Potrącenia z wynagrodzeń, zasiłków i świadczeń – obowiązki i odpowiedzialność pracodawców. Praktyczne aspekty obsługi zajęć egzekucyjnych na rzecz komornika, urzędu skarbowego, syndyka
Rosnące zadłużenie osób świadczących pracę na postawie umów o pracę i umów cywilnoprawnych powoduje wzmożone zainteresowanie organów egzekucyjnych i syndyków możliwością dokonania zajęć i potrąceń na wypłacanych świadczeniach. Coraz więcej kancelarii komorniczych doprowadza do permanentnych zbiegów egzekucji sądowych, sądowo-administracyjnych i z syndykami.
Skutkuje to koniecznością poświęcenia wielu roboczogodzin na obsługę administracyjną relacji ze wskazanymi organami. Co więcej, obsługa zajęć musi być zrealizowana prawidłowo, aby pracodawca nie ponosił odpowiedzialności odszkodowawczej wobec zainteresowanych prawidłowym potrąceniem.
Szkolenie jest odpowiedzią na narastające problemy, z którymi muszą mierzyć się pracodawcy, zarówno firmy prywatne jak i jednostki sektora finansów publicznych.
Szkolenie bazuje na:
- praktycznym zobrazowaniu funkcjonowania zajęć komorniczych, administracyjnych i dokonywanych przez syndyków masy upadłości,
- wskazaniu skutków tych zajęć na wypłaty świadczeń pracowniczych, zasiłkowych oraz świadczeń z umów cywilnoprawnych.
Doświadczenie wykładowcy w tematyce szkolenia pozwoli na wyczerpujące omówienie przepisów, wyjaśnienie wątpliwości, omówienie praktycznych aspektów stosowania regulacji prawnych przez pracodawców, w szczególności w trudnych przypadkach np. przy zbiegu różnych rodzajów egzekucji.
Szkolenie NIE JEST poświęcone obliczeniom kwot, które w danym roku kalendarzowym można potrącić pracownikowi.
Cel szkolenia:
- Przedstawienie praktycznych skutków funkcjonowania zajęć i krzyżowania się zajęć komorniczych, urzędów skarbowych i syndyków.
- Przedstawienie sposobów prawidłowego odczytania pism wpływających od komorników, urzędów skarbowych i syndyków.
- Uświadomienie sankcji karnych, cywilnych i majątkowych jakie mogą spotkać pracodawcę i pracownika w razie nieprawidłowej obsługi zajęcia.
- Zobrazowanie odmienności w obsłudze potrąceń na wynagrodzeniach, ZFŚS czy umowach cywilnoprawnych.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Przedstawimy tzw. ZŁOTĄ ZASADĘ obsługi zajęć, której realizacja zawsze pozwoli na prawidłowe wywiązanie się z obowiązków i uniknięcie odpowiedzialności wobec organów egzekucyjnych i syndyka. Każdy uczestnik szkolenia, który przyswoi sobie ZŁOTĄ ZASADĘ uniknie dylematów, czy prawidłowo podchodzi do realizacji potrącenia.
- Dostarczymy wzory pism z rozbudowaną argumentacją prawną, tzw. druga strona odpowiedzi na zajęcie, których wykorzystanie pozwoli uniknąć niepotrzebnej komunikacji telefonicznej czy e-mail z komornikami.
- Przekażemy specjalną tabelę, która pozwoli sprawdzić, czy wobec każdego z organów egzekucyjnych dopełniono obowiązków w zakresie udzielenia odpowiedzi.
Adresaci szkolenia:
- Osoby odpowiedzialne u pracodawców za organizację komórek obsługujących potrącenia komornicze, urzędów skarbowych i wezwania syndyków.
- Osoby, którym powierzono obowiązki w zakresie obsługi zajęć i syndyków, czyli pracownicy księgowości i działów kadr.
- Osoby dedykowane do obsługi kontraktów cywilnoprawnych (umów zlecenia, o świadczenia usług, kontraktów menadżerskich).
- Radcowie prawni i pracownicy działów organizacyjnych wspierający osoby wymienione powyżej.
Metody szkoleniowe:
- prezentacja warstwy normatywnej dotyczącej omawianego punktu szkolenia,
- odniesienie jej do aktualnych stanowisk orzecznictwa i doktryny,
- wsparcie wybranych punktów programu studium przypadku,
- w wybranych punktach odesłanie do publikacji autorstwa trenera,
- w wybranych punktach dostarczenie narzędzi (wzorów i autosprawdzeń) do komunikacji z organami egzekucyjnymi i syndykami.