System informatyczny EMCS2 obowiązujący na terenie Unii Europejskiej jest wykorzystywany do kontroli przemieszczania wyrobów akcyzowych zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i wewnątrz kraju w sytuacjach opisanych w ustawie o podatku akcyzowym.
Szkolenie uwzględnia m.in. najnowsze informacje w zakresie nowej kategorii wyrobów akcyzowych, dla których wprowadzono dla podatników obowiązki stosowania systemu informatycznego.
Od 13 lutego 2023 roku wprowadzono obowiązek stosowania elektronicznych dokumentów dotyczących przemieszczania na terenie Unii Europejskiej wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą z wykorzystaniem nowego dokumentu elektronicznego e-SAD. Ponadto, podatnicy dokonujący transakcji wspólnotowych wspomnianą kategorią towarów, będą musieli spełnić dodatkowe obowiązki przed organami skarbowymi, tj. dokonać rejestracji i uzyskać odpowiednio numery akcyzowe dla uprawnionych odbiorców i uprawnionych wysyłających wyroby akcyzowe.
Szkolenie będzie także okazją do przypomnienia i utrwalenia wiedzy w zakresie przemieszczania innych kategorii wyrobów akcyzowych z zastosowaniem dokumentów e-AD oraz e-DD.
Cele szkolenia:
- Zapoznanie uczestników z wiedzą niezbędną w zakresie obsługi przemieszczania w systemie EMCS2 i na platformie PUESC wyrobów akcyzowych z zawieszona akcyzą, jak i zwolnionych z akcyzy ze względu na przeznaczenie,
- Omówienie wykorzystania systemu w zależności od rodzaju wyrobów akcyzowych i kierunku ich przemieszczenia, jak również tryb tworzenia elektronicznych komunikatów i ich obsługa.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Uczestnicy szkolenia uzyskają praktyczną wiedzę dotyczącą:
- korzystania z systemu EMCS2 i jego obsługi w formie elektronicznej,
- obiegu komunikatów elektronicznych,
- trybu postępowania w trakcie korzystania z procedury przemieszczania wyrobów akcyzowych zgodnie z przepisami.
Praktyczna wiedza dotycząca korzystania z systemu EMCS2 pozwala przedsiębiorcom komunikować się z organami skarbowymi w obszarze przewozów towarów akcyzowych, jak również pozwala uniknąć nieprawidłowości i kar w obszarze podatku akcyzowego ze szczególnym uwzględnieniem korzystania z możliwości obrotu towarami z zawieszoną akcyzą lub zwolnionych z akcyzy.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie jest przeznaczone dla przedsiębiorców, pracowników działów logistyki obsługujący obrót towarami akcyzowymi, agentów celnych i innych osób zainteresowanych praktyczną wiedzą w zakresie przygotowania i obsługi przemieszczania wyrobów akcyzowych.
Metody szkoleniowe:
Szkolenie prowadzone jest metodą wykładu z elementami dyskusji z wykorzystaniem autorskiej prezentacji Ms PowerPoint oraz prezentacją systemu w wersji elektronicznej. Wyjaśniamy wątpliwości, odpowiadamy na pytania, analizujemy przykłady.