Zakres tematyczny szkolenia
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest omówienie wszystkich tematów związanych z przepisami duńskiego prawa pracy i zasad naliczania list płac dla pracowników zatrudnionych w Danii oraz przećwiczenie zagadnień w praktyce.
Ramowy program szkolenia
1. Krótka historia rozwoju duńskich uregulowań rynku pracy.
2. Duńskie prawo pracy – model duński.
3. Umowy:
- Standardowe
- Specjalne
- Wymogi co do zawartości układów zbiorowych
4. Układy zbiorowe.
5. Rola związków zawodowych i ich zadania i uprawnienia.
6. Negocjacje Trzystronne:
- Państwo - Związki Zawodowe - Organizacja Przedsiębiorców
7. Sąd pracy (Arbejdsretten).
8. Sprawy przed sądami powszechnymi.
9. Arbitraż.
10. Naliczanie płac
- Poszczególne części wynagrodzenia
- Konwersja warunków wynagrodzenia
11. Wymogi ustaw socjalnych i Agencji Bezpieczeństwa Pracy.
12. Ustawa o zakazie dyskryminacji na rynku pracy.
13. Ubezpieczenia.
14. Ustawa o zakazie dyskryminacji na rynku pracy.
15. Ustawodawstwo o równouprawnieniu (które w Danii, wobec braku kodeksu pracy, ma ogromne znaczenie dla ochrony praw pracowniczych).
16. Zakaz dyskryminacji ze względu na płeć (w tym ochrona kobiet w ciąży i osób korzystających z urlopów w związku z urodzeniem dziecka), wiek, narodowość, przynależność do grupy etnicznej, orientację seksualną itp., jak również ze względu na zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin (deltidsloven).
Coraz więcej z tych przepisów jest kopiowanych do układów zbiorowych, więc ochrona jest często podwójna, ale procedura dochodzenia rożna (ochrona ustawowa – z reguły sądy powszechne, ochrona wynikająca z układu zbiorowego – mediacja, arbitraż i rozwiązywanie sporów na drodze przewidzianej w danym układzie zbiorowym.
17. Wynagrodzenie minimalne w Danii - stawki wynagrodzenia minimalnego.
18. Przepisy dotyczące oddelegowania polskich pracowników do pracy w Danii.
- Ustalanie wynagrodzeń zgodnie z § 6a Ustawy o oddelegowaniu pracowników
- Przepisy Unii Europejskiej
- Konwencja Rzymska
- Unijne przepisy o minimalnym wynagrodzeniu
- Orzeczenia Trybunału Europejskiego
19. Przepisy podatkowe - wymogi administracyjne co do rejestracji firm i pracowników zagranicznych.
20. Ewentualne zgłoszone problemy.
Informacja o prelegencie
Od ponad 6 lat współpracuje z 3 biurami adwokackimi, z którymi prowadzi sprawy polskich firm i indywidualnych polskich pracowników zatrudnionych w Danii w ich konfliktachz pracodawcami duńskimi, dotyczące problemów prawa pracy. Prowadzi firmę konsultingowa zarówno dla Polaków zamieszkałych lub pracujących w Danii oraz dla pracodawców i różnych firm i instytucji duńskich. Zajmowała się badaniami nad „rozwojem polskiego prawa kryminalnego i procedury kryminalnej w odniesieniu do międzynarodowych zobowiązań prawnych dotyczących praw człowieka”. Była współtwórcą i sekretarzem generalnym organizacji pomocy humanitarnej „Solidarność z Polską”. Od roku 1985 jest członkiem i współpracownikiem Duńskiego Komitetu Helsińskiego. Od 1995 współpracowała z duńską „Kofoed’s School” (Instytut Rehabilitacji Społecznej)i społecznymi organizacjami praw człowieka w Polsce, Estonii, Litwie i Ukrainie. Była realizatorem projektu PHARE – dotyczącego praw dziecka w krajach bałtyckich latach 1997-2001.
Została uhonorowana Srebrnym Medalem Ministra Sprawiedliwości oraz otrzymała Tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania za wybitną pracę humanitarną oraz działalność na rzecz poszanowania praw człowieka i godności ludzkiej jako podstawy sprawiedliwości i pokoju na świecie. Specjalizuje się w polskim oraz duńskim Prawie pracy (szczególnie sprawy odszkodowawcze), Prawie rodzinnym oraz spadkowym. Prowadzi szkolenia w językach: polskim, duńskim, angielskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim.