Obowiązek stosowania mechanizmu monitorowania i wycofania wynika z przepisów o pomocy publicznej, które są dość skomplikowane. Dotyczy on projektów, w których zakłada się, że infrastruktura będąca przedmiotem dofinansowania będzie wykorzystywana:
- zarówno do działalności gospodarczej,
- jak i do działalności niestanowiącej działalności gospodarczej.
Beneficjent jest zobowiązany do:
- stałego monitorowania poziomu wykorzystania infrastruktury do celów gospodarczych i niegospodarczych,
- składania sprawozdań.
Okres monitorowania jest równy okresowi amortyzacji infrastruktury. Jeżeli przekroczony zostanie zadeklarowany w umowie poziom działalności gospodarczej, beneficjent będzie zobowiązany do zwrotu części dofinansowania.
W niektórych przypadkach - z uwagi na długi okres amortyzacji infrastruktury, będącej przedmiotem współfinansowania - nakłada to na beneficjentów nawet kilkudziesięcioletni okres zobowiązania do pokrycia kosztów utrzymania i użytkowania infrastruktury w części gospodarczej (nie tylko koszty standardowego użytkowania, ale też koszty wynagrodzenia personelu). Finansowanie to ma być realizowane ze środków pochodzących z działalności gospodarczej, której udział jest trudny do realistycznego określenia w długiej perspektywie.
Zapraszamy na szkolenie, które szczegółowo i klarownie porządkuje powyższe kwestie w odniesieniu do przykładów w praktyki.
Cel szkolenia:
Szkolenie ma na celu wskazanie przypadków, w których mechanizm monitorowania oraz wycofania powinien być stosowany, wraz ze wskazaniem zasad go regulujących. Omówione zostaną także plany Komisji Europejskiej, które zmierzają do uniezależnienia okresu monitorowania od czasu amortyzacji.
Korzyści dla uczestników:
Uczestnicy szkolenia będą w stanie określić, kiedy oraz w jaki sposób należy stosować mechanizm monitorowania oraz wycofania.
Na szkoleniu odpowiemy na pytania:
- kiedy należy stosować mechanizm monitorowania oraz wycofania,
- jakie są różnice pomiędzy działalnością gospodarczą oraz niegospodarczą,
- dotyczące metodyki określania wskaźników wydajności infrastruktury,
- związane z postępowaniem w przypadku przekroczenia wskaźnika pomocniczej działalności gospodarczej,
- monitorowania projektów, które były realizowane w perspektywie 2007-2013.
Adresaci szkolenia:
Pracownicy szkół wyższych: uniwersytety, uczelnie techniczne, uczelnie rolnicze, uczelnie ekonomiczne, uczelnie pedagogiczne, uniwersytety medyczne, uczelnie morskie, akademie wychowania fizycznego; pracownicy Instytucji Zarządzających oraz Instytucji Pośredniczących Programami Operacyjnymi.
Metody prowadzenia zajęć:
Wykład, dyskusja, warsztat.
W CELU UZYSKANIA PEŁNYCH INFROMACJI O TYM SZKOLENIU ORAZ PROGRAMIE SZKOLENIA ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ INTERNETOWĄ:
https://jgt.pl/szkolenia,legalizacja-pomocy-publicznej-lpf.html
Można również wejść na stronę szkolenia klikając w przycisk „zapisz się na szkolenie”.