Zakres tematyczny szkolenia
SESJA I ROLA LIDERA I ZARZĄDZANIE POPRZEZ PRZYWÓDZTWO
Dzień 1. Przywództwo i zarządzanie1. Kim jest specjalista, kim jest menadżer, kim jest lider i jakie pełnią role w organizacji? - omówienie różnic między poszczególnymi rolami i ich wpływem na osoby w organizacji - prezentacja i dyskusja w grupach. 2. Kryzys przywództwa - dlaczego obecnie jest jednym z największych wyzwań organizacji? - przedstawienie danych Światowego Forum Ekonomicznego - prezentacja i dyskusja warsztatowa. 3. 5 poziomów przywództwa wg Johna C. Maxwella (największego obecnie autorytetu na świecie w obszarze zarządzania i przywództwa wg m.in. magazynów Forbes, Inc.) - prezentacja i dyskusja. 4. 21 praw przywództwa wg Johna C. Maxwella - prezentacja zasad przywództwa, które przestrzegane pozwalają zwiększać wpływ lidera na ludzi i organizację w której pracuje - prezentacja i dyskusja. 5. Diagnoza cech lidera przez uczestników - arkusz samooceny uczestnika. 6. Pierwszy najniższy poziom przywództwa - „Stanowisko” - najlepsze zachowania i zasady przywództwa na tym poziomie - prezentacja, case study, dyskusja i ćwiczenia w grupach. 7. Drugi poziom przywództwa - „Przyzwolenie” - najlepsze zachowania i zasady przywództwa na tym poziomie - prezentacja, case study, dyskusja i ćwiczenia w grupach.
Dzień 2. Rozwój skuteczności lidera1. Trzeci poziom przywództwa - „Skuteczność” - najlepsze zachowania i zasady przywództwa na tym poziomie - prezentacja, case study, dyskusja i ćwiczenia w grupach. 2. Czwarty poziom przywództwa - „Rozwój podwładnych” - najlepsze zachowania i zasady przywództwa na tym poziomie - prezentacja, case study, dyskusja i ćwiczenia w grupach. 3. Piąty poziom przywództwa - „Autorytetu” - najlepsze zachowania i zasady przywództwa na tym poziomie - prezentacja, case study, dyskusja i ćwiczenia w grupach. 4. Narzędzia zarządzania zamianą wg Teorii Ograniczeń E. Goldratta - poznanie poziomów oporu przed zmianą w organizacji - prezentacja i case study. 5. Podsumowanie I sesji zajęć.
SESJA II SKUTECZNA REALIZACJA CELÓW ZESPOŁU
Dzień 1.Efektywny Zespół1. Grupa a zespół. Warunki efektywności zespołu - analiza materiału filmowego i dyskusja. 2. Siedem zasad skuteczności zespołu. 3. Test „Charakterystyka efektywnego zespołu”. Przeprowadzenie, porównanie wyników i omówienie. Identyfikacja silnych i słabszych obszarów funkcjonowania zespołów. 4. Budowa skutecznego zespołu. • Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy procesie rekrutacji? • Stanowisko a preferowana rola w zespole. • Test „Diagnoza ról pełnionych w zespole” przeprowadzenie i omówienie wyników. Analiza możliwości wykorzystania testu i innych podobnych narzędzi na etapie rekrutacji / układania architektury zespołu. • Typy osobowości, ich silne i słabe strony oraz preferowane zadania – omówienie. • Jak wykorzystać wiedzę o typie osobowości członków zespołu do skutecznej realizacji celów.
Dzień 2. Efektywny Lider1. Rola lidera zespołu, czyli jak skutecznie przewodzić. 2. Etapy rozwoju zespołu a zmiana roli Lidera. Dopasowanie stylu kierowniczego do poziomu dojrzałości zespołu. 3. Możliwe style podejmowania decyzji. • Algorytm do ustalenia stylu rozwiązania zagadnienia. Warsztat praktycznego zastosowania algorytmu w pracy lidera. • Model przywództwa sytuacyjnego wg P. Herseya i K. Blancharda - prezentacja i warsztat praktycznego zastosowania modelu w pracy lidera. • Test „Autodiagnoza preferowanego stylu zarządzania” - omówienie wyników, zebranie wniosków praktycznych dla każdego z uczestników. 4. Skuteczne delegowanie zadań.
SESJA III MOTYWOWANIE I KOMUNIKACJA W ORGANIZACJI
Dzień 1. Motywowanie i zarządzanie podwładnymi1. Ocena okresowa pracownika – etapy i narzędzia. 2. Algorytm nagród i kar. - Rola kar w zarządzaniu zespołem. - Przykładowe kary pozafinansowe. - Karanie - algorytm skutecznej rozmowy. - Warsztat z przygotowania i przeprowadzenia rozmowy prowadzącej do ukarania. - Rola nagród w zarządzaniu zespołem. - Przykładowe nagrody pozafinansowe. - Nagradzanie - algorytm skutecznej rozmowy. - Warsztat z przygotowania i przeprowadzenia rozmowy prowadzącej do nagrodzenia. 3. Co motywuje ludzi do pracy? Analiza materiału filmowego, dyskusja, omówienie wyników badań. - Piramida potrzeb Maslowa. - Motywowanie wg Hezbergera. - Warsztat: system wyróżniania najlepszych. 4. Expose szefa i jego rola w zarządzaniu zespołem. - Kiedy i jak wygłaszamy. - Poszczególne etapy. - Minimalne granice - przykładowe zwroty. - Maksymalne preferencje - przykładowe zwroty. - Warsztat z przygotowania i wygłoszenia expose szefa. (opcjonalnie z wykorzystaniem kamery video). Omówienie wyników.
Dzień 2.Komunikacja w organizacji1. 5 zasad skutecznego porozumiewania się: • Umiejętność porozumienia zwiększa możliwości Twojego wpływu na innych. • Porozumiewając się koncentrujesz się na innych a nie na sobie. • Skuteczne porozumiewanie się to coś więcej niż słowa. • Skuteczne porozumiewanie zawsze wymaga od Ciebie energii. • Skuteczne porozumiewanie to nie talent, ale umiejętność którą musi rozwijać każdy lider. 2. 5 technik skutecznego porozumiewania się• Znajdowanie wspólnej płaszczyzny. • Upraszczanie przekazu. • Wzbudzanie zainteresowania. • Inspirowanie. • Bycie sobą w relacjach z innymi ludźmi. 3. Dlaczego skupienie się tylko na komunikacji nie jest wystarczającym elementem skutecznego wpływania na podwładnych? - omówienie czym jest i czym nie jest komunikacja w zespole. 4. Jakie znaczenie dla skuteczności wpływu na podwładnych ma umiejętność znalezienia i wykorzystania płaszczyzny porozumienia? Dlaczego tak na prawdę nie chodzi o komunikację, ale o porozumienie? - omówienie równic między komunikacją a porozumiewaniem się - prezentacja i dyskusja w grupach. Prezentacja, case study, dyskusja i ćwiczenia warsztatowe uczestników związane z w/w 5 zasadami i 5 technikami skutecznego porozumiewania się.
ORGANIZACJA PROGRAMU:
• 3 dwudniowe sesje zajęć, • sesje realizowane co dwa tygodnie, • między sesjami uczestnicy realizują zadania domowe przy wsparciu coachingowym konsultantów, • rekomendowana wielkość grupy wynosi od 8 do 18 uczestników, • po dwóch miesiącach od zakończenia programu realizacja jednodniowej sesji follow-up, • stały dostęp do materiałów merytorycznych. w trakcie i po zakończeniu programu.