Postępowanie egzekucyjne w administracji. Egzekucja administracyjna obowiązków PIENIĘŻNYCH – przepisy i praktyka po zmianach w 2024 r.
W trakcie szkolenia omówiony zostanie praktyczny aspekt stosowania przepisów, a także analiza najnowszych zmian legislacyjnych oraz zasad ich stosowania w inicjowanych przez wierzycieli postępowaniach egzekucyjnych.
Szkolenie uwzględnia zmiany, które weszły w życie 25.03.2024 r., a także wszystkie zmiany obowiązujące w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i aktach wykonawczych po 1 stycznia 2021 r. i po 1 stycznia 2022 r.
Omówimy zmiany w postępowaniu egzekucyjnym dotyczące między innymi:
- nadawania klauzuli o skierowaniu do egzekucji,
- nowych obowiązków zobowiązanych dotyczących oświadczenia o stanie majątkowym i źródłach dochodów,
- znowelizowanych zasad realizacji zajęcia rachunku bankowego zobowiązanego,
- pozostałych rozwiązań zaproponowanych w nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, mających wejść w życie na początku roku 2024.
Postępowanie egzekucyjne w administracji jest szczególną sferą działalności administracji publicznej, ze względu na swój cel i stosowanie tzw. przymusu administracyjnego. Tematyka objęta szkoleniem wymaga solidnego przygotowania merytorycznego i praktycznego oraz ciągłego doskonalenia posiadanej wiedzy i umiejętności ze względu na:
- szeroki katalog źródeł prawa w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym,
- zakres zastosowania przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji,
- rosnącą liczbę obowiązków administracyjnych, wymagających wyegzekwowania w tym trybie,
- liczne zmiany przepisów prawnych w tym obszarze.
Na szkoleniu koncentrujemy się na egzekucji administracyjnej należności pieniężnych.
Cel szkolenia:
Dostarczenie kompendium wiedzy niezbędnej każdemu uczestnikowi postępowania egzekucyjnego w administracji, z uwzględnieniem najnowszych zmian prawnych i aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- zdobycie umiejętności praktycznych, pozwalających na samodzielne prowadzenie czynności wierzyciela lub organu egzekucyjnego, w szczególności poprzez analizę stanu prawnego, orzecznictwa i posiłkowanie się konkretnymi przykładami (kazusami),
- zapoznanie uczestników z ostatnimi zmianami przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i najnowszym orzecznictwem sądów administracyjnych.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie jest dedykowane w szczególności dla pracowników organów administracji publicznej występujących w roli wierzycieli, a także dla prawników, w tym radców prawnych i adwokatów oraz innych osób, które są zainteresowane zdobyciem specjalistycznej wiedzy i umiejętności z zakresu postępowania egzekucyjnego w administracji, ze szczególnym nastawieniem na egzekucję administracyjną należności pieniężnych.
Metodyka:
Wykład, case study, warsztaty, konsultacje.
Po zakończeniu omawiania poszczególnych punktów programu szkolenia, odbywają się warsztaty, omawiane są przypadki a także wykładowca wyjaśnia wątpliwości i odpowiada na pytania uczestników.