Zakres tematyczny szkolenia
PROGRAM SZKOLENIA
- Model Agile jako odpowiedź na projekty realizowane w modelu kaskadowym. Zwinność i elastyczność jako konkurencja dla tradycji i utartych schematów. Konieczność czy fanaberia?
- Model Agile podstawowe założenia metodyczne. Praktyka biznesowa, a elastyczność regulacji prawnych i uczestników przedsięwzięcia.
- Wariacje modelu projektowego Agile w umowach IT.
- Etap ofert i negocjacji, dlaczego warto zacząć się zastanawiać w jakim modelu będziemy współpracować już na tym etapie?
- Najważniejsze czynniki decydujące o sukcesie przedsięwzięcia i największe stopery tego procesu.
- Istota i cel projektu, zasady jego realizacji i rozliczenia, a preambuła i opis przedmiotu umowy. Największe wyzwania przy opisywaniu przedmiotu umowy.
- Umowne must have? – długość, modelowanie i rolowanie sprintów
- Model rozliczeń i zabezpieczania płatności w projektach Agile.
- Role w projekcie i zasady ich modelowania w obszarach kompetencji, odpowiedzialności i czasu. Dlaczego warto myśleć o kompetencjach zespołu w umowie?
- Relacje biznesowe, a role w projekcie, czyli czy można zrobić projekt Agile bez dostępności biznesu? A także kilka słów o kluczowej roli współdziałania stron i łamaniu schematów myślenia w tym zakresie.
- Prawa autorskie, jak dostosować znane z modelu Waterfall’ego konstrukcje prawne
- Definition of done – kryteria i metody weryfikacji
- Odpowiedzialność stron umowy, kto i za co odpowiada.
- Zakończenie projektu, a zwinne modele wyjścia z projektu i towarzyszące im mechanizmy rozliczeń.
CELE SZKOLENIA
W dobie dynamicznego rozwoju rynku nowych technologii i związanego z tym przepływu rezultatów prac i dostaw w ramach wdrożeń informatycznych projekty realizowane w modelu Agile zyskują na popularności dzięki swojej elastyczności i zwinności. Tradycyjne modele realizacji wdrożeń IT coraz częściej są modyfikowane o metodyki i rozwiązania Agile, a nawet zastępowane w całości tymi rozwiązaniami. Zmienia się rola biznesu i prawnika w projektowaniu rozwiązań prawnych towarzyszących tym procesom. Celem szkolenia jest przybliżenie najważniejszych zagadnień prawnych dotyczących tworzenia umów w projektach pracujących w modelu Agile oraz przedstawienie i omówienie praktycznych problemów prawnych jakie wiążą się z ich ochroną w praktyce, a także uwrażliwienie jego uczestników na treść poszczególnych zapisów w umowach w strategicznych obszarach ich dotyczących.