Od 1 lutego 2026 r., zgodnie z przepisami ustawy z 9 maja 2024 r., nastąpi konieczność wystawiania i przesyłania faktur VAT przez Krajowy System e-Faktur.
Zmiany w zakresie obligatoryjności faktur ustrukturyzowanych będą miały wpływ na funkcjonowanie całej firmy: od działów księgowości, sprzedaży, przez działy logistyki, po działy zaopatrzenia, informatyków, jak i poszczególnych pracowników mających kontakt z fakturami zakupowymi.
Mimo że przepisy wejdą w życie w 2026 r., zakres zmian jest na tyle obszerny, że wdrożenie procedur w poszczególnych podmiotach może zająć nawet kilkanaście miesięcy i powinno być poprzedzone zaznajomieniem się z przepisami na omawiającym te zmiany szkoleniu.
Zmiany obejmują prawie wszystkie wystawiane i otrzymywane faktury i dotyczyć mają m.in.:
- treści faktur, terminów ich wystawiania,
- korygowania dokumentów sprzedaży, w tym anulowania faktur,
- możliwości odliczania podatku naliczonego na ich podstawie,
- not korygujących, faktur VAT RR, duplikatów faktur,
- anulowania faktur,
- ujmowania faktur korygujących po stronie nabywcy, kas rejestrujących, faktur uproszczonych (paragonów z NIP).
Nowe przepisy dotyczyć będą również treści przelewów bankowych, sankcji, sytuacji awaryjnych, gdy nie ma możliwości wystawiania faktur ustrukturyzowanych itp.
Cele szkolenia:
- zapoznanie uczestników ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 9 maja 2024 r., a także z propozycjami Ministerstwa Finansów istotnie zmieniającymi KSeF,
- omówienie uchwalonych już regulacji dotyczących obowiązkowego wystawiania faktur poprzez Krajowy System e-Faktur KSeF od 2026 r.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- zapoznanie uczestników z przepisami z zakresu KSeF, co jest konieczne dla prawidłowego przyjęcia, wdrożenia i stosowania faktur ustrukturyzowanych,
- uświadomienie uczestnikom ogromnej skali zmian,
- wskazanie kierunków postępowania w celu weryfikacji i zmiany dotychczasowych procedur związanych z fakturami na dostosowane do zmienionych przepisów, np. brak możliwości anulowania faktur czy likwidacja przepisów dotyczących wystawiania not korygujących,
- przygotowanie się do podjęcia niezbędnych działań w celu wdrożenia zmian w swojej organizacji.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie jest skierowane do pracowników działów księgowości, a także do wszystkich osób i podmiotów mających kontakt z wystawianiem i otrzymywaniem faktur oraz osób odpowiedzialnych za dostosowanie systemu fakturowania do nowych wymagań.
Metody szkoleniowe:
- wykład z prezentacją multimedialną i elementami dyskusji
- odpowiedzi za pytania uczestników