Jednostki sektora finansów publicznych funkcjonują, aby realizować postawione przed nimi cele i zadania. Kontrola zarządcza stanowi system zarządzania, który ma pomóc w realizacji tych celów.
Skuteczne osiąganie celów w warunkach ryzyka i niepewności nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza w trudnych czasach związanych z aktualną sytuacją geopolityczną. Identyfikacja ryzyka i świadome nim zarządzanie nabrało szczególnego znaczenia.
Szkolenie jest spojrzeniem od strony praktycznej na kontrolę zarządczą i zarządzanie ryzykiem w jednostkach sektora finansów publicznych. Poza kompleksowym przedstawieniem zagadnień związanych powyższą tematyką ukazuje ono sens oraz korzyści płynące z racjonalnego wdrożenia kontroli zarządczej. Stanowi także inspirację do szukania rozwiązań odpowiednich dla organizacji oraz zachęca do ich wdrażania.
Szkolenie odnosi się do cyklu:
- od wyznaczania celów i określania mierników,
- poprzez identyfikowanie ryzyk, tworzenie mechanizmów kontrolnych, zarządzanie ryzykiem, monitorowanie realizacji celów,
- po osiągnięcie celów.
Cele szkolenia:
- Pokazanie narzędzi i dobrych praktyk, które będzie można wykorzystać od strony praktycznej w procesie planowania i zarządzania ryzykiem, a także w codziennym zarządzaniu jednostką.
- Inspiracja do zmiany w sposobie myślenia i działania w sektorze publicznym, a tym samym osiągania zamierzonych rezultatów.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Na szkoleniu uporządkujemy dotychczasową wiedzę w zakresie kontroli zarządczej i zarządzania ryzykiem, w kontekście wniosków formułowanych przez służby kontroli oraz optymalizacji tych procesów, z wykorzystaniem nowoczesnych trendów zarządzania, a także potrzeb kierownictwa jednostki.
- Szczególny akcent zostanie położony na zbudowaniu adekwatnej architektury systemu kontroli zarządczej, rozważnego przypisania odpowiedzialności i określenia ról w organizacji, w tym funkcji koordynatora ds. kontroli zarządczej.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie realizujemy na 2 poziomach zaawansowania.
TO SZKOLENIE BĘDZIE ODPOWIEDNIE DLA OSÓB NA POZIOMIE OD PODSTAWOWEGO DO ŚREDNIO ZAAWANSOWANEGO
Do udziału zapraszamy osoby, które rozpoczynają swoją pracę w obszarze kontroli zarządczej lub zależy im na uporządkowaniu, powtórzeniu i utrwaleniu podstawowej wiedzy z zakresu kontroli zarządczej.
Szkolenie skierowane jest do pracowników administracji publicznej, kandydatów na koordynatorów ds. kontroli zarządczej i osób zaangażowanych w proces kontroli zarządczej w urzędzie, osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie kontroli zarządczej w organizacji, a także biorących udział w określaniu celów i mierników, zarządzaniu ryzykiem oraz ocenie kontroli zarządczej.
Szkolenie na poziomie zaawansowanym:
Kontrola zarządcza dla zaawansowanych. Wyznaczanie celów i mierników oraz zarządzanie ryzykiem w podmiotach publicznych w praktyce.
Jeśli nie są Państwo pewni, który poziom zaawansowania wybrać, poniższe pytania będą w tym pomocne. W przypadku twierdzących odpowiedzi na co najmniej 6 pytań – szkolenie na poziomie zaawansowanym będzie odpowiednim wyborem. W przeciwnym razie rekomendujemy w pierwszej kolejności udział w szkoleniu wprowadzającym.
Niżej przedstawione pojęcia są mi znane, potrafię wyjaśnić ich znaczenie:
- Metoda procesów i podział procesów w organizacji – ZNAM / NIE ZNAM
- Drzewo problemów i drzewo celów – ZNAM / NIE ZNAM
- Psychologiczne aspekty wyznaczania celów – ZNAM / NIE ZNAM
- Pojęcie „ryzyko inherentne” – ZNAM / NIE ZNAM
- Strategiczna Karta Wyników – ZNAM / NIE ZNAM
- Projektowanie mierników produktu, rezultatu i oddziaływania – ZNAM / NIE ZNAM
- Metodyka opisywania ryzyka – „Analiza muchy” (ang. Bow-Tie) – ZNAM / NIE ZNAM
- Zasady projektowania badań jakościowych w kontekście upodobań oraz motywacji respondentów – ZNAM / NIE ZNAM
- Ryzyko rezydualne – ZNAM / NIE ZNAM
- Co to są kontrole detekcyjne (wykrywające) – ZNAM / NIE ZNAM
- Co to są kontrole prewencyjne – ZNAM / NIE ZNAM
Metody prowadzenia zajęć:
warsztaty, wykład na bazie prezentacji, praca zespołowa i samodzielna, wymiana doświadczeń, studium przypadku
Szkolenie jest połączeniem niezbędnej teorii, praktycznych przykładów oraz ćwiczeń. Elementy te dają spojrzenie na kontrolę zarządczą zarówno z perspektywy osoby kierującej, jak i osoby oceniającej. Jednocześnie zapewniają one że obraz kontroli zarządczej przedstawiany na szkoleniu jest kompleksowy.
W CELU UZYSKANIA PEŁNYCH INFROMACJI O TYM SZKOLENIU ORAZ PROGRAMIE SZKOLENIA ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ INTERNETOWĄ:
https://www.jgt.pl/szkolenia,kontrola-zarzadcza-kzu.html
Można również wejść na stronę szkolenia klikając w przycisk „zapisz się na szkolenie”.