Podatek akcyzowy jest najbardziej „techniczną” daniną ze wszystkich tytułów podatkowych w Polsce. Oznacza to, że poza wiedzą prawniczą, specjalizacja w zakresie tego podatku wymaga od profesjonalisty zgłębienia wielu dziedzin wiedzy/nauki, m.in. z zakresu:
- chemii (np. zwolnienie dotyczące określonych wyrobów energetycznych zużywanych w procesie redukcji chemicznej),
- technologii żywienia (np. problematyka dotycząca opodatkowania akcyzą produkcji piwa, gdzie istotne są fazy tej produkcji, dodawane składniki, moment ich dodania, moment powstania piwa etc.),
- hodowli roślin (np. problematyka związana z opodatkowaniem akcyzą suszu tytoniowego).
Wpływy z tytułu akcyzy stanowią drugie najbardziej dochodowe źródła finansowania budżetu państwa, zaraz po wpływach z tytułu VAT. Nie bez znaczenia również jest to, że akcyza - podobnie jak VAT - jest podatkiem zharmonizowanym w UE. Przepisy w poszczególnych państwach członkowskich muszą więc implementować wiele postanowień dyrektyw unijnych, nie różniąc się od siebie.
Ze względu na ryzyko popełnienia błędu i daleko idące konsekwencje materialne, karnoskarbowe lub karne, osoby zarządzające i odpowiedzialne za rozliczenia podatkowe w przedsiębiorstwie powinny znać zasady związane z obrotem wyrobami akcyzowymi, a także wciąż rozwijać się z tego zakresu.
Cele szkolenia:
- omówienie mechanizmów działania oraz podstawowych instytucji podatku akcyzowego,
- usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy w zakresie podatku akcyzowego oraz jej wzbogacenie o aspekty praktyczne,
- przekazanie wiedzy na temat zasad stosowania procedur akcyzowych (przemieszczenie w procedurze zawieszenia poboru akcyzy oraz poza tą procedurą) oraz wymogów formalnych z tym związanych,
- przekazanie podstawowej wiedzy dotyczącej obowiązków formalnych (rejestracyjnych, dokumentacyjnych i ewidencyjnych) związanych z bezpiecznym obrotem wyrobami akcyzowymi, a także ryzyk z tym związanych.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- poznanie aktualnych problemów praktycznych rozstrzyganych w wielu orzeczeniach polskich sądów administracyjnych, Trybunału w Luksemburgu oraz licznych interpretacjach urzędowych,
- omówienie najnowszych zmian w zakresie tego podatku (zarówno tych już uchwalonych, jak i tych jeszcze procedowanych),
- poznanie bieżących problemów w innych firmach z branży akcyzowej, na co pozwala warsztatowa formuła zajęć, zachęcająca uczestników do zadawania pytań i pozostawania aktywnym przez cały czas trwania zajęć.
Adresaci szkolenia:
- osoby prowadzące działalność gospodarczą z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych (wyroby energetyczne, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie, płyn do papierosów elektronicznych, energia elektryczna), jak i sprowadzających do Polski lub sprzedających samochody osobowe, od których nie została odprowadzona akcyza,
- kadra zarządzająca firmami, o których mowa w pkt 1),
- dyrektorzy finansowi, doradcy podatkowi, główni księgowi w podmiotach, o których mowa w pkt 1),
- pracownicy księgowi oraz inni zajmujący się zagadnieniami z zakresu akcyzy,
- osoby zainteresowane problematyką podatku akcyzowego.
Metody szkoleniowe:
Wykład w oparciu o analizę praktycznych przykładów, orzecznictwo, wymiana doświadczeń, wyjaśnianie wątpliwości, odpowiedzi na pytania.