Zakres tematyczny szkolenia
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest przekazanie niezbędnego zakresu wiedzy i umiejętności w zakresie zasad i form współpracy administracji gmin i powiatów z organizacjami pozarządowymi na swoim terenie.
Program szkolenia
Wspólnoty samorządowe gmin i powiatów gromadzą w sobie duże potencjały ludzkiej aktywności, przedsiębiorczości, innowacyjności. Tworzące je społeczności lokalne to nie tylko z pojedynczy mieszkańcy, ale sieci wzajemnie powiązanych z sobą grup, wspólnot i organizacji. Dobry gospodarz samorządu lokalnego potrafi ten potencjał uruchomić i wykorzystać dla dobra całej wspólnoty. Żeby tego dokonać trzeba dwóch
rzeczy: woli zmian oraz umiejętności ich przeprowadzenia.
Współpraca z organizacjami pozarządowymi jest obecnie nie tylko możliwością, ale obowiązkiem ustawowym administracji publicznej. Zagadnienia te reguluje przede wszystkim ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a także szereg innych ustaw o przepisów wykonawczych.
Zainteresowanym przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych proponujemy warsztaty z dialogu i współdziałania we wspólnocie lokalnej w oparciu o podstawy prawne oraz doświadczenia wiodących samorządów lokalnych w Polsce.
Szczegółowy zakres szkolenia obejmuje zagadnienia:
1. Konstytucyjna zasada pomocniczości oraz miejsce samorządów lokalnych i organizacji społecznych w ustroju państwa.
2. Informacja i komunikacja jako podstawa dialogu i współdziałania – prawne obowiązki informacyjnej i komunikacyjne administracji publicznej, w tym jednostek samorządu terytorialnego.
3. Podstawy prawne współpracy samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi – ustawy ustrojowe oraz ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
4. Tworzenie planów współpracy między jednostką samorządu terytorialnego a organizacjami pozarządowymi – warsztaty.
5. System konsultacji społecznych w jednostce samorządu terytorialnego - warsztaty.
6. Inicjatywa lokalna – nowe formy współdziałania we wspólnocie samorządowej.
7. Rady pożytku publicznego – tworzenie i podstawy działania - warsztaty
8. Zarządzanie ryzykiem występującym we współpracy z organizacjami pozarządowymi – warsztaty.
Informacja o prelegencie
Szkolenie poprowadzi doświadczony audytor wewnętrzny, przez kilka lat zarządzający audytem wewnętrznym w Urzędzie Miasta w Lublinie, wolontariusz w organizacji pozarządowej, szkoleniowiec z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu zajęć m. in. z zakresu samorządu terytorialnego, współpracy międzysektorowej, a także komunikowania w samorządzie lokalnym.