenia z przepisów ustawy o odpadach (co nie jest odpadem).
- Przedstawienie definicji zawartych w ustawie o odpadach, a w tym omówienie najistotniejszych definicji, zmian wprowadzonych w definicjach w ostatnim czasie, nowych definicji z uwzględnieniem stosowania tych definicji w praktyce.
- Zasady klasyfikacji odpadów (a w tym Katalog odpadów i jego konstrukcja oraz przykłady klasyfikowania wybranych rodzajów odpadów).
- Odpady niepalne (załącznik nr 2a do ustawy o odpadach oraz zasady uznawania za niepalne odpadów spoza tego załącznika).
- Utrata statusu odpadów – wymagania, przepisy unijne i krajowe, zasady stosowania przepisów w praktyce (w tym przygotowanie wniosków i wydawanie zezwoleń).
- Zasady prawne gospodarki odpadami, a w tym: hierarchia sposobów postępowania z odpadami, zasada bliskości, postępowanie z odpadami niebezpiecznymi, zbieranie, transport odpadów (w tym sankcje karne za nieprawidłowości), magazynowanie odpadów (w tym wizyjny system kontroli), przenoszenie odpowiedzialności za odpady, przekazywanie odpadów osobom fizycznym.
- Pozwolenia na wytwarzanie odpadów, a w tym: podstawowe definicje, wymagania prawne, uzgodnienia przeciwpożarowe, procedura wydawania decyzji, przygotowanie i zawartość wniosków, zaświadczenia o niekaralności.
- Zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów - procedura wydawania decyzji (w tym kontrole Inspekcji Ochrony Środowiska i Państwowej Straży Pożarnej), przygotowanie i zawartość wniosków, uzgodnienia przeciwpożarowe, zaświadczenia i oświadczenia o niekaralności, zabezpieczenie roszczeń.
- Ewidencja (w tym zwolnienia) i sprawozdawczość odpadowa.
- Odpady budowlane i rozbiórkowe – nowe obowiązki przedsiębiorców oraz wykonawców prac budowlanych, remontowych i rozbiórkowych.
- Sankcje za naruszenia dotyczące gospodarki odpadami, w tym kary finansowe, katalog przestępstw i przewinień, procedura wymierzania kar.
- Panel dyskusyjny.
Atutem naszych szkoleń jest mała liczebność grup sprzyjająca aktywnemu uczestnictwu, swobodnej wymianie doświadczeń oraz efektywnym konsultacjom.
Prowadzący:
Doświadczony wykładowca, praktyk, ekspert z zakresu gospodarki odpadami, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego. Członek grupy roboczej ds. gospodarki odpadami przy Ministerstwie Klimatu. Autor licznych opracowań z zakresu gospodarki odpadami przemysłowymi i komunalnymi. Audytor przygotowujący przedsiębiorców do wdrożenia systemów zarządzania jakością, środowiskowego lub zintegrowanego (ISO) oraz systemu ekozarządzania i audytu EMAS.
Informacje:
- Cena od osoby obejmuje: dydaktykę, materiały szkoleniowe, indywidualne konsultacje, zaświadczenie, serwis kawowy, lunch
- Czas trwania: 9:00 - 15:00
Cena:
540,00 zł
Opiekun szkolenia:
Dorota Gumińska
Tel:
33 812-91-21; tel. kom. 530-611-990
Email:
d.guminska@bt.bielsko.pl
Miejsce szkolenia:
Siedziba Przedsiębiorstwa BT, Bielsko-Biała ul. Inwalidów 2c