PRZYKŁADOWE TEMATY:
JA JAKO SZEF - moje przekonania, potencjały, problemy – próba autodiagnozy.
KOMUNIKACJA W DZIALE I POZA DZIAŁEM - określenie własnego modelu komunikacji, budowania relacji z zespołem i współpracownikami. Określenie zasad i standardów komunikowania się w zespole. Techniki budowania zrozumienie, „aktywnego słuchania” – zadawania pytań, parafrazowania wypowiedzi, podsumowywania rozmowy lub jej etapów.
KOMUNIKACJA NIEWERBALNA - znaczenie komunikatów z poziomu niewerbalnego. Spójność komunikatów werbalnych i niewerbalnych jako podstawa oceny wiarygodności nadawcy. Sposoby niewerbalnego mobilizowania rozmówcy do otwartości i zaangażowania.
ORGANIZACJA PRACY WŁASNEJ I PLANOWANIA DZIAŁANIA WŁASNEGO I ZESPOŁU - Rozwijanie umiejętności określania celów i przekładania na konkretne zadania. Ćwiczenia z planowania – zapisywanie zadań, określanie kolejnych kroki do realizacji, określanie terminy realizacji. Praca nad umiejętnościami delegowania zadań pracownikom, a potem kontrolowania i egzekwowania ich realizacji.
ROZWIJANIE SAMODZIELNOŚCI PRACOWNIKÓW I MOTYWOWANIE ZESPOŁU - etapy rozwoju pracownika i zespołu, diagnozowanie dojrzałości psychologicznej pracowników i zespołu. Budowanie własnej strategii motywacji dla zespołu, budowanie zaangażowania. Budowanie ścieżki rozwoju pracowników. Prowadzenie rozmów rozwojowych.
PROWADZENIE ROZMÓW Z PRACOWNIKAMI - dawanie bieżącego feedbacku i uzasadnianie decyzji. Rozmowy 1:1. Prowadzenie rozmów związanych z ważnymi decyzjami, przekazywanie trudnych informacji, krytycznego feedbacku, rozmowy dyscyplinujące i korygujące. Rozwój umiejętności dawania, codziennego, konstruktywnego feedbacku. Budowanie ścieżki rozwoju pracowników. Prowadzenie rozmów rozwojowych.
PROCESY GRUPOWE - reguły funkcjonowania zespołów -prawidłowości w rozwoju grupy, zjawiska społeczne pojawiające się w zespole, etapy rozwoju zespołu, analiza czynników sprzyjających i dezorganizujących pracę grupy. Wspieranie procesów rozwoju zespołu, czyli co robić, aby zbudować i kreatywny zespół.
RYTM OPERACYJNY PRACY ZESPOŁU - określenie standardu pracy zespołu, który umożliwia skuteczną komunikację i buduje kulturę zaangażowania i dialogu.
EMOCJE W PRACY - radzenie sobie ze stresem własnym i innych, budowanie odporności psychicznej. Rozwiązywanie konfliktów i profilaktyka problemów.
Uwaga: Zakres tematyczny ustalany jest na początku procesu, przy definiowaniu celów coachingowych.