WAŻNE:
- 1 stycznia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie KE nr 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis, które obowiązuje do 31.12.2030 r.
- Wprowadza ono m.in. zmianę maksymalnej kwoty pomocy de minimis, przyznanej przez jedno państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu – z 200 000 na 300 000 euro
- Dotychczasowe rozporządzenie, które obowiązywało do 31.12.2023 r., pozwala na wdrażanie środków pomocy de minimis przyjętych przed 31.12.2023 r. jeszcze przez kolejne 6 miesięcy, czyli maksymalnie do 30.06.2024 r.
Pomoc de minimis, w przeciwieństwie do pomocy publicznej, nie ma narzuconego konkretnego celu, lecz została wyodrębniona na podstawie kwoty, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia obciążeń administracyjnych związanych z jej udzielaniem. Pomoc de minimis, pomimo ograniczonej kwoty, jest w wymiarze ilościowym najpopularniejszym rodzajem pomocy udzielanej w Polsce.
Najbardziej charakterystyczną cechą pomocy de minimis jest jej maksymalny pułap, liczony w okresie 3 kolejnych lat w odniesieniu do jednego przedsiębiorstwa.
Należy także pamiętać, że pojęcie jednego przedsiębiorstwa w rozumieniu pomocy de minimis ma szersze znaczenie i w niektórych przypadkach za jedno przedsiębiorstwo można uznać kilka odrębnych podmiotów, które łączą określone zależności lub relacje.
Cel szkolenia:
Kompleksowe omówienie zagadnień związanych z nową pomocą de minimis, warunków dopuszczalności udzielania pomocy de minimis, a także wyjaśnienie, kiedy oraz w jaki sposób należy stosować pojęcie jednego przedsiębiorstwa.
Korzyści dla uczestników:
Na szkoleniu odpowiemy na pytania i wyjaśnimy m.in. następujące zagadnienia:
- stosowania okresu przejściowego w odniesieniu do rozporządzenia Komisji nr 1407/2013 oraz 2023/2831
- zmian wprowadzonych nową pomocą de minimis
- przełożenia procedur określonych w rozporządzeniu 2023/2831 na przepisy ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej
- dotyczące pojęcia jednego przedsiębiorstwa,
- relacji, które wpływają na kumulowanie pomocy de minimis w przypadku kilku, pozornie odrębnych podmiotów,
- określania ex ante wartości pomocy de minimis, w celu uczynienia jej przejrzystą.
Adresaci szkolenia:
- Pracownicy Instytucji Zarządzających oraz Instytucji Pośredniczących Programami Operacyjnymi.
- Pracownicy jednostek samorządu terytorialnego oraz organów administracji centralnej.
- Pracownicy jednostek budżetowych oraz jednostek sektora finansów publicznych.
Metody prowadzenia zajęć:
Wykład, dyskusja, warsztat.