W 2024 lista odpadów objętych systemem monitorowania przewozu i obrotu SENT została rozszerzona m.in. o farby, lakiery, rozpuszczalniki i kleje – w sumie dotyczy to przewozu 11 rodzajów odpadów.
Zapraszamy na kompleksowe szkolenie, na którym omawiamy aktualne przepisy oraz pokazujemy zasady działania platformy. Powiemy również o zmianach, które są w trakcie projektowania lub są zapowiadane na 2025 rok, a także omówimy je szczegółowo, jeśli w dniu realizacji szkolenia będzie już znany kształt projektowanych regulacji prawnych.
Cele szkolenia:
- Szczegółowo przedstawimy obowiązki przedsiębiorców, zasady odpowiedzialności i sposobu rejestracji zgłoszeń SENT.
- Podsumujemy zmiany zawarte w ostatnich nowelizacjach przepisów.
- Wyjaśnimy wątpliwości związane z tematem szkolenia oraz zrealizujemy ćwiczenia praktyczne przy komputerach.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Uczestnicy zapoznają się z istotnymi zagadnieniami związanymi z tematyką szkolenia. Omówimy m.in.:
- aktualną listę towarów i zasady jej obowiązywania, np. sześciocyfrowe kody odpadów – od 12.01.2024
- szczegółowe zasady monitorowania przewozów i wypełniania formularzy SENT
- monitorowanie przewozów z zastosowaniem lokalizatorów GPS lub ZSL
- naruszenia, za których niedopełnienie ustawodawca przewidział kary, wysokość kar, kiedy można odstąpić od nałożenia kary
- obrót paliwami opałowymi – zgłoszenie AKC - RU (SENT170, 173), kody transakcyjne
- monitorowanie przewozu gazu LP
Zaprezentujemy szczegółowe rozwiązania:
- jak odnaleźć miejsce na mapie w przypadku braku adresu dostawy
- jak uzyskać pełen dostęp do platformy PUESC – wymagany od 1 lutego 2020 roku
- jak stosować procedurę awaryjną
Podczas warsztatów: założenie kont na platformie testowej PUESC i wypełnienie zgłoszeń testowych SENT
Adresaci szkolenia:
- podmioty objęte systemem monitorowania przewozu towarów e-Przewóz (SENT) – zarówno kadra kierownicza, jak i specjaliści, pracownicy administracyjni, kierowcy, spedytorzy, dyspozytorzy, księgowi, radcy prawni
- pracownicy organów administracji publicznej, biorących udział w systemie monitorowania przewozu towarów e-Przewóz (SENT) jako podmioty odpowiedzialne za nadzór i egzekucję przepisów
- inne osoby, które chcą poznać lub zgłębić wiedzę dotyczącą systemu monitorowania przewozu towarów e-Przewóz (SENT), np. doradcy podatkowi, radcowie prawni, adwokaci.
Metody szkoleniowe:
Szkolenie odbywa się przy komputerach. Są używane podczas całego szkolenia w celu poznania obsługi portalu PUESC, w tym usług: e-Klient, e-Przewóz (SENT) i Taryfy Celnej. Czas przeznaczony ćwiczenia w wypełnianiu zgłoszeń e-Przewóz (SENT) – około 1,5 godz.
Podczas szkolenia stacjonarnego komputery zapewnia organizator. W opcji online – każdy uczestnik pracuje na swoim komputerze.
UWAGA:
W trakcie szkolenia uczestnicy będą korzystać z własnego konta na platformie PUESC - https://puesc.gov.pl oraz na platformie TESTOWEJ PUESC - https://test.puesc.gov.pl Będzie konieczne zalogowanie się na konto przy wykorzystaniu aktualnego loginu i hasła (prosimy, by uczestnicy znali hasło i login umożliwiające zalogowanie się do obu platform). Osoby, które nie posiadają kont na obu platformach, prosimy o ich założenie przed szkoleniem z wyborem wersji rozszerzonej potwierdzonej, np. e-puapem. W niektórych przypadkach czas oczekiwania na aktywowanie konta może wynieść kilka godzin.