Beneficjenci korzystający z dotacji unijnych muszą spełnić szereg wymogów stawianych im przez dokumenty programowe oraz instytucje finansujące.
Jednym z takich wymogów jest prowadzenie wyodrębnionej ewidencji księgowej każdej operacji w projekcie oraz prawidłowe archiwizowanie całej dokumentacji projektowej. Niesprostanie tym wymogom może skutkować obowiązkiem zwrotu części lub nawet całości środków dofinansowania. Na szkoleniu przekażemy wiedzę i informacje, które pozwolą uniknąć takiego ryzyka.
Cel szkolenia:
Celem szkolenia jest zdobycie praktycznej wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do prawidłowego dostosowania i przygotowania księgowości jednostki do realizacji i rozliczenia projektów unijnych.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Uczestnicy zapoznają się z wymogami formalnymi dokumentów rozliczających poniesione wydatki, zdobędą cenne wskazówki związane m.in. z ujęciem księgowym poszczególnych operacji i rozliczaniem dotacji. Uczestnicy otrzymają także praktyczne wskazówki pozwalające na uniknięcie najczęściej popełnianych błędów.
W trakcie szkolenia uczestnicy poszerzą wiedzę na temat księgowości i rozliczania dotacji unijnych, a w szczególności w zakresie:
- sporządzania odpowiedniej dokumentacji księgowej i projektowej,
- przygotowania polityki rachunkowości i zakładowego planu kont,
- księgowości i sprawozdawczości prowadzonej w ramach projektu współfinansowanego ze środków UE.
Ponadto uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania w trakcie szkolenia z indywidualnych konsultacji z ekspertem w zakresie realizacji i rozliczania projektów unijnych.
Przedmiotem zajęć są realne trudności uwzględniające specyfikę danej branży oraz potrzeby i możliwości osób biorących udział w warsztatach. Uczestnicy uczą się poprzez doświadczenie, ćwiczą różne sytuacje, mają możliwość konsultacji indywidualnych. Nauka poprzez kreatywność, elastyczność i osobiste doświadczenia jest najskuteczniejszą formą zdobywania nowych umiejętności.
Adresaci szkolenia:
- księgowi, główni księgowi odpowiedzialni za ewidencję projektów finansowanych ze środków unijnych
- dyrektorzy finansowi, kierownicy jednostki odpowiedzialnej za płynność finansową podmiotu w ramach realizowanego projektu unijnego
- osoby odpowiedzialne za przygotowywanie budżetów projektów we wnioskach aplikacyjnych
- osoby odpowiedzialne za tworzenie planów finansowych w jednostkach z sektora finansów publicznych w podmiotach realizujących projekty unijne
- kierownicy/koordynatorzy projektów, wewnętrzne działy kontroli
- pracownicy instytucji pośredniczących/zarządzających odpowiedzialni za rozliczanie projektów unijnych
- pracownicy instytucji pośredniczących/zarządzających odpowiedzialni za kontrolę projektów unijnych oraz odpowiedzialni za tworzenie procedur kontroli
Metody szkoleniowe:
Zajęcia są prowadzone metodą warsztatową opartą na aktywizacji uczestników szkolenia:
- praca w małych grupach,
- dyskusje na forum grupy oraz ćwiczenia,
- studia przypadków, scenki rodzajowe, symulacje,
- praca indywidualna,
- miniwykłady z omówieniem przykładów z życia i prezentacją multimedialną.
W CELU UZYSKANIA PEŁNYCH INFROMACJI O TYM SZKOLENIU ORAZ PROGRAMIE SZKOLENIA ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ INTERNETOWĄ:
https://jgt.pl/szkolenia,ksiegowosc-w-projektach-unijnych-ksf.html
Można również wejść na stronę szkolenia klikając w przycisk „zapisz się na szkolenie”.