Zakres tematyczny szkolenia
PROGRAM SZKOLENIA
Ø Rezultaty wdrożeń i dostaw w ramach IT, a przedmiot ochrony prawno-autorskiej. Czy to co jest dostarczana jest na pewno tym co chcemy dostarczyć albo tym co chcemy otrzymać?
Ø Program komputerowy i dokumentacja jako główne elementy dostaw i wdrożeń. Jaka ich ochrona prawna ma znaczenie w praktyce?
Ø Zmiany programu komputerowego i dokumentacji, a prawa do opracowania. Odwieczny dylemat kto i do czego ma prawa?
Ø Utwór wspólny, a utwór łączony – znaczenie w praktyce, szczególnie w przypadku konsorcjum i prac prowadzonych z udziałem podwykonawców.
Ø Rodzaje praw autorskich – prawa majątkowe i osobiste wraz z wątkiem praw podwykonawców i pracowników.
Ø Umowa licencji czy umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych. Na jakim etapie powinna pojawić się taka refleksja i do jakich konkluzji prowadzić?
Ø Umowa licencji (modele, treść, zakres praw). Czy wybór modelu i decyzja co do zakresu praw mają znaczenie?
Ø
Sublicencja czy cesja praw, a
dystrybucja programu komputerowego w programie partnerskim.
Czy zawsze dalsza licencja jest dopuszczalna? Z jakimi konsekwencjami wiąże się
brak refleksji w tym temacie?
Ø Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych (model, treść, zakres praw). Dlaczego czasem warto skierować negocjacje w tę stronę.
CELE SZKOLENIA
W dobie dynamicznego rozwoju rynku nowych technologii i związanego z tym przepływu rezultatów prac i dostaw w ramach wdrożeń informatycznych usystematyzowanie wiedzy z zakresu ochrony i zabezpieczania do nich praw ma ogromne znaczenie dla poszczególnych uczestników tego procesu. Celem szkolenia jest przybliżenie najważniejszych zagadnień prawnych dotyczących prawno-autorskich aspektów umów na systemy IT oraz przedstawienie i omówienie praktycznych problemów prawnych jakie wiążą się z ich ochroną w praktyce, a także uwrażliwienie jego uczestników na treść poszczególnych zapisów w umowach w strategicznych obszarach ich dotyczących.