Efektywne i terminowe wykorzystanie środków z KPO i innych źródeł finansowania. Jak przygotować się do sprawnego udzielania zamówień publicznych w celu skutecznej absorpcji dostępnych funduszy
Zapraszamy na szkolenie, które będzie pomocne w przygotowaniu się do skutecznego, efektywnego i terminowego wykorzystania funduszy unijnych.
Udział w szkoleniu będzie wartościowy dla pracowników zajmujących się realizacją projektów po stronie Zamawiających oraz dla osób zarządzających, odpowiedzialnych za prawidłowe zorganizowanie jednostki i sprawny przebieg procesów związanych ze skuteczną absorpcją środków unijnych.
Zapraszamy w szczególności:
beneficjentów funduszy unijnych, głównie zobligowanych do stosowania ustawy PZP, jednostek samorządowych, rządowych, szpitali, wojska, instytucji kultury, instytuty badawczych, uczelni państwowych i inne instytucji edukacyjnych, Zamawiających sektorowych oraz wszystkich innych jednostek zobligowanych do stosowania ustawy PZP przy realizacji zakupów.
Obecnie do dyspozycji beneficjentów pozostają ogromne środki z KPO, w wysokości 137 mld zł. Aby efektywnie z nich korzystać, ważna jest jak najwyższa zdolność absorpcyjna, czyli zdolność państwa do skutecznego i wydajnego wydatkowania przydzielonych mu zasobów finansowych. Poziom absorpcji zależy m.in. od wiedzy beneficjentów na temat obowiązujących przepisów.
Zapraszamy na szkolenie, na którym omawiamy założenia i zasady korzystania ze środków KPO w kontekście systemu udzielania zamówień publicznych, będącego strategicznym elementem zdolności absorpcyjnej beneficjentów. Szkolenie umożliwi optymalne przygotowanie systemu udzielania zamówień publicznych pod względem organizacyjnym i proceduralnym.
Szkolenie dotyczy pierwszej fazy organizacji i przygotowania beneficjentów do wnioskowania i realizacji projektów finansowanych z funduszy unijnych. Uwzględnienia ono specyfikę założeń programowych, wytycznych i koniecznych czynności beneficjentów na gruncie przepisów Prawa zamówień publicznych. Omawiane zagadnienia przedstawimy na konkretnych przykładach, dzięki czemu uczestnicy będą praktycznie przygotowani do pozyskiwania środków z KPO i realizacji projektów.
Cele szkolenia:
Dzięki szkoleniu uczestnicy:
- poznają optymalne rozwiązania organizacyjne i proceduralne systemu udzielania zamówień publicznych, które umożliwią sprawne i efektywne wydatkowanie funduszy unijnych,
- otrzymają praktyczne narzędzia do tworzenia i optymalizacji procedur, ułatwiających skuteczną absorpcję środków unijnych,
- poznają legalne mechanizmy przyspieszenia i optymalizacji procedur zgodnie z Prawem zamówień publicznych,
- przygotują się do realizacji projektów z uwzględnieniem przepisów Prawa zamówień publicznych na podstawie konstruktywnego planu działania – w oparciu o podstawowe, strategiczne informacje.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- przygotowanie się do skutecznego, efektywnego i terminowego wykorzystania funduszy unijnych,
- nabycie umiejętności praktycznego wdrożenia optymalnych rozwiązań organizacyjnych i proceduralnych systemu udzielania zamówień publicznych,
- zwiększenie zdolności absorpcyjnej, czyli skuteczne i wydajne wydatkowanie funduszy unijnych.
Grupa docelowa:
- beneficjenci funduszy unijnych, głównie zobligowani do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych,
- wszystkie osoby, które zajmują się/chcą zajmować się realizacją projektów z funduszy unijnych po stronie Zamawiających, w tym: jednostek samorządowych, rządowych, szpitali, wojska, instytucji kultury, badawczych, uczelni państwowych, innych instytucji edukacyjnych, Zamawiających sektorowych oraz wszystkich innych jednostek zobligowanych do stosowania ustawy PZP przy realizacji zakupów,
- osoby zarządzające, które nadzorują proces realizacji projektów z udziałem funduszy unijnych, w celu odpowiedniego zorganizowania jednostki w tym zakresie.
Metody prowadzenia zajęć:
- wykład z prezentacją multimedialną,
- analiza przypadków,
- warsztaty – ćwiczenia pod okiem trenera,
- dyskusja, pytania, wyjaśnianie wątpliwości,
- burza mózgów oraz inne aktywizujące formy szkolenia.