Operat szacunkowy jako dowód w postępowaniu administracyjnym. Możliwość i zakres oceny operatu w aspekcie przydatności dowodowej, przez organ oraz Zamawiającego
Operat szacunkowy jest opinią o wartości nieruchomości, sporządzaną wyłącznie przez rzeczoznawcę majątkowego. W postępowaniach administracyjnych operat jest opinią biegłego stanowiącą materiał urzędowy. Na organie administracji spoczywa obowiązek uznania, bądź nie, operatu szacunkowego jako dowodu w sprawie, z wszelkimi konsekwencjami takiej decyzji (zgodnie z art.77, w związku z art. 84 kpa). Istotny jest przy tym zakres oceny, do jakiego uprawniony jest organ.
Poszczególne zagadnienia, dotyczące wyceny nieruchomości, omawiane będą z uwzględnieniem aktualnego rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 5 września 2023 r. w sprawie wyceny nieruchomości, a także istotnych w tym zakresie zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Dodatkowo przedstawimy najistotniejsze zmiany w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 5 września 2023 r. w sprawie wyceny nieruchomości, istotne dla oceny dowodowej operatów szacunkowych.
Szczegółowo omówimy i opiszemy najczęściej występujące uchybienia i błędy w operacie – na bazie prac Komisji dokonujących oceny prawidłowości operatów szacunkowych, w trybie art. 157 ugn.
Cel szkolenia:
- Przekażemy podstawy wiedzy niezbędnej do dokonywania oceny operatów szacunkowych jako dowodów w sprawie.
- Przedstawimy aspekty i uwarunkowania prawne oceny operatów przez organizacje zawodowe rzeczoznawców majątkowych, jako istotnego elementu mogącego stanowić pomoc w rozstrzygnięciu sprawy przez organ.
- Przygotujemy pracowników administracji do właściwej oceny i weryfikacji operatów szacunkowych służących wycenie nieruchomości.
Pracownicy organów administracyjnych, którzy nie zajmują się zawodowo wyceną nieruchomości, a są zobowiązani do dokonania oceny operatu, mogą mieć trudność z właściwą oceną i weryfikacją tego rodzaju opracowań. Biorąc pod uwagę możliwość przedłożenia operatu również przez strony postępowania, może zajść konieczność oceny opracowań istotnie różniących się poziomem określonej wartości.
Pracownik administracji winien zatem dysponować elementarną wiedzą dotyczącą podstaw wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Pozwoli to na minimalizację ryzyka przyjęcia opracowania nie spełniającego wymogów określonych w przepisach prawa, mogącego skutkować błędnymi rozstrzygnięciami dotyczącymi mienia Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Ma to istotne znaczenie w sytuacji odpowiedzialności za wydanie decyzji z naruszeniem prawa.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Uczestnicy szkolenia poznają:
- podstawowe pojęcia i definicje dotyczące procesu wyceny,
- podstawowe podejścia, metody i techniki wyceny nieruchomości,
- obligatoryjny skład i treść operatu szacunkowego,
- przykłady błędów i uchybień występujących w operatach szacunkowych,
- zakres oceny operatu przez organy prowadzące postępowania administracyjne,
- tryb i uwarunkowania prawne oceny operatu szacunkowego przez organizacje zawodowe rzeczoznawców majątkowych,
- zakres odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych,
- uczestnicy zapoznają się także z orzecznictwem sądów administracyjnych.
Adresaci szkolenia:
Pracownicy administracji rządowej i samorządowej, również pracownicy banków i spółdzielni.
Metody szkoleniowe:
Szkolenie prowadzone jest w formie wykładu opartego o liczne przykłady praktyczne. Wykładowca odpowiada na pytania i wyjaśnia wątpliwości uczestników szkolenia.
Materiały szkoleniowe, oprócz podstawowych definicji oraz opisu uwarunkowań prawnych i metodycznych, zawierają liczne wyroki sądów administracyjnych, obrazujące kształtowanie się linii orzecznictwa w odniesieniu do poszczególnych zagadnień przedstawianych na szkoleniu.
W CELU UZYSKANIA PEŁNYCH INFROMACJI O TYM SZKOLENIU ORAZ PROGRAMIE SZKOLENIA ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ INTERNETOWĄ:
https://jgt.pl/szkolenia,operat-szacunkowy-osn.html
Można również wejść na stronę szkolenia klikając w przycisk „zapisz się na szkolenie”.